Välkända är Snövit och de sju dvärgarna sedan länge. Men nu rör Monica Lehn Domnick om i grytan och introducerar i sin utställning en åttonde dvärg. En liten dvärgflicka som tillsammans med Snövit kämpar för ”schysstare villkor” och är haj på det där med feminism.
I Lindesbergs Stadsbiblioteks Konstrum har nu Snövit tillsammans med hela åtta dvärgar tagit plats. Det är Monica Lehn Domnick som står bakom utställningen och skapandet. Hon har till sin vernissage dukat upp färgglada marshmallows tillsammans med en spännande jordgubbsdryck, något för besökarna att förtära när de vandrar omkring i sagans moderna, upphottade värld. Att det blev just Snövit som tema var av en ren händelse.
– Det bara dök upp, hon pockade på min uppmärksamhet. Hon tyckte väl att hon ville ha lite schysstare villkor, säger Monica och fortsätter:
– Så jag har förföljt henne och dvärgarna och sett vad de gör nuförtiden.

Och de sedvanliga sju dvärgarna har nu blivit åtta, sju stycken män och bara en kvinnlig Snövit tyckte Monica var i snålaste laget. Den nya dvärgen är rosa och håller i en röd flagga med texten ”feministisk aktion”.
– Snövit var ju ensam som tjej tillsammans med de sju dvärgarna som man inte vet om de är bröder eller släkt eller vad de är överhuvudtaget. Så då dök den åttonde dvärgen upp. Där borta är hon nyfödd och här är hon lite äldre, säger Monica och visar.
– De kör ett feministiskt race, hon och Snövit, så de jobbar på. Den här dvärgen gillar lite rock, dödskallar och så är hon en djurvän förstås eftersom de bor i skogen. De började som sju men sedan kom jag på att den åttonde dvärgen behövs. Jag spränger själva tankeboxen, jag vill flytta fokus och att man inte ska tänka så fyrkantigt, förklarar Monica entusiastiskt.
Det var tre år sedan som Snövitidén fick fart och Monica påbörjade sitt projekt.
– Jag har bara en gammal iPhone 4 som jag fotar med, den är trött och gammal men det går ändå att göra något.
Vid en bild kan man se två av dvärgarna stå vid ett glas med dryck och isbitar, i bakgrunden kan man urskilja en varm och härlig strand, troligtvis har Monica sprungit på grabbarna utomlands.
– Dvärgarna jobbar inte i gruva längre, den har stängt, så vad skulle de då göra nu. En åkte till solkusten och jobbar nu där, han hackar is till drinkarna, berättar Monica.

Och där ligger prinsen skadad och omlindad, ynklig och inte alltför pigg, och även den förolyckade kungligheten finns det en baktanke om.
– Prinsen har kraschat, för han är så otroligt dålig på att rida. Det är lite som vår prins också, han brukar ju köra av banan.

Den arma prinsen. Foto: Ida Lindkvist
Monica berättar att när man jobbar såhär så lyckas man under tiden samla på sig en hel del grejer, varav en del kommer till användning medan annat bara blir liggandes. Det hinner hända mycket under vägen till färdigställandet.
– Tankesättet förändras under tiden och man kommer in på nya spår, avslutar Monica.
Till och med den 23 juni kan man knalla förbi Lindesbergs Stadsbibliotek för att skåda Monicas fantasifulla utställning.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.