På fredag arrangeras Sommarsaluten i Lindesberg för 24:e året i rad. Anledningen till att man återigen lagt evenemanget på en fredag, är att man nu övertygats om att det är en mycket lämpligare dag, framförallt för barnfamiljer.
2008 gjordes ett första försök att bryta traditionen och lägga Sommarsaluten på en fredag istället för en torsdag. Detta följdes upp på samma vis året därpå, men sedan föll man tillbaka i gamla vanor året 2010 då saluten alltså arrangerades på en torsdag igen. Och nu byter man alltså dag ännu en gång. För gott.
Lagom förvirrande? Dock inte med avsikt, uppger arrangörerna och berättar att en fredag innebär att färre skall upp dagen efter och jobba, barnen inte skall till skolan och stadens restauranger kan dra fördel av saluten.
-Det är framförallt barnfamiljerna vi tänker på, det är en familjetillställning och då är det lättare när de inte har skolan att tänka på, förklarar Mattias Eriksson, Svensk Handel i Lindesberg.
Han får medhåll av Bo Müller, Guldsmedshyttans Musikkår.
-Det underlättar naturligtvis väldigt mycket eftersom arrangemanget inte slutar förrän omkring 21:30 och ungarna inte kommer i säng förrän någon timme senare, säger han.
En annan fördel med fredagen, är att man ställer dörren på vid gavel för restaurangerna i centrum.
-Vi hoppas naturligtvis att restaurangerna kan ”förlänga” saluten och att folk då passar på att stanna till för en bit mat eller en öl innan de vänder hemåt igen. Det vore trevligt om saluten utvecklades på det sättet och blev något av en helkvällsfest, säger Mattias Eriksson.
Sommarsaluten inleds med start kl. 20:00 i Oscarsparken och avslutas med ett fyrverkeri cirka en timme senare.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.