Spyor, krossat glas och kraftig urinstank möts av de människor som har för vana att korsa järnvägen via järnvägstunneln i Lindesberg. Ingen vidare trevlig upplevelse, speciellt för den stora skara människor som varje dag äter lunch vid det för affärsmän populära värdshuset på Banvägen. Under varma sommardagar kan stanken i tunneln bli outhärdlig, personer säger sig nästan få kväljningar av att gå där och väljer hellre att ta vägen över spåret trots att detta är ett övertramp i lagboken. Den risken är man villig att ta för att bibehålla aptiten och humöret. I trappstegen ses rester efter gamla spyor, ingrott i stenen påminner det om den vidriga syn som mötte passerande för flera månader sedan.
Ett av det stora problemen är hur tunneln är konstruerad, menar Tommy Karlqvist på kommunens gata- och parkavdelning. Även om man genom kontinuerliga avspolningar och rensningar försöker sitt bästa för att hålla miljön där nere i schack, så hjälper det inte hela vägen. –Tunneln är ju gammal och konstruerad på ett sätt som helt enkelt gör det svårt att få bort lukten. Även om vi spolar rent så sitter lukten kvar, det är mycket svårt att få bort stanken för gott, säger Karlqvist. Avrinningen är inte framtagen för dagens ”behov”. När tunneln byggdes så var det inte tänkt att den senare skulle komma att användas som allmän pissoir, vilket blivit fallet nu. Man kommer dock att se över tunneln allt oftare under de problemmånader som juni, juli och augusti utgör när mycket folk rör sig ute på sommarnätterna.
Ett sätt att få bort människorna som föredrar att gå ner dit då naturen kallar är att få mer ljus där nere. Man har även goda förhoppningar att det ska få bort klottrare på detta sätt. Sedan en tid tillbaka har man sett över möjligheten att installera fler lampor, men att finna den rätta armaturen har varit svårare än beräknat. –Armaturen måste ju vara säker för yttre våld samtidigt som den ger bra ljus. Visserligen finns det belysningsarmaturer som är speciellt framtagna för ändamålet, men de är oftast gjorda så pass stryktåliga att glaset dämpar ljuset att tränga igenom. Så det är inte någon bra alternativ eftersom då problemet med den dåliga ljusstyrkan där nere skulle kvarstå, förklarar Tommy Karlqvist.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.