Polisen bör avlastas av kommunens socialtjänst. Det går och bör fungera väl i många kommuner. Det hävdar utredarna av den statliga utredningen ”Polisverksamhet i förändring”, som tittat över polisens resurser och verksamhet. Den typ av ärenden man menar bör läggas på socialtjänsten istället är ingripanden enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. Utredarna skriver i sin rapport att denna typ av ingripanden ”saknar polisiär relevans”. Ansvaret ska ligga hos socialtjänsten för vård och omsorg av den berusade. Polisen kan i och med detta få betydligt mer resurser på andra viktigare områden, enligt utredningen.
Kommunaktuellt har tagit åt sig av rapporten och skriver om Karlstad som exempel där man redan avlastat polisen genom att överlåta LOB till socialen. Hela 2000 ingripanden på ett år resulterade i att två polistjänster gick helt åt LOB, skriver Kommunaktuellt.
Närpolischef Magnus Luhr är dock tveksam om detta skulle kunna vara en direkt avlastning för polisen i Lindesberg. Om det skulle bli aktuellt vill säga. –Jag blir närmast lite trött när jag läser utredningen. Det här har provats förr, på 80-talet, och förkastats. Problemet är det att ingen egentligen vill ha med en berusad person att göra, och det är även i många fall mycket svårt då bråk ofta uppstår. Ur polisens synpunkt tycker jag dock förslaget är bra, men som sagt är det nog mycket svårt att få att fungera på ett bra sätt, säger Magnus Luhr.
Avlastningen blir inte riktigt så stor som utredningen framhäver menar Luhr. Många omhändertaganden sker i samband med bråk, så det betyder att avlastningen inte blir så betydande. Det vi skulle kunna slippa är alltså visitering och förvar. Men även förvar är något som jag har svårt att se det sociala ta ansvar för. De omhändertaganden vi har vid t ex krogbråk brukar vid ungefär hälften av fallen betyda att vi har med en omedgörlig person att göra. Bråk mellan tjänstemän och berusad är vanligt förekommande, säger Luhr.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.