Välkända är Snövit och de sju dvärgarna sedan länge. Men nu rör Monica Lehn Domnick om i grytan och introducerar i sin utställning en åttonde dvärg. En liten dvärgflicka som tillsammans med Snövit kämpar för ”schysstare villkor” och är haj på det där med feminism.
I Lindesbergs Stadsbiblioteks Konstrum har nu Snövit tillsammans med hela åtta dvärgar tagit plats. Det är Monica Lehn Domnick som står bakom utställningen och skapandet. Hon har till sin vernissage dukat upp färgglada marshmallows tillsammans med en spännande jordgubbsdryck, något för besökarna att förtära när de vandrar omkring i sagans moderna, upphottade värld. Att det blev just Snövit som tema var av en ren händelse.
– Det bara dök upp, hon pockade på min uppmärksamhet. Hon tyckte väl att hon ville ha lite schysstare villkor, säger Monica och fortsätter:
– Så jag har förföljt henne och dvärgarna och sett vad de gör nuförtiden.

Och de sedvanliga sju dvärgarna har nu blivit åtta, sju stycken män och bara en kvinnlig Snövit tyckte Monica var i snålaste laget. Den nya dvärgen är rosa och håller i en röd flagga med texten ”feministisk aktion”.
– Snövit var ju ensam som tjej tillsammans med de sju dvärgarna som man inte vet om de är bröder eller släkt eller vad de är överhuvudtaget. Så då dök den åttonde dvärgen upp. Där borta är hon nyfödd och här är hon lite äldre, säger Monica och visar.
– De kör ett feministiskt race, hon och Snövit, så de jobbar på. Den här dvärgen gillar lite rock, dödskallar och så är hon en djurvän förstås eftersom de bor i skogen. De började som sju men sedan kom jag på att den åttonde dvärgen behövs. Jag spränger själva tankeboxen, jag vill flytta fokus och att man inte ska tänka så fyrkantigt, förklarar Monica entusiastiskt.
Det var tre år sedan som Snövitidén fick fart och Monica påbörjade sitt projekt.
– Jag har bara en gammal iPhone 4 som jag fotar med, den är trött och gammal men det går ändå att göra något.
Vid en bild kan man se två av dvärgarna stå vid ett glas med dryck och isbitar, i bakgrunden kan man urskilja en varm och härlig strand, troligtvis har Monica sprungit på grabbarna utomlands.
– Dvärgarna jobbar inte i gruva längre, den har stängt, så vad skulle de då göra nu. En åkte till solkusten och jobbar nu där, han hackar is till drinkarna, berättar Monica.

Och där ligger prinsen skadad och omlindad, ynklig och inte alltför pigg, och även den förolyckade kungligheten finns det en baktanke om.
– Prinsen har kraschat, för han är så otroligt dålig på att rida. Det är lite som vår prins också, han brukar ju köra av banan.

Den arma prinsen. Foto: Ida Lindkvist
Monica berättar att när man jobbar såhär så lyckas man under tiden samla på sig en hel del grejer, varav en del kommer till användning medan annat bara blir liggandes. Det hinner hända mycket under vägen till färdigställandet.
– Tankesättet förändras under tiden och man kommer in på nya spår, avslutar Monica.
Till och med den 23 juni kan man knalla förbi Lindesbergs Stadsbibliotek för att skåda Monicas fantasifulla utställning.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.