En ensamstående trebarnsmamma, som drabbats av sjukdom, ansökte om utökad hemtjänst men fick avslag från socialnämnden. Ärendet överklagades till Förvaltningsrätten, som efter att ha granskat fallet hävde nämndens beslut och gav kvinnan rätt.
Nu lyfter Folkpartiet i Lindesberg frågan och begär att samtliga ledamöter tar sitt ansvar i fortsättningen.
– Problemet som jag ser det, är att en person som har rätt till hjälp inte alltid får den. Det skapar orättvisa, säger Göran Gustavsson, Fp.
Han menar att det är tydligt att endast de som orkar gå vidare med sitt fall genom en överklagan till Förvaltningsrätten, får den hjälp de borde fått från början. Övriga lämnas åt sitt öde trots att de har samma rätt till hjälp.
Följande brev har gått ut till socialnämndens ledamöter på fredagen med anledning av det inträffade:
Begäran om information om Socialförvaltningen systematiskt avslår bidragsansökningar för att få domar prövade
I ett radioprogram från Radio Örebro 2013-10-15 anges b.la ”Socialnämnden i Lindesberg säger nej till bidragsansökningar för att få domar prövade. Som vi berättade i går avslog Lindesbergs kommun en sjuk kvinnas ansökan om utökad hemtjänst. Barnens kusin kunde hjälpa till istället för utökad hemtjänst var svaret. Men den sjuka kvinnan överklagade socialnämndens beslut.” Varvid förvaltningsrätten upphävde Socialnämndens beslut.
Som ersättare i Socialnämnden så är min uppfattning att den samlade information av beslut mot enskilda är i mindre omfattning till nämnden. Då det sker på delegation av tjänstemän på nämndens vägnar. Enligt uppgift finns flera fall där överklagande instans upphäver kommunens beslut och ger den sökande rätt. Folkpartiets uppfattning är att ärendehanteringen bör inriktas mot en kvalitetssäkring i alla enskilda fall. Så att endast beslut med få undantag vid överklagande upphävs.
Att som praxis ge uttryck för att avslå sökandes behov av bistånd för att få domar prövade, kan inte ankomma på Socialnämnden. Följden kan i så fall bli att människor med hög rättsförmåga vinner framgång med bistånd vid överklagande. Medan andra som saknar den förmågan inte får del av samma rättighet.
Undertecknad föreslår att frågeställningen tas upp som diskussionspunkt inom Socialnämnden. Alla beslut som tas inom nämndens verksamhetsområde har Socialnämnden ett ansvar för även om det sker på delegation av tjänstemännen.
För Folkpartiet Liberalerna
Göran Gustavsson
Ordförande
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.