Polisen bör avlastas av kommunens socialtjänst. Det går och bör fungera väl i många kommuner. Det hävdar utredarna av den statliga utredningen ”Polisverksamhet i förändring”, som tittat över polisens resurser och verksamhet. Den typ av ärenden man menar bör läggas på socialtjänsten istället är ingripanden enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. Utredarna skriver i sin rapport att denna typ av ingripanden ”saknar polisiär relevans”. Ansvaret ska ligga hos socialtjänsten för vård och omsorg av den berusade. Polisen kan i och med detta få betydligt mer resurser på andra viktigare områden, enligt utredningen.
Kommunaktuellt har tagit åt sig av rapporten och skriver om Karlstad som exempel där man redan avlastat polisen genom att överlåta LOB till socialen. Hela 2000 ingripanden på ett år resulterade i att två polistjänster gick helt åt LOB, skriver Kommunaktuellt.
Närpolischef Magnus Luhr är dock tveksam om detta skulle kunna vara en direkt avlastning för polisen i Lindesberg. Om det skulle bli aktuellt vill säga. –Jag blir närmast lite trött när jag läser utredningen. Det här har provats förr, på 80-talet, och förkastats. Problemet är det att ingen egentligen vill ha med en berusad person att göra, och det är även i många fall mycket svårt då bråk ofta uppstår. Ur polisens synpunkt tycker jag dock förslaget är bra, men som sagt är det nog mycket svårt att få att fungera på ett bra sätt, säger Magnus Luhr.
Avlastningen blir inte riktigt så stor som utredningen framhäver menar Luhr. Många omhändertaganden sker i samband med bråk, så det betyder att avlastningen inte blir så betydande. Det vi skulle kunna slippa är alltså visitering och förvar. Men även förvar är något som jag har svårt att se det sociala ta ansvar för. De omhändertaganden vi har vid t ex krogbråk brukar vid ungefär hälften av fallen betyda att vi har med en omedgörlig person att göra. Bråk mellan tjänstemän och berusad är vanligt förekommande, säger Luhr.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.