Sjöpolisen på plats strax nedströms Prästbron. Insatserna i fredags gav dock inte önskat resultat. Foto: Fredrik Norman
Sökandet efter försvunnen man trappas upp igen
Kroppen efter den äldre mannen som befaras drunknad i Bottenån har ännu inte hittats, trots ett intensivt sökande med hjälp av specialtränad hund och med förstärkning av sjöpolisen i Stockholm. Nu planeras nya insatser i sökandet efter mannen.
Sedan i onsdags i förra veckan har räddningstjänst och polis sökt i vattendragen i Lindesberg efter mannen som tros ha fallit ned i Bottenån och drunknat. Under det första dygnet söktes mannen av lokal polis och räddningstjänstens vattenlivräddning då man bland annat draggade en sträcka av 60 meter nedströms Prästbron – men utan resultat.
Sökning via båt och likhund sätts in på nytt. Foto: Fredrik Norman
På fredagen trappades sökinsatsen upp då polis och räddningstjänst fick förstärkning av sjöpolisen från Stockholm, som bistod med ett dykteam. Dock har inte heller fredagens insatser gett resultat.
Under helgen har endast fotpatrullerande polis kontrollerat sträckan, men nu skjuter man till nya resurser och trappar upp sökinsatserna igen.
– Det är planerat att påbörja sökandet igen med hjälp av båtar och likhund. Sedan får vi se om det eventuellt kan bli aktuellt att få upp sjöpolisen igen.
Det är väldigt angeläget att vi hittar kroppen snarast, inte minst för de anhörigas skull, kommenterar kommissarie Morgan Beijer på Lindesbergspolisen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.