INSÄNDARE/DEABATT: Att det ska finnas en biograf i Lindesbergs kommun är alla partier i kommunen överens om. Frågan handlar snarare om hur biografen ska drivas vidare. Socialdemokraterna ser att det finns samordningsvinster och en organisation som kan stötta upp bioverksamheten på ett bra sätt i det kommunala bolaget Besök Linde AB.
Det finns idag en biogrupp med koppling till kommunens fritidsgårdsverksamhet. Den kan fortsätta sitt arbete, antingen på samma sätt som idag eller i någon annan form oavsett hur biografen drivs vidare.
Björn Persson som arbetar med ungdomarna i biogruppen gör ett fantastiskt jobb, och det är viktigt att hans kunskaper tas tillvara när organisationen för framtiden byggs.
I den ekonomiska redogörelsen för verksamheten framgår att biografen har haft ett underskott mot budget under väldigt lång tid, med undantag för år 2018. Anledningen till att biografen går med vinst 2018 är framför allt inkomster av engångskaraktär, bland annat statliga bidrag som kommunen bara får en gång. Genom att flytta biografverksamheten till det kommunala bolaget Besök Linde AB frigörs 83 000 kr per år i den kommunala budgeten som eventuellt kan användas till annan kulturverksamhet.
Socialdemokraterna i Lindesberg
Irja Gustavsson
Linda Svahn
John Omoomian
Jonas Bernström
Tommy Kragh
Nafih Mawlod
Sandra Olsson
Sofie Krantz
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.