Sjöpolisen på plats strax nedströms Prästbron. Insatserna i fredags gav dock inte önskat resultat. Foto: Fredrik Norman
Sökandet efter försvunnen man trappas upp igen
Kroppen efter den äldre mannen som befaras drunknad i Bottenån har ännu inte hittats, trots ett intensivt sökande med hjälp av specialtränad hund och med förstärkning av sjöpolisen i Stockholm. Nu planeras nya insatser i sökandet efter mannen.
Sedan i onsdags i förra veckan har räddningstjänst och polis sökt i vattendragen i Lindesberg efter mannen som tros ha fallit ned i Bottenån och drunknat. Under det första dygnet söktes mannen av lokal polis och räddningstjänstens vattenlivräddning då man bland annat draggade en sträcka av 60 meter nedströms Prästbron – men utan resultat.
Sökning via båt och likhund sätts in på nytt. Foto: Fredrik Norman
På fredagen trappades sökinsatsen upp då polis och räddningstjänst fick förstärkning av sjöpolisen från Stockholm, som bistod med ett dykteam. Dock har inte heller fredagens insatser gett resultat.
Under helgen har endast fotpatrullerande polis kontrollerat sträckan, men nu skjuter man till nya resurser och trappar upp sökinsatserna igen.
– Det är planerat att påbörja sökandet igen med hjälp av båtar och likhund. Sedan får vi se om det eventuellt kan bli aktuellt att få upp sjöpolisen igen.
Det är väldigt angeläget att vi hittar kroppen snarast, inte minst för de anhörigas skull, kommenterar kommissarie Morgan Beijer på Lindesbergspolisen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...