Intresset för Sjöbrisens sexvåningshus har inte på något sätt svalnat under vintern. 21 av 22 lägenheter har nu bokats och den allra sista har flera ögon på sig.
– Det finns spekulanter på den sista och jag räknar med att vi ganska snart har tecknat bokningsavtal för den också, berättar mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
I måndags arrangerades ett möte av Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen för alla som tecknat bokningsavtal för en lägenhet i det planerade punkthuset på tivoliplanen. Förutom information och lägesrapport om det pågående arbetet, bjöds även på skalenliga ritningar så att man kan börja planera för hur möblemanget skall te sig när det väl är dags för adressändring. Man gav även möjligheten för alla att se vilka tillval som är möjliga att välja till den egna bostaden.
– Det var ett väldigt stort intresse för just ritningarna och tillvalen. Det är jätteroligt att se att man unnar sig något extra, säger mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
Ola Hedblad, representant för byggfirman TA Byggproduktion AB, berättar att man har varit ganska generösa med just tillvalen, för att de boende skall kunna forma sitt boende utifrån eget tycke och smak.
– Vi har bland annat flera olika belysningspaket, köksluckor och golv att välja mellan. Sedan kan man exempelvis få golvvärme i våtutrymmet om så önskas, förklarar Hedblad.
Mäklarfirman Fastighetsbyrån i Lindesberg har inte haft några som helst problem att finna intressenter till de nya bostadsrätterna och just nu har 21 av de totalt 22 lägenheterna bokats. Den sista uppges ha flera intressenters ögon på sig och man räknar med att även den bokas om några ögonblick. Samtidigt förbereds nu nästa steg, att teckna bindande avtal med samtliga.
– Fram till nu har vi tecknat bokningsavtal, vilka ej är bindande. De bindande förhandsavtalen kommer att tecknas under mars månad, berättar mäklare Linn Sander.
Sanders uppfattning är att de allra flesta kommer fullfölja och teckna bindande avtal.
Fotnot: Cirka 80 procent av de som tecknat bokningsavtal, bor idag i villa.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.