Polisen bör avlastas av kommunens socialtjänst. Det går och bör fungera väl i många kommuner. Det hävdar utredarna av den statliga utredningen ”Polisverksamhet i förändring”, som tittat över polisens resurser och verksamhet. Den typ av ärenden man menar bör läggas på socialtjänsten istället är ingripanden enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. Utredarna skriver i sin rapport att denna typ av ingripanden ”saknar polisiär relevans”. Ansvaret ska ligga hos socialtjänsten för vård och omsorg av den berusade. Polisen kan i och med detta få betydligt mer resurser på andra viktigare områden, enligt utredningen.
Kommunaktuellt har tagit åt sig av rapporten och skriver om Karlstad som exempel där man redan avlastat polisen genom att överlåta LOB till socialen. Hela 2000 ingripanden på ett år resulterade i att två polistjänster gick helt åt LOB, skriver Kommunaktuellt.
Närpolischef Magnus Luhr är dock tveksam om detta skulle kunna vara en direkt avlastning för polisen i Lindesberg. Om det skulle bli aktuellt vill säga. –Jag blir närmast lite trött när jag läser utredningen. Det här har provats förr, på 80-talet, och förkastats. Problemet är det att ingen egentligen vill ha med en berusad person att göra, och det är även i många fall mycket svårt då bråk ofta uppstår. Ur polisens synpunkt tycker jag dock förslaget är bra, men som sagt är det nog mycket svårt att få att fungera på ett bra sätt, säger Magnus Luhr.
Avlastningen blir inte riktigt så stor som utredningen framhäver menar Luhr. Många omhändertaganden sker i samband med bråk, så det betyder att avlastningen inte blir så betydande. Det vi skulle kunna slippa är alltså visitering och förvar. Men även förvar är något som jag har svårt att se det sociala ta ansvar för. De omhändertaganden vi har vid t ex krogbråk brukar vid ungefär hälften av fallen betyda att vi har med en omedgörlig person att göra. Bråk mellan tjänstemän och berusad är vanligt förekommande, säger Luhr.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.