På fredag arrangeras Sommarsaluten i Lindesberg för 24:e året i rad. Anledningen till att man återigen lagt evenemanget på en fredag, är att man nu övertygats om att det är en mycket lämpligare dag, framförallt för barnfamiljer.
2008 gjordes ett första försök att bryta traditionen och lägga Sommarsaluten på en fredag istället för en torsdag. Detta följdes upp på samma vis året därpå, men sedan föll man tillbaka i gamla vanor året 2010 då saluten alltså arrangerades på en torsdag igen. Och nu byter man alltså dag ännu en gång. För gott.
Lagom förvirrande? Dock inte med avsikt, uppger arrangörerna och berättar att en fredag innebär att färre skall upp dagen efter och jobba, barnen inte skall till skolan och stadens restauranger kan dra fördel av saluten.
-Det är framförallt barnfamiljerna vi tänker på, det är en familjetillställning och då är det lättare när de inte har skolan att tänka på, förklarar Mattias Eriksson, Svensk Handel i Lindesberg.
Han får medhåll av Bo Müller, Guldsmedshyttans Musikkår.
-Det underlättar naturligtvis väldigt mycket eftersom arrangemanget inte slutar förrän omkring 21:30 och ungarna inte kommer i säng förrän någon timme senare, säger han.
En annan fördel med fredagen, är att man ställer dörren på vid gavel för restaurangerna i centrum.
-Vi hoppas naturligtvis att restaurangerna kan ”förlänga” saluten och att folk då passar på att stanna till för en bit mat eller en öl innan de vänder hemåt igen. Det vore trevligt om saluten utvecklades på det sättet och blev något av en helkvällsfest, säger Mattias Eriksson.
Sommarsaluten inleds med start kl. 20:00 i Oscarsparken och avslutas med ett fyrverkeri cirka en timme senare.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.