Intresset för Sjöbrisens sexvåningshus har inte på något sätt svalnat under vintern. 21 av 22 lägenheter har nu bokats och den allra sista har flera ögon på sig.
– Det finns spekulanter på den sista och jag räknar med att vi ganska snart har tecknat bokningsavtal för den också, berättar mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
I måndags arrangerades ett möte av Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen för alla som tecknat bokningsavtal för en lägenhet i det planerade punkthuset på tivoliplanen. Förutom information och lägesrapport om det pågående arbetet, bjöds även på skalenliga ritningar så att man kan börja planera för hur möblemanget skall te sig när det väl är dags för adressändring. Man gav även möjligheten för alla att se vilka tillval som är möjliga att välja till den egna bostaden.
– Det var ett väldigt stort intresse för just ritningarna och tillvalen. Det är jätteroligt att se att man unnar sig något extra, säger mäklare Linn Sander på Fastighetsbyrån.
Ola Hedblad, representant för byggfirman TA Byggproduktion AB, berättar att man har varit ganska generösa med just tillvalen, för att de boende skall kunna forma sitt boende utifrån eget tycke och smak.
– Vi har bland annat flera olika belysningspaket, köksluckor och golv att välja mellan. Sedan kan man exempelvis få golvvärme i våtutrymmet om så önskas, förklarar Hedblad.
Mäklarfirman Fastighetsbyrån i Lindesberg har inte haft några som helst problem att finna intressenter till de nya bostadsrätterna och just nu har 21 av de totalt 22 lägenheterna bokats. Den sista uppges ha flera intressenters ögon på sig och man räknar med att även den bokas om några ögonblick. Samtidigt förbereds nu nästa steg, att teckna bindande avtal med samtliga.
– Fram till nu har vi tecknat bokningsavtal, vilka ej är bindande. De bindande förhandsavtalen kommer att tecknas under mars månad, berättar mäklare Linn Sander.
Sanders uppfattning är att de allra flesta kommer fullfölja och teckna bindande avtal.
Fotnot: Cirka 80 procent av de som tecknat bokningsavtal, bor idag i villa.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.