INSÄNDARE/DEABATT: Att det ska finnas en biograf i Lindesbergs kommun är alla partier i kommunen överens om. Frågan handlar snarare om hur biografen ska drivas vidare. Socialdemokraterna ser att det finns samordningsvinster och en organisation som kan stötta upp bioverksamheten på ett bra sätt i det kommunala bolaget Besök Linde AB.
Det finns idag en biogrupp med koppling till kommunens fritidsgårdsverksamhet. Den kan fortsätta sitt arbete, antingen på samma sätt som idag eller i någon annan form oavsett hur biografen drivs vidare.
Björn Persson som arbetar med ungdomarna i biogruppen gör ett fantastiskt jobb, och det är viktigt att hans kunskaper tas tillvara när organisationen för framtiden byggs.
I den ekonomiska redogörelsen för verksamheten framgår att biografen har haft ett underskott mot budget under väldigt lång tid, med undantag för år 2018. Anledningen till att biografen går med vinst 2018 är framför allt inkomster av engångskaraktär, bland annat statliga bidrag som kommunen bara får en gång. Genom att flytta biografverksamheten till det kommunala bolaget Besök Linde AB frigörs 83 000 kr per år i den kommunala budgeten som eventuellt kan användas till annan kulturverksamhet.
Socialdemokraterna i Lindesberg
Irja Gustavsson
Linda Svahn
John Omoomian
Jonas Bernström
Tommy Kragh
Nafih Mawlod
Sandra Olsson
Sofie Krantz
En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.