Polisen bör avlastas av kommunens socialtjänst. Det går och bör fungera väl i många kommuner. Det hävdar utredarna av den statliga utredningen ”Polisverksamhet i förändring”, som tittat över polisens resurser och verksamhet. Den typ av ärenden man menar bör läggas på socialtjänsten istället är ingripanden enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. Utredarna skriver i sin rapport att denna typ av ingripanden ”saknar polisiär relevans”. Ansvaret ska ligga hos socialtjänsten för vård och omsorg av den berusade. Polisen kan i och med detta få betydligt mer resurser på andra viktigare områden, enligt utredningen.
Kommunaktuellt har tagit åt sig av rapporten och skriver om Karlstad som exempel där man redan avlastat polisen genom att överlåta LOB till socialen. Hela 2000 ingripanden på ett år resulterade i att två polistjänster gick helt åt LOB, skriver Kommunaktuellt.
Närpolischef Magnus Luhr är dock tveksam om detta skulle kunna vara en direkt avlastning för polisen i Lindesberg. Om det skulle bli aktuellt vill säga. –Jag blir närmast lite trött när jag läser utredningen. Det här har provats förr, på 80-talet, och förkastats. Problemet är det att ingen egentligen vill ha med en berusad person att göra, och det är även i många fall mycket svårt då bråk ofta uppstår. Ur polisens synpunkt tycker jag dock förslaget är bra, men som sagt är det nog mycket svårt att få att fungera på ett bra sätt, säger Magnus Luhr.
Avlastningen blir inte riktigt så stor som utredningen framhäver menar Luhr. Många omhändertaganden sker i samband med bråk, så det betyder att avlastningen inte blir så betydande. Det vi skulle kunna slippa är alltså visitering och förvar. Men även förvar är något som jag har svårt att se det sociala ta ansvar för. De omhändertaganden vi har vid t ex krogbråk brukar vid ungefär hälften av fallen betyda att vi har med en omedgörlig person att göra. Bråk mellan tjänstemän och berusad är vanligt förekommande, säger Luhr.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.