Vissa saknar det. Andra inte. Nu är frågan om det någonsin kommer att planteras träd eller lummig grönska i skepnad av buskar eller dylikt för att återskapa den tidigare gröna inramningen av Lindesberg sett från Örebrovägen.
För snart två år sedan kapades södra infartens poppelträd ned då deras tid var förbi. Trädens kondition var mycket dålig och med risk för fallande grenar, beslutades att samtliga träd skulle bort och sedan ersättas med nyplantering av ett annat och tåligare trädslag.
Stadsträdgårdsmästaren Arne Tschentscher fick i uppdrag att ta fram ett underlag och redogöra för politikerna vad detta skulle kunna kosta.
– Jag lämnade in ett förslag, men sedan dess har jag inte hört något mer om hur det är tänkt med infarten, berättar Arne.
Arnes förslag var att låta plantera pelarasp istället. Totalt 45 st. som vid plantering hade en höjd av ca 3,5 meter. Förutom trädets egenskaper att klara sig bättre i denna typ av trafikerad miljö, blir den också mycket vacker om hösten då lövverket övergår i gult och rött.
Stadsträdgårdsmästarens förslag skulle enligt 2011 års inköpspriser ha kostat kommunen ca 350 000 kr. Nu valde dock politikerna att ligga lågt ett år innan man skulle gå vidare. Nu har det snart gått två år. Något formellt beslut finns inte, utan man lyssnar istället på tystnaden i ärendet och väljer att tolka det som att svaret är att ingen saknar den tidigare grönskande infarten.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, har just idag svårt att se att man lägger en beställning hos BKT att återskapa den tidigare grönskande infarten.
– Jag har hört att vissa tycker det blev bättre så här. Nu ser man ju staden och sjön mycket bättre. Kanske är det just så här öppet det skall vara i fortsättningen, påpekar han.
Stadsträdgårdsmästaren ser en annan möjlighet att kombinera såväl det gröna med en fri utsikt.
– Man kan ju exempelvis plantera buskar och skapa en lägre men lummigare grönska. Då krävs dock ett större ingrepp som kan kosta utrymme från gång- och cykelvägen. Jag har dock inte fått någon beställning från kommunen om att ta fram något sådant material, säger Arne Tschentscher.
Kommentera: Saknar du den grönskande infarten – eller anser du att det är bättre som det är nu?
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn