Patrik Ljungberg, Tobias Larsson, Johan Eriksson och Örjan Westerberg från gruppen Ankaret sålde plantor i mängder. Foto: Jennie Einarsson
Jorunn Bröyn tillsammans med handledarna Anki Jonsson och Karin Käller. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Sommarkänsla när Kullgatan dukade upp för Vårmarknad
Patrik Ljungberg, Tobias Larsson, Johan Eriksson och Örjan Westerberg från gruppen Ankaret sålde plantor i mängder. Foto: Jennie Einarsson
Jorunn Bröyn tillsammans med handledarna Anki Jonsson och Karin Käller. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Sommarkänsla när Kullgatan dukade upp för Vårmarknad
För andra året i rad hölls Vårmarknaden på Kullgatan 1 under onsdagen – ett efterlängtat evenemang som blivit ett roligt och meningsfullt inslag för alla på daglig verksamhet. Gården var full av aktivitet med försäljning av fika, loppis och mängder med plantor som deltagarna själva har odlat. Dessutom hade arrangören vädergudarna på sin sida som bjöd på somriga temperaturer och strålande sol.
– Det är väldigt många som har handlat redan, det har varit en strid ström sedan vi startade för en halvtimme sedan, säger Örjan Westerberg från gruppen Ankaret.
Annons
I ett strålande solsken arrangerades årets upplaga av Vårmarknaden och stämningen var på topp. På innergården vid Kullgatan 1 syntes olika grupper från daglig verksamhet som deltog, allt efter egna förmågor och förutsättningar. Detta är inte bara ett tillfälle för att samla in pengar utan också en festlig dag som man har sett fram emot länge.
– Det är andra året som vi har Vårmarknaden, det är en väldigt trevlig företeelse, berättar Örjan Westerberg som med sin grupp Ankaret håller i försäljningen av plantor av alla dess slag.
Gruppen Ängen stod för fikaförsäljningen. Foto: Jennie Einarsson
De olika plantorna som säljs på marknaden har deltagarna själva odlat, allt från tomat-, gurka- och paprikaplantor till blommor av olika slag. Detta projekt har inte bara resulterat i ett stort utbud av vackra och friska växter, utan har också gett deltagarna en känsla av stolthet och ansvar. Att se de egna plantorna bli uppskattade och köpta av besökare är en stor belöning för deras hårda arbete.
Cecilia Östgren var en av besökarna som passade på att handla med sig lite från det gröna smörgåsbordet av växter. Det blev några gurkplantor som ska planteras hemma för att skördas senare i sommar.
Cecilia Östgren fyndade gurkplantor i solskenet. Foto: Jennie Einarsson
Snabbt kunde man konstatera att precis som förra årets premiärmarknad, var även årets upplaga av Vårmarknaden en succé.
– Det är väldigt många som har handlat redan, det har varit en strid ström sedan vi startade för en halvtimme sedan, säger Örjan Westerberg glatt.
Pengarna som samlas in går direkt till olika aktiviteter på daglig verksamhet. Förra årets marknad möjliggjorde en rad aktiviteter under året såsom dans i bygdegården Sveaborg och en musikfestival på gården, där deltagarna bjöds på mat och fika.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...