Välkända är Snövit och de sju dvärgarna sedan länge. Men nu rör Monica Lehn Domnick om i grytan och introducerar i sin utställning en åttonde dvärg. En liten dvärgflicka som tillsammans med Snövit kämpar för ”schysstare villkor” och är haj på det där med feminism.
I Lindesbergs Stadsbiblioteks Konstrum har nu Snövit tillsammans med hela åtta dvärgar tagit plats. Det är Monica Lehn Domnick som står bakom utställningen och skapandet. Hon har till sin vernissage dukat upp färgglada marshmallows tillsammans med en spännande jordgubbsdryck, något för besökarna att förtära när de vandrar omkring i sagans moderna, upphottade värld. Att det blev just Snövit som tema var av en ren händelse.
– Det bara dök upp, hon pockade på min uppmärksamhet. Hon tyckte väl att hon ville ha lite schysstare villkor, säger Monica och fortsätter:
– Så jag har förföljt henne och dvärgarna och sett vad de gör nuförtiden.

Och de sedvanliga sju dvärgarna har nu blivit åtta, sju stycken män och bara en kvinnlig Snövit tyckte Monica var i snålaste laget. Den nya dvärgen är rosa och håller i en röd flagga med texten ”feministisk aktion”.
– Snövit var ju ensam som tjej tillsammans med de sju dvärgarna som man inte vet om de är bröder eller släkt eller vad de är överhuvudtaget. Så då dök den åttonde dvärgen upp. Där borta är hon nyfödd och här är hon lite äldre, säger Monica och visar.
– De kör ett feministiskt race, hon och Snövit, så de jobbar på. Den här dvärgen gillar lite rock, dödskallar och så är hon en djurvän förstås eftersom de bor i skogen. De började som sju men sedan kom jag på att den åttonde dvärgen behövs. Jag spränger själva tankeboxen, jag vill flytta fokus och att man inte ska tänka så fyrkantigt, förklarar Monica entusiastiskt.
Det var tre år sedan som Snövitidén fick fart och Monica påbörjade sitt projekt.
– Jag har bara en gammal iPhone 4 som jag fotar med, den är trött och gammal men det går ändå att göra något.
Vid en bild kan man se två av dvärgarna stå vid ett glas med dryck och isbitar, i bakgrunden kan man urskilja en varm och härlig strand, troligtvis har Monica sprungit på grabbarna utomlands.
– Dvärgarna jobbar inte i gruva längre, den har stängt, så vad skulle de då göra nu. En åkte till solkusten och jobbar nu där, han hackar is till drinkarna, berättar Monica.

Och där ligger prinsen skadad och omlindad, ynklig och inte alltför pigg, och även den förolyckade kungligheten finns det en baktanke om.
– Prinsen har kraschat, för han är så otroligt dålig på att rida. Det är lite som vår prins också, han brukar ju köra av banan.

Den arma prinsen. Foto: Ida Lindkvist
Monica berättar att när man jobbar såhär så lyckas man under tiden samla på sig en hel del grejer, varav en del kommer till användning medan annat bara blir liggandes. Det hinner hända mycket under vägen till färdigställandet.
– Tankesättet förändras under tiden och man kommer in på nya spår, avslutar Monica.
Till och med den 23 juni kan man knalla förbi Lindesbergs Stadsbibliotek för att skåda Monicas fantasifulla utställning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.