Sjöpolisen på plats strax nedströms Prästbron. Insatserna i fredags gav dock inte önskat resultat. Foto: Fredrik Norman
Sökandet efter försvunnen man trappas upp igen
Kroppen efter den äldre mannen som befaras drunknad i Bottenån har ännu inte hittats, trots ett intensivt sökande med hjälp av specialtränad hund och med förstärkning av sjöpolisen i Stockholm. Nu planeras nya insatser i sökandet efter mannen.
Sedan i onsdags i förra veckan har räddningstjänst och polis sökt i vattendragen i Lindesberg efter mannen som tros ha fallit ned i Bottenån och drunknat. Under det första dygnet söktes mannen av lokal polis och räddningstjänstens vattenlivräddning då man bland annat draggade en sträcka av 60 meter nedströms Prästbron – men utan resultat.
Sökning via båt och likhund sätts in på nytt. Foto: Fredrik Norman
På fredagen trappades sökinsatsen upp då polis och räddningstjänst fick förstärkning av sjöpolisen från Stockholm, som bistod med ett dykteam. Dock har inte heller fredagens insatser gett resultat.
Under helgen har endast fotpatrullerande polis kontrollerat sträckan, men nu skjuter man till nya resurser och trappar upp sökinsatserna igen.
– Det är planerat att påbörja sökandet igen med hjälp av båtar och likhund. Sedan får vi se om det eventuellt kan bli aktuellt att få upp sjöpolisen igen.
Det är väldigt angeläget att vi hittar kroppen snarast, inte minst för de anhörigas skull, kommenterar kommissarie Morgan Beijer på Lindesbergspolisen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.