Intresset för Sjöbrisens sexvåningshus har inte på något sätt svalnat under vintern. 21 av 22 lägenheter har nu bokats och den allra sista har flera ögon på sig.
– Det finns spekulanter på den sista och jag räknar med att vi ganska snart har tecknat bokningsavtal för den också, berättar mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
I måndags arrangerades ett möte av Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen för alla som tecknat bokningsavtal för en lägenhet i det planerade punkthuset på tivoliplanen. Förutom information och lägesrapport om det pågående arbetet, bjöds även på skalenliga ritningar så att man kan börja planera för hur möblemanget skall te sig när det väl är dags för adressändring. Man gav även möjligheten för alla att se vilka tillval som är möjliga att välja till den egna bostaden.
– Det var ett väldigt stort intresse för just ritningarna och tillvalen. Det är jätteroligt att se att man unnar sig något extra, säger mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
Ola Hedblad, representant för byggfirman TA Byggproduktion AB, berättar att man har varit ganska generösa med just tillvalen, för att de boende skall kunna forma sitt boende utifrån eget tycke och smak.
– Vi har bland annat flera olika belysningspaket, köksluckor och golv att välja mellan. Sedan kan man exempelvis få golvvärme i våtutrymmet om så önskas, förklarar Hedblad.
Mäklarfirman Fastighetsbyrån i Lindesberg har inte haft några som helst problem att finna intressenter till de nya bostadsrätterna och just nu har 21 av de totalt 22 lägenheterna bokats. Den sista uppges ha flera intressenters ögon på sig och man räknar med att även den bokas om några ögonblick. Samtidigt förbereds nu nästa steg, att teckna bindande avtal med samtliga.
– Fram till nu har vi tecknat bokningsavtal, vilka ej är bindande. De bindande förhandsavtalen kommer att tecknas under mars månad, berättar mäklare Linn Sander.
Sanders uppfattning är att de allra flesta kommer fullfölja och teckna bindande avtal.
Fotnot: Cirka 80 procent av de som tecknat bokningsavtal, bor idag i villa.
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.