Att producera sin egen elektricitet från solens närvaro, genom en så kallad solfångare, ligger rätt i tiden. Nu har det kommunala bolaget Ilab (Industrilokaler i Lindesberg AB) tagit ett miljövänligt initiativ och installerat en sådan anläggning på Gamla kirurgen.
Pilotprojektet beräknas kosta ca en miljon kronor och ses främst som ett första steg i ett mer miljövänligt tänkande. Dessutom hoppas man att detta kan användas för att öka kunskaperna på området, varför även Linde Energi visat intresse för projektet.
Anläggningen beräknas generera minst 12 000 kWh per år. Kapaciteten är dock långt ifrån sådan att alla avdelningar i kirurgen kan drivas med endast solfångarens hjälp, men det kommer att fungera som ett viktigt komplement till den ordinära förbrukningen.
-Men det blir ju faktiskt ett överskott när verksamheterna i fastigheten inte arbetar och detta överskott kommer att gå ut i det kommunala nätet, förklarar Rickard Johansson som ansvarar för pilotprojektet.
Tanken från start var att hela anläggningen skulle monteras upp på kirurgens tak. Men stadsarkitekten gillade inte idén att såväl den södra som östra sidan skulle få solceller.
-Därför flyttade vi de paneler som var tänkt att ligga mot öster ner till Lindeskolan istället, så nu får skolan användning för dessa – även i utbildningssyfte, förklarar Rickard.
Installationerna beräknas vara klara om ca två veckor.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.