Herman Bosson är tillbaka i laget efter en krasslig vecka Foto: Hasse Persson

Snöplig förlust mot Skånela

Handbollsallsvenskan närmar sig sin mittpunkt och med 12 matcher bakom sig så är Skånela det enda laget som det orangea LIF Lindesberg inte har mött under säsongen, under söndagen var det dags för säsongens första möte och med en fantastiskt spelad första halvlek såg det ljust ut för LIF men med ett rött kort på en av LIFs nyckelspelare i den andra halvleken så fick Linde svårt att gå mot seger.

Det spelades mycket handboll i Lindesberg Arena under söndagen där det bjöds på blandade resultat bland de olika lagen, trots att det inte var någon Allsvensk match som väntade de gästande i publiken så öppnade föreningen upp för en livesändning i ”Utsikten” där alla som ville var välkomna att gemensamt kolla på LIFs bortamatch mot Skånela, något som uppskattades av flera handbollsfantaster.

När matchen gick igång så bjöds det på flera spontana applåder i arenans ”Utsikt” då LIF inledde på bästa möjliga vis, Linde-laget bjöd på ett bra spel där både försvaret och anfallet höll sig uppe på bästa sätt och med 4-7 på poängtavlan till Lindes fördel efter de första 10 minuterna såg det väldigt ljust ut för LIF Lindesberg.

Matchen fortsatte och även om Skånela närmade sig det ledande Linde-laget och jämnade ut ställningen till 10-10 efter 19 minuter, så var ledningen aldrig i fara då LIF hade ett högt tempo på sitt spel och trots några tappade bollar mot halvlekens slut så höll LIF Lindesberg en tremålsledning inför den andra halvleken.

När den andra halvleken blåstes igång fortsatte LIF där den första halvleken slutade, trots att Skånela lyckades inleda halvleken med ett mål så var Linde-duon Jesper Nilsson och Fatlum Ahmeti snabba och satte även dem varsitt mål och vilket gav Linde en 4-målsledning.

Men med nästan 3 minuter in i halvleken avbröt domaren matchen och gav LIF-spelaren Herman Bosson ett rött kort, något som förvånade många både på bänken och i Lindesberg Arenas ”Utsikt” då ingen riktigt förstod anledningen.

– Jag råkade snubbla till i försvarsläget samtidigt som det kommer en spelare från sidan i hög fart och det gör väl att det ser farligt ut, själv tycker jag att det var väldigt hårt dömt, menar Herman Bosson om situationen.

Trots det röda kortet var matchen tvungen att fortsätta och med en nyckelspelare kort hos LIF Lindesberg så började Skånela att ta ikapp Lindes 4-målsledning och med 17 minuter kvar av matchen så hade Skånela jämnat ut poängen till 21-21 där motståndarna även tog ledningen minuten efter.

Linde-laget hade dock inte gett upp utan fortsatte att ta sig tillbaka till ledningen och med ett långskott på öppet mål från målvakten Marcus Mattsson så var LIF tillbaka i matchen med 25-25, detta med 10 minuter kvar av matchen.

Skånela tog dock tillbaka ledningen under de sista minuterna och med 28-25 på poängtavlan så blev det svårt för Linde-laget att få med sig någon poäng till den Allsvenska tabellen.

– Det här var en sur förlust, vi gör en fantastisk första halvlek med jättebra spel åt båda hållen och vi har om möjligt några småfel att förbättra men samtidigt är vi också mänskliga, menar Herman Bosson om matchen.

– Det är klart att det röda kortet blev rätt dyrt för vår del, dels för att truppen blir en man kortare men också för att man måste ändra uppställningen, samtidigt så får Skånela slita som djur för att ta sig förbi vårt försvar trots att de får väldigt långa anfall, fortsätter Herman som trots den sura förlusten är nöjd med Lindes spel.

– Vi kör med godistricket, vi ger dem lite självförtroende inför nästa vecka där vi kommer spela byxorna av dem, avslutar Herman.

Resultat Skånela-LIF Lindesberg
Slutresultat: 30-27 (13-16)
Publik: 261 personer

Målgörare: Jesper Nilsson (6), Filip Ottosson (6), Albin Järlstam (6), Fatlum Ahmeti (3), Max Broman (2), Herman Bosson (2), Fabian Lindholm (1), Marcus Mattsson (1)

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Nästa bortamatch: Lördagen 28:e december vs RP Linköping i Linköping sporthall med matchstart kl. 16.00

Publicerad 8 december 2019 klockan 20:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

28 september 2026 klockan 13:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.

25 september 2026 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart...

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en ö...
22 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-10-03 20:24