Spyor, krossat glas och kraftig urinstank möts av de människor som har för vana att korsa järnvägen via järnvägstunneln i Lindesberg. Ingen vidare trevlig upplevelse, speciellt för den stora skara människor som varje dag äter lunch vid det för affärsmän populära värdshuset på Banvägen. Under varma sommardagar kan stanken i tunneln bli outhärdlig, personer säger sig nästan få kväljningar av att gå där och väljer hellre att ta vägen över spåret trots att detta är ett övertramp i lagboken. Den risken är man villig att ta för att bibehålla aptiten och humöret. I trappstegen ses rester efter gamla spyor, ingrott i stenen påminner det om den vidriga syn som mötte passerande för flera månader sedan.
Ett av det stora problemen är hur tunneln är konstruerad, menar Tommy Karlqvist på kommunens gata- och parkavdelning. Även om man genom kontinuerliga avspolningar och rensningar försöker sitt bästa för att hålla miljön där nere i schack, så hjälper det inte hela vägen. –Tunneln är ju gammal och konstruerad på ett sätt som helt enkelt gör det svårt att få bort lukten. Även om vi spolar rent så sitter lukten kvar, det är mycket svårt att få bort stanken för gott, säger Karlqvist. Avrinningen är inte framtagen för dagens ”behov”. När tunneln byggdes så var det inte tänkt att den senare skulle komma att användas som allmän pissoir, vilket blivit fallet nu. Man kommer dock att se över tunneln allt oftare under de problemmånader som juni, juli och augusti utgör när mycket folk rör sig ute på sommarnätterna.
Ett sätt att få bort människorna som föredrar att gå ner dit då naturen kallar är att få mer ljus där nere. Man har även goda förhoppningar att det ska få bort klottrare på detta sätt. Sedan en tid tillbaka har man sett över möjligheten att installera fler lampor, men att finna den rätta armaturen har varit svårare än beräknat. –Armaturen måste ju vara säker för yttre våld samtidigt som den ger bra ljus. Visserligen finns det belysningsarmaturer som är speciellt framtagna för ändamålet, men de är oftast gjorda så pass stryktåliga att glaset dämpar ljuset att tränga igenom. Så det är inte någon bra alternativ eftersom då problemet med den dåliga ljusstyrkan där nere skulle kvarstå, förklarar Tommy Karlqvist.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…