Sjöpolisen på plats strax nedströms Prästbron. Insatserna i fredags gav dock inte önskat resultat. Foto: Fredrik Norman
Sökandet efter försvunnen man trappas upp igen
Kroppen efter den äldre mannen som befaras drunknad i Bottenån har ännu inte hittats, trots ett intensivt sökande med hjälp av specialtränad hund och med förstärkning av sjöpolisen i Stockholm. Nu planeras nya insatser i sökandet efter mannen.
Sedan i onsdags i förra veckan har räddningstjänst och polis sökt i vattendragen i Lindesberg efter mannen som tros ha fallit ned i Bottenån och drunknat. Under det första dygnet söktes mannen av lokal polis och räddningstjänstens vattenlivräddning då man bland annat draggade en sträcka av 60 meter nedströms Prästbron – men utan resultat.
Sökning via båt och likhund sätts in på nytt. Foto: Fredrik Norman
På fredagen trappades sökinsatsen upp då polis och räddningstjänst fick förstärkning av sjöpolisen från Stockholm, som bistod med ett dykteam. Dock har inte heller fredagens insatser gett resultat.
Under helgen har endast fotpatrullerande polis kontrollerat sträckan, men nu skjuter man till nya resurser och trappar upp sökinsatserna igen.
– Det är planerat att påbörja sökandet igen med hjälp av båtar och likhund. Sedan får vi se om det eventuellt kan bli aktuellt att få upp sjöpolisen igen.
Det är väldigt angeläget att vi hittar kroppen snarast, inte minst för de anhörigas skull, kommenterar kommissarie Morgan Beijer på Lindesbergspolisen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.