Nu är hantverksveckan igång på Vasselhyttans bygdegård. Lokala utställare bidrar med ett utbud av handarbeten och varor hela veckan t o m nästa helg. Det mesta är sådant som mest brukar intressera kvinnor – dukar, plädar, mattor, keramik, träslöjd, stickat och virkat, sockor och vantar. Gulliga tomtar och änglar.
Men här säljs också filmer med lokalhistoria – Stråssabygdens gruvor, Stripa, Larsbo Kalk. Det syns några herrar runt ett bord med bilder och lokal historia:
– Nej, men titta här! Det här är ju min granne och vår goda vän som vi umgås mycket med, säger Jerry Björkman från Storå. Han tittar förtjust på ett gammalt klassfoto. Lika intresserad av lokal historia är Sven-Erik Larsson från Nora. Han visar på en gammal karta:
– Här bodde frugans morfar och han var masmästare i Storå Hytta.
Sven-Erik och Jerry följer med fruarna som handlar, men Jerry tänker köpa bisalva, bra för leder och muskler. För honom har det blivit en trevlig tradition att åka hit. Vasselhyttans bygdegård fylls sedan många år under en sommarvecka med hemslöjd, saftat, syltat och hembakat. Alla i byn bakar, säger de jag träffar. Det är mest bybor eller andra som har anknytning till byn som kommer. Öppningslördagen bjöd på strålande sol:
– När vi öppnar kommer det alltid mycket folk oavsett väder, säger Yvonne Eliasson som är ordförande i bygdegårdsföreningen. Jag träffar henne, när hon sitter i bygdegårdens kassa och tillsammans med en kollega tar betalt och noggrant bokför vilken hantverkare som sålde – och ska ha betalt. Bygdegården får provision på det som säljs.

Harriet Andersson drar in pengar med tombolan. Foto: Hans Andersson
– Säljer man inget, så kostar det inget, men redan idag har de flesta fått något sålt, säger Yvonne Eliasson. Jag köper två lotter av Harriet Andersson – en av de tiotalet, som sköter veckan – i år med 32 hantverkare och hemslöjdare. Har hon någon favorit ? – Jag är förtjust i honung, säger hon.
Själv hade jag har inte någon tur vid tombolan, men går inte tomhänt härifrån – jag köper en burk fläderblomsmarmelad.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn