Välkända är Snövit och de sju dvärgarna sedan länge. Men nu rör Monica Lehn Domnick om i grytan och introducerar i sin utställning en åttonde dvärg. En liten dvärgflicka som tillsammans med Snövit kämpar för ”schysstare villkor” och är haj på det där med feminism.
I Lindesbergs Stadsbiblioteks Konstrum har nu Snövit tillsammans med hela åtta dvärgar tagit plats. Det är Monica Lehn Domnick som står bakom utställningen och skapandet. Hon har till sin vernissage dukat upp färgglada marshmallows tillsammans med en spännande jordgubbsdryck, något för besökarna att förtära när de vandrar omkring i sagans moderna, upphottade värld. Att det blev just Snövit som tema var av en ren händelse.
– Det bara dök upp, hon pockade på min uppmärksamhet. Hon tyckte väl att hon ville ha lite schysstare villkor, säger Monica och fortsätter:
– Så jag har förföljt henne och dvärgarna och sett vad de gör nuförtiden.

Och de sedvanliga sju dvärgarna har nu blivit åtta, sju stycken män och bara en kvinnlig Snövit tyckte Monica var i snålaste laget. Den nya dvärgen är rosa och håller i en röd flagga med texten ”feministisk aktion”.
– Snövit var ju ensam som tjej tillsammans med de sju dvärgarna som man inte vet om de är bröder eller släkt eller vad de är överhuvudtaget. Så då dök den åttonde dvärgen upp. Där borta är hon nyfödd och här är hon lite äldre, säger Monica och visar.
– De kör ett feministiskt race, hon och Snövit, så de jobbar på. Den här dvärgen gillar lite rock, dödskallar och så är hon en djurvän förstås eftersom de bor i skogen. De började som sju men sedan kom jag på att den åttonde dvärgen behövs. Jag spränger själva tankeboxen, jag vill flytta fokus och att man inte ska tänka så fyrkantigt, förklarar Monica entusiastiskt.
Det var tre år sedan som Snövitidén fick fart och Monica påbörjade sitt projekt.
– Jag har bara en gammal iPhone 4 som jag fotar med, den är trött och gammal men det går ändå att göra något.
Vid en bild kan man se två av dvärgarna stå vid ett glas med dryck och isbitar, i bakgrunden kan man urskilja en varm och härlig strand, troligtvis har Monica sprungit på grabbarna utomlands.
– Dvärgarna jobbar inte i gruva längre, den har stängt, så vad skulle de då göra nu. En åkte till solkusten och jobbar nu där, han hackar is till drinkarna, berättar Monica.

Och där ligger prinsen skadad och omlindad, ynklig och inte alltför pigg, och även den förolyckade kungligheten finns det en baktanke om.
– Prinsen har kraschat, för han är så otroligt dålig på att rida. Det är lite som vår prins också, han brukar ju köra av banan.

Den arma prinsen. Foto: Ida Lindkvist
Monica berättar att när man jobbar såhär så lyckas man under tiden samla på sig en hel del grejer, varav en del kommer till användning medan annat bara blir liggandes. Det hinner hända mycket under vägen till färdigställandet.
– Tankesättet förändras under tiden och man kommer in på nya spår, avslutar Monica.
Till och med den 23 juni kan man knalla förbi Lindesbergs Stadsbibliotek för att skåda Monicas fantasifulla utställning.
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.