Att producera sin egen elektricitet från solens närvaro, genom en så kallad solfångare, ligger rätt i tiden. Nu har det kommunala bolaget Ilab (Industrilokaler i Lindesberg AB) tagit ett miljövänligt initiativ och installerat en sådan anläggning på Gamla kirurgen.
Pilotprojektet beräknas kosta ca en miljon kronor och ses främst som ett första steg i ett mer miljövänligt tänkande. Dessutom hoppas man att detta kan användas för att öka kunskaperna på området, varför även Linde Energi visat intresse för projektet.
Anläggningen beräknas generera minst 12 000 kWh per år. Kapaciteten är dock långt ifrån sådan att alla avdelningar i kirurgen kan drivas med endast solfångarens hjälp, men det kommer att fungera som ett viktigt komplement till den ordinära förbrukningen.
-Men det blir ju faktiskt ett överskott när verksamheterna i fastigheten inte arbetar och detta överskott kommer att gå ut i det kommunala nätet, förklarar Rickard Johansson som ansvarar för pilotprojektet.
Tanken från start var att hela anläggningen skulle monteras upp på kirurgens tak. Men stadsarkitekten gillade inte idén att såväl den södra som östra sidan skulle få solceller.
-Därför flyttade vi de paneler som var tänkt att ligga mot öster ner till Lindeskolan istället, så nu får skolan användning för dessa – även i utbildningssyfte, förklarar Rickard.
Installationerna beräknas vara klara om ca två veckor.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.