Herman Bosson är tillbaka i laget efter en krasslig vecka Foto: Hasse Persson

Snöplig förlust mot Skånela

Handbollsallsvenskan närmar sig sin mittpunkt och med 12 matcher bakom sig så är Skånela det enda laget som det orangea LIF Lindesberg inte har mött under säsongen, under söndagen var det dags för säsongens första möte och med en fantastiskt spelad första halvlek såg det ljust ut för LIF men med ett rött kort på en av LIFs nyckelspelare i den andra halvleken så fick Linde svårt att gå mot seger.

Det spelades mycket handboll i Lindesberg Arena under söndagen där det bjöds på blandade resultat bland de olika lagen, trots att det inte var någon Allsvensk match som väntade de gästande i publiken så öppnade föreningen upp för en livesändning i ”Utsikten” där alla som ville var välkomna att gemensamt kolla på LIFs bortamatch mot Skånela, något som uppskattades av flera handbollsfantaster.

När matchen gick igång så bjöds det på flera spontana applåder i arenans ”Utsikt” då LIF inledde på bästa möjliga vis, Linde-laget bjöd på ett bra spel där både försvaret och anfallet höll sig uppe på bästa sätt och med 4-7 på poängtavlan till Lindes fördel efter de första 10 minuterna såg det väldigt ljust ut för LIF Lindesberg.

Matchen fortsatte och även om Skånela närmade sig det ledande Linde-laget och jämnade ut ställningen till 10-10 efter 19 minuter, så var ledningen aldrig i fara då LIF hade ett högt tempo på sitt spel och trots några tappade bollar mot halvlekens slut så höll LIF Lindesberg en tremålsledning inför den andra halvleken.

När den andra halvleken blåstes igång fortsatte LIF där den första halvleken slutade, trots att Skånela lyckades inleda halvleken med ett mål så var Linde-duon Jesper Nilsson och Fatlum Ahmeti snabba och satte även dem varsitt mål och vilket gav Linde en 4-målsledning.

Men med nästan 3 minuter in i halvleken avbröt domaren matchen och gav LIF-spelaren Herman Bosson ett rött kort, något som förvånade många både på bänken och i Lindesberg Arenas ”Utsikt” då ingen riktigt förstod anledningen.

– Jag råkade snubbla till i försvarsläget samtidigt som det kommer en spelare från sidan i hög fart och det gör väl att det ser farligt ut, själv tycker jag att det var väldigt hårt dömt, menar Herman Bosson om situationen.

Trots det röda kortet var matchen tvungen att fortsätta och med en nyckelspelare kort hos LIF Lindesberg så började Skånela att ta ikapp Lindes 4-målsledning och med 17 minuter kvar av matchen så hade Skånela jämnat ut poängen till 21-21 där motståndarna även tog ledningen minuten efter.

Linde-laget hade dock inte gett upp utan fortsatte att ta sig tillbaka till ledningen och med ett långskott på öppet mål från målvakten Marcus Mattsson så var LIF tillbaka i matchen med 25-25, detta med 10 minuter kvar av matchen.

Skånela tog dock tillbaka ledningen under de sista minuterna och med 28-25 på poängtavlan så blev det svårt för Linde-laget att få med sig någon poäng till den Allsvenska tabellen.

– Det här var en sur förlust, vi gör en fantastisk första halvlek med jättebra spel åt båda hållen och vi har om möjligt några småfel att förbättra men samtidigt är vi också mänskliga, menar Herman Bosson om matchen.

– Det är klart att det röda kortet blev rätt dyrt för vår del, dels för att truppen blir en man kortare men också för att man måste ändra uppställningen, samtidigt så får Skånela slita som djur för att ta sig förbi vårt försvar trots att de får väldigt långa anfall, fortsätter Herman som trots den sura förlusten är nöjd med Lindes spel.

– Vi kör med godistricket, vi ger dem lite självförtroende inför nästa vecka där vi kommer spela byxorna av dem, avslutar Herman.

Resultat Skånela-LIF Lindesberg
Slutresultat: 30-27 (13-16)
Publik: 261 personer

Målgörare: Jesper Nilsson (6), Filip Ottosson (6), Albin Järlstam (6), Fatlum Ahmeti (3), Max Broman (2), Herman Bosson (2), Fabian Lindholm (1), Marcus Mattsson (1)

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Nästa bortamatch: Lördagen 28:e december vs RP Linköping i Linköping sporthall med matchstart kl. 16.00

Publicerad 8 december 2019 klockan 20:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Melwin och lillasyster Alma gör sig redo att kasta ut. Foto: Camilla Lagerman

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.

14 augusti 2026 klockan 17:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...
14 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg f...
14 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt ...
14 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.

14 augusti 2026 klockan 08:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.

13 augusti 2026 klockan 17:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.

7 augusti 2026 klockan 13:27 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har ...
6 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda ...
5 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-08-17 19:20