Spyor, krossat glas och kraftig urinstank möts av de människor som har för vana att korsa järnvägen via järnvägstunneln i Lindesberg. Ingen vidare trevlig upplevelse, speciellt för den stora skara människor som varje dag äter lunch vid det för affärsmän populära värdshuset på Banvägen. Under varma sommardagar kan stanken i tunneln bli outhärdlig, personer säger sig nästan få kväljningar av att gå där och väljer hellre att ta vägen över spåret trots att detta är ett övertramp i lagboken. Den risken är man villig att ta för att bibehålla aptiten och humöret. I trappstegen ses rester efter gamla spyor, ingrott i stenen påminner det om den vidriga syn som mötte passerande för flera månader sedan.
Ett av det stora problemen är hur tunneln är konstruerad, menar Tommy Karlqvist på kommunens gata- och parkavdelning. Även om man genom kontinuerliga avspolningar och rensningar försöker sitt bästa för att hålla miljön där nere i schack, så hjälper det inte hela vägen. –Tunneln är ju gammal och konstruerad på ett sätt som helt enkelt gör det svårt att få bort lukten. Även om vi spolar rent så sitter lukten kvar, det är mycket svårt att få bort stanken för gott, säger Karlqvist. Avrinningen är inte framtagen för dagens ”behov”. När tunneln byggdes så var det inte tänkt att den senare skulle komma att användas som allmän pissoir, vilket blivit fallet nu. Man kommer dock att se över tunneln allt oftare under de problemmånader som juni, juli och augusti utgör när mycket folk rör sig ute på sommarnätterna.
Ett sätt att få bort människorna som föredrar att gå ner dit då naturen kallar är att få mer ljus där nere. Man har även goda förhoppningar att det ska få bort klottrare på detta sätt. Sedan en tid tillbaka har man sett över möjligheten att installera fler lampor, men att finna den rätta armaturen har varit svårare än beräknat. –Armaturen måste ju vara säker för yttre våld samtidigt som den ger bra ljus. Visserligen finns det belysningsarmaturer som är speciellt framtagna för ändamålet, men de är oftast gjorda så pass stryktåliga att glaset dämpar ljuset att tränga igenom. Så det är inte någon bra alternativ eftersom då problemet med den dåliga ljusstyrkan där nere skulle kvarstå, förklarar Tommy Karlqvist.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.