En erfaren drönarpilot deltar i sökarbetet. Foto: Camilla Lagerman
Sökandet i Pilkrog går in ny fas: ”Söker med värmekamera”
Sökandet efter de försvunna hundarna i Pilkrog är inne på sin fjärde dag, och under onsdagen fick man välkommen förstärkning av två personer med värmekamera, en på land och en i luften.
– Värmekameran visar med färg skillnaden på hur varma objekt är mot omgivningen, berättar den erfarne drönarpiloten.
Dag som natt, i ur och skur, har de ihärdiga sökarbetarna letat efter de försvunna hundarna i Pilkrog. Dock har ingen mer hund anträffats sedan söndagskvällen, varför man nu tagit hjälp av värmekameror för att se om man kan hitta något. En erfaren drönarpilot har åkt hela vägen från Stockholm för att hjälpa till i sökandet med hjälp av sin drönare som är utrustad med värmekamera.
Drönarpiloten visar hur värmekameran fungerar. Foto: Camilla Lagerman
– Jag har varit här sedan strax innan klockan sju och har sökt av två områden som var intressanta. Värmekameran visar med färg skillnaden på hur varma objekt är mot omgivningen, hittills har vi sett några fåglar och harar, men ingen hund tyvärr, berättar han.
Under dagen har dock sökarbetet försvårats av det varma vädret, något som ställer till det lite när man arbetar med värmekamera.
– Det blir svårare nu när solen är framme, för den värmer upp stenar och annat vilket gör att det blir väldigt svårt att se något på exempelvis kalhyggen, berättar han.
Den Amerikanska Wolfdogen Skye har också hjälpt till. Foto: Camilla Lagerman
Detta är dock inte första gången som drönarpiloten hjälper till att söka efter försvunna hundar, tillsammans med en kvinna som nu är med och organiserar sökinsatsen har han vid flera tillfällen kunnat lokalisera saknade fyrbenta vänner,
– Hon jobbar mer på marken med att spana och sätta ut fällor medan jag flyger drönaren. När vi hittar en hund brukar vi sätta ut en fälla där för att på så sätt få in den, förklarar han.
Daniela söker med värmekamera på marken. Foto: Camilla Lagerman
Även Daniela Buess från Lindesberg är ute och söker med hjälp av värmekamera, dock från marken.
– Vi köpte den här när vår egen hund försvann, för att lättare kunna hitta henne. Vi kommer att söka på några ställen där man har sett hundbajs och hoppas att vi kan hitta någon hund, berättar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...