Patrik Ljungberg, Tobias Larsson, Johan Eriksson och Örjan Westerberg från gruppen Ankaret sålde plantor i mängder. Foto: Jennie Einarsson
Jorunn Bröyn tillsammans med handledarna Anki Jonsson och Karin Käller. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Sommarkänsla när Kullgatan dukade upp för Vårmarknad
Patrik Ljungberg, Tobias Larsson, Johan Eriksson och Örjan Westerberg från gruppen Ankaret sålde plantor i mängder. Foto: Jennie Einarsson
Jorunn Bröyn tillsammans med handledarna Anki Jonsson och Karin Käller. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Sommarkänsla när Kullgatan dukade upp för Vårmarknad
För andra året i rad hölls Vårmarknaden på Kullgatan 1 under onsdagen – ett efterlängtat evenemang som blivit ett roligt och meningsfullt inslag för alla på daglig verksamhet. Gården var full av aktivitet med försäljning av fika, loppis och mängder med plantor som deltagarna själva har odlat. Dessutom hade arrangören vädergudarna på sin sida som bjöd på somriga temperaturer och strålande sol.
– Det är väldigt många som har handlat redan, det har varit en strid ström sedan vi startade för en halvtimme sedan, säger Örjan Westerberg från gruppen Ankaret.
I ett strålande solsken arrangerades årets upplaga av Vårmarknaden och stämningen var på topp. På innergården vid Kullgatan 1 syntes olika grupper från daglig verksamhet som deltog, allt efter egna förmågor och förutsättningar. Detta är inte bara ett tillfälle för att samla in pengar utan också en festlig dag som man har sett fram emot länge.
– Det är andra året som vi har Vårmarknaden, det är en väldigt trevlig företeelse, berättar Örjan Westerberg som med sin grupp Ankaret håller i försäljningen av plantor av alla dess slag.
Gruppen Ängen stod för fikaförsäljningen. Foto: Jennie Einarsson
De olika plantorna som säljs på marknaden har deltagarna själva odlat, allt från tomat-, gurka- och paprikaplantor till blommor av olika slag. Detta projekt har inte bara resulterat i ett stort utbud av vackra och friska växter, utan har också gett deltagarna en känsla av stolthet och ansvar. Att se de egna plantorna bli uppskattade och köpta av besökare är en stor belöning för deras hårda arbete.
Cecilia Östgren var en av besökarna som passade på att handla med sig lite från det gröna smörgåsbordet av växter. Det blev några gurkplantor som ska planteras hemma för att skördas senare i sommar.
Cecilia Östgren fyndade gurkplantor i solskenet. Foto: Jennie Einarsson
Snabbt kunde man konstatera att precis som förra årets premiärmarknad, var även årets upplaga av Vårmarknaden en succé.
– Det är väldigt många som har handlat redan, det har varit en strid ström sedan vi startade för en halvtimme sedan, säger Örjan Westerberg glatt.
Pengarna som samlas in går direkt till olika aktiviteter på daglig verksamhet. Förra årets marknad möjliggjorde en rad aktiviteter under året såsom dans i bygdegården Sveaborg och en musikfestival på gården, där deltagarna bjöds på mat och fika.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Regionrådet Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...