Polisen bör avlastas av kommunens socialtjänst. Det går och bör fungera väl i många kommuner. Det hävdar utredarna av den statliga utredningen ”Polisverksamhet i förändring”, som tittat över polisens resurser och verksamhet. Den typ av ärenden man menar bör läggas på socialtjänsten istället är ingripanden enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. Utredarna skriver i sin rapport att denna typ av ingripanden ”saknar polisiär relevans”. Ansvaret ska ligga hos socialtjänsten för vård och omsorg av den berusade. Polisen kan i och med detta få betydligt mer resurser på andra viktigare områden, enligt utredningen.
Kommunaktuellt har tagit åt sig av rapporten och skriver om Karlstad som exempel där man redan avlastat polisen genom att överlåta LOB till socialen. Hela 2000 ingripanden på ett år resulterade i att två polistjänster gick helt åt LOB, skriver Kommunaktuellt.
Närpolischef Magnus Luhr är dock tveksam om detta skulle kunna vara en direkt avlastning för polisen i Lindesberg. Om det skulle bli aktuellt vill säga. –Jag blir närmast lite trött när jag läser utredningen. Det här har provats förr, på 80-talet, och förkastats. Problemet är det att ingen egentligen vill ha med en berusad person att göra, och det är även i många fall mycket svårt då bråk ofta uppstår. Ur polisens synpunkt tycker jag dock förslaget är bra, men som sagt är det nog mycket svårt att få att fungera på ett bra sätt, säger Magnus Luhr.
Avlastningen blir inte riktigt så stor som utredningen framhäver menar Luhr. Många omhändertaganden sker i samband med bråk, så det betyder att avlastningen inte blir så betydande. Det vi skulle kunna slippa är alltså visitering och förvar. Men även förvar är något som jag har svårt att se det sociala ta ansvar för. De omhändertaganden vi har vid t ex krogbråk brukar vid ungefär hälften av fallen betyda att vi har med en omedgörlig person att göra. Bråk mellan tjänstemän och berusad är vanligt förekommande, säger Luhr.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.