Intresset för Sjöbrisens sexvåningshus har inte på något sätt svalnat under vintern. 21 av 22 lägenheter har nu bokats och den allra sista har flera ögon på sig.
– Det finns spekulanter på den sista och jag räknar med att vi ganska snart har tecknat bokningsavtal för den också, berättar mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
I måndags arrangerades ett möte av Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen för alla som tecknat bokningsavtal för en lägenhet i det planerade punkthuset på tivoliplanen. Förutom information och lägesrapport om det pågående arbetet, bjöds även på skalenliga ritningar så att man kan börja planera för hur möblemanget skall te sig när det väl är dags för adressändring. Man gav även möjligheten för alla att se vilka tillval som är möjliga att välja till den egna bostaden.
– Det var ett väldigt stort intresse för just ritningarna och tillvalen. Det är jätteroligt att se att man unnar sig något extra, säger mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
Ola Hedblad, representant för byggfirman TA Byggproduktion AB, berättar att man har varit ganska generösa med just tillvalen, för att de boende skall kunna forma sitt boende utifrån eget tycke och smak.
– Vi har bland annat flera olika belysningspaket, köksluckor och golv att välja mellan. Sedan kan man exempelvis få golvvärme i våtutrymmet om så önskas, förklarar Hedblad.
Mäklarfirman Fastighetsbyrån i Lindesberg har inte haft några som helst problem att finna intressenter till de nya bostadsrätterna och just nu har 21 av de totalt 22 lägenheterna bokats. Den sista uppges ha flera intressenters ögon på sig och man räknar med att även den bokas om några ögonblick. Samtidigt förbereds nu nästa steg, att teckna bindande avtal med samtliga.
– Fram till nu har vi tecknat bokningsavtal, vilka ej är bindande. De bindande förhandsavtalen kommer att tecknas under mars månad, berättar mäklare Linn Sander.
Sanders uppfattning är att de allra flesta kommer fullfölja och teckna bindande avtal.
Fotnot: Cirka 80 procent av de som tecknat bokningsavtal, bor idag i villa.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.