Spyor, krossat glas och kraftig urinstank möts av de människor som har för vana att korsa järnvägen via järnvägstunneln i Lindesberg. Ingen vidare trevlig upplevelse, speciellt för den stora skara människor som varje dag äter lunch vid det för affärsmän populära värdshuset på Banvägen. Under varma sommardagar kan stanken i tunneln bli outhärdlig, personer säger sig nästan få kväljningar av att gå där och väljer hellre att ta vägen över spåret trots att detta är ett övertramp i lagboken. Den risken är man villig att ta för att bibehålla aptiten och humöret. I trappstegen ses rester efter gamla spyor, ingrott i stenen påminner det om den vidriga syn som mötte passerande för flera månader sedan.
Ett av det stora problemen är hur tunneln är konstruerad, menar Tommy Karlqvist på kommunens gata- och parkavdelning. Även om man genom kontinuerliga avspolningar och rensningar försöker sitt bästa för att hålla miljön där nere i schack, så hjälper det inte hela vägen. –Tunneln är ju gammal och konstruerad på ett sätt som helt enkelt gör det svårt att få bort lukten. Även om vi spolar rent så sitter lukten kvar, det är mycket svårt att få bort stanken för gott, säger Karlqvist. Avrinningen är inte framtagen för dagens ”behov”. När tunneln byggdes så var det inte tänkt att den senare skulle komma att användas som allmän pissoir, vilket blivit fallet nu. Man kommer dock att se över tunneln allt oftare under de problemmånader som juni, juli och augusti utgör när mycket folk rör sig ute på sommarnätterna.
Ett sätt att få bort människorna som föredrar att gå ner dit då naturen kallar är att få mer ljus där nere. Man har även goda förhoppningar att det ska få bort klottrare på detta sätt. Sedan en tid tillbaka har man sett över möjligheten att installera fler lampor, men att finna den rätta armaturen har varit svårare än beräknat. –Armaturen måste ju vara säker för yttre våld samtidigt som den ger bra ljus. Visserligen finns det belysningsarmaturer som är speciellt framtagna för ändamålet, men de är oftast gjorda så pass stryktåliga att glaset dämpar ljuset att tränga igenom. Så det är inte någon bra alternativ eftersom då problemet med den dåliga ljusstyrkan där nere skulle kvarstå, förklarar Tommy Karlqvist.










































