En erfaren drönarpilot deltar i sökarbetet. Foto: Camilla Lagerman
Sökandet i Pilkrog går in ny fas: ”Söker med värmekamera”
Sökandet efter de försvunna hundarna i Pilkrog är inne på sin fjärde dag, och under onsdagen fick man välkommen förstärkning av två personer med värmekamera, en på land och en i luften.
– Värmekameran visar med färg skillnaden på hur varma objekt är mot omgivningen, berättar den erfarne drönarpiloten.
Dag som natt, i ur och skur, har de ihärdiga sökarbetarna letat efter de försvunna hundarna i Pilkrog. Dock har ingen mer hund anträffats sedan söndagskvällen, varför man nu tagit hjälp av värmekameror för att se om man kan hitta något. En erfaren drönarpilot har åkt hela vägen från Stockholm för att hjälpa till i sökandet med hjälp av sin drönare som är utrustad med värmekamera.
Drönarpiloten visar hur värmekameran fungerar. Foto: Camilla Lagerman
– Jag har varit här sedan strax innan klockan sju och har sökt av två områden som var intressanta. Värmekameran visar med färg skillnaden på hur varma objekt är mot omgivningen, hittills har vi sett några fåglar och harar, men ingen hund tyvärr, berättar han.
Under dagen har dock sökarbetet försvårats av det varma vädret, något som ställer till det lite när man arbetar med värmekamera.
– Det blir svårare nu när solen är framme, för den värmer upp stenar och annat vilket gör att det blir väldigt svårt att se något på exempelvis kalhyggen, berättar han.
Den Amerikanska Wolfdogen Skye har också hjälpt till. Foto: Camilla Lagerman
Detta är dock inte första gången som drönarpiloten hjälper till att söka efter försvunna hundar, tillsammans med en kvinna som nu är med och organiserar sökinsatsen har han vid flera tillfällen kunnat lokalisera saknade fyrbenta vänner,
– Hon jobbar mer på marken med att spana och sätta ut fällor medan jag flyger drönaren. När vi hittar en hund brukar vi sätta ut en fälla där för att på så sätt få in den, förklarar han.
Daniela söker med värmekamera på marken. Foto: Camilla Lagerman
Även Daniela Buess från Lindesberg är ute och söker med hjälp av värmekamera, dock från marken.
– Vi köpte den här när vår egen hund försvann, för att lättare kunna hitta henne. Vi kommer att söka på några ställen där man har sett hundbajs och hoppas att vi kan hitta någon hund, berättar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...