Vissa saknar det. Andra inte. Nu är frågan om det någonsin kommer att planteras träd eller lummig grönska i skepnad av buskar eller dylikt för att återskapa den tidigare gröna inramningen av Lindesberg sett från Örebrovägen.
För snart två år sedan kapades södra infartens poppelträd ned då deras tid var förbi. Trädens kondition var mycket dålig och med risk för fallande grenar, beslutades att samtliga träd skulle bort och sedan ersättas med nyplantering av ett annat och tåligare trädslag.
Stadsträdgårdsmästaren Arne Tschentscher fick i uppdrag att ta fram ett underlag och redogöra för politikerna vad detta skulle kunna kosta.
– Jag lämnade in ett förslag, men sedan dess har jag inte hört något mer om hur det är tänkt med infarten, berättar Arne.
Arnes förslag var att låta plantera pelarasp istället. Totalt 45 st. som vid plantering hade en höjd av ca 3,5 meter. Förutom trädets egenskaper att klara sig bättre i denna typ av trafikerad miljö, blir den också mycket vacker om hösten då lövverket övergår i gult och rött.
Stadsträdgårdsmästarens förslag skulle enligt 2011 års inköpspriser ha kostat kommunen ca 350 000 kr. Nu valde dock politikerna att ligga lågt ett år innan man skulle gå vidare. Nu har det snart gått två år. Något formellt beslut finns inte, utan man lyssnar istället på tystnaden i ärendet och väljer att tolka det som att svaret är att ingen saknar den tidigare grönskande infarten.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, har just idag svårt att se att man lägger en beställning hos BKT att återskapa den tidigare grönskande infarten.
– Jag har hört att vissa tycker det blev bättre så här. Nu ser man ju staden och sjön mycket bättre. Kanske är det just så här öppet det skall vara i fortsättningen, påpekar han.
Stadsträdgårdsmästaren ser en annan möjlighet att kombinera såväl det gröna med en fri utsikt.
– Man kan ju exempelvis plantera buskar och skapa en lägre men lummigare grönska. Då krävs dock ett större ingrepp som kan kosta utrymme från gång- och cykelvägen. Jag har dock inte fått någon beställning från kommunen om att ta fram något sådant material, säger Arne Tschentscher.
Kommentera: Saknar du den grönskande infarten – eller anser du att det är bättre som det är nu?
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.