En erfaren drönarpilot deltar i sökarbetet. Foto: Camilla Lagerman
Sökandet i Pilkrog går in ny fas: ”Söker med värmekamera”
Sökandet efter de försvunna hundarna i Pilkrog är inne på sin fjärde dag, och under onsdagen fick man välkommen förstärkning av två personer med värmekamera, en på land och en i luften.
– Värmekameran visar med färg skillnaden på hur varma objekt är mot omgivningen, berättar den erfarne drönarpiloten.
Dag som natt, i ur och skur, har de ihärdiga sökarbetarna letat efter de försvunna hundarna i Pilkrog. Dock har ingen mer hund anträffats sedan söndagskvällen, varför man nu tagit hjälp av värmekameror för att se om man kan hitta något. En erfaren drönarpilot har åkt hela vägen från Stockholm för att hjälpa till i sökandet med hjälp av sin drönare som är utrustad med värmekamera.
Drönarpiloten visar hur värmekameran fungerar. Foto: Camilla Lagerman
– Jag har varit här sedan strax innan klockan sju och har sökt av två områden som var intressanta. Värmekameran visar med färg skillnaden på hur varma objekt är mot omgivningen, hittills har vi sett några fåglar och harar, men ingen hund tyvärr, berättar han.
Under dagen har dock sökarbetet försvårats av det varma vädret, något som ställer till det lite när man arbetar med värmekamera.
– Det blir svårare nu när solen är framme, för den värmer upp stenar och annat vilket gör att det blir väldigt svårt att se något på exempelvis kalhyggen, berättar han.
Den Amerikanska Wolfdogen Skye har också hjälpt till. Foto: Camilla Lagerman
Detta är dock inte första gången som drönarpiloten hjälper till att söka efter försvunna hundar, tillsammans med en kvinna som nu är med och organiserar sökinsatsen har han vid flera tillfällen kunnat lokalisera saknade fyrbenta vänner,
– Hon jobbar mer på marken med att spana och sätta ut fällor medan jag flyger drönaren. När vi hittar en hund brukar vi sätta ut en fälla där för att på så sätt få in den, förklarar han.
Daniela söker med värmekamera på marken. Foto: Camilla Lagerman
Även Daniela Buess från Lindesberg är ute och söker med hjälp av värmekamera, dock från marken.
– Vi köpte den här när vår egen hund försvann, för att lättare kunna hitta henne. Vi kommer att söka på några ställen där man har sett hundbajs och hoppas att vi kan hitta någon hund, berättar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bilden är tagen i samband med det senaste provfisket. Foto: Lindessjöns FVO
Nu på fredag arrangeras sensommarens höjdpunkt för många. Det har blivit dags att ladda burarna och bege sig ut för allmänhetens kräftfiske – om man nu haft glädjen att tilldelas ett fiskeland. Men även om man deltagit i utlottningen och då missat chansen – så finns det en ny chans nu.
– Det finns cirka 15 land kvar, som de som har lottats inte har löst ut. Den som så vill kan höra av sig till oss, så ordnar vi ett land, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
Engagerade medborgare – kontakta mig
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla...
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan samlades i Lindeskolans aula för att ta del av en introduktion av programmet Lika Olikas Värdegrundsår. Foto: Jennie Einarsson
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
Vid månadsskiftet augusti–september byter Lindesbergs kommun entreprenör för avfallsinsamlingen – från tidigare NordRen AB till Allmiljö i Umeå AB. Anledningen är att det sjuåriga avtalet med NordRen har löpt ut, och en ny upphandling har genomförts.
– Den stora skillnaden för våra invånare och hushåll är att sopbilarna kommer att ha en annan färg än de som används idag, säger Lars Eriksson, enhetschef för Avfall och Återvinning, i ett pressmeddelande.