Patrik Ljungberg, Tobias Larsson, Johan Eriksson och Örjan Westerberg från gruppen Ankaret sålde plantor i mängder. Foto: Jennie Einarsson
Jorunn Bröyn tillsammans med handledarna Anki Jonsson och Karin Käller. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Sommarkänsla när Kullgatan dukade upp för Vårmarknad
Patrik Ljungberg, Tobias Larsson, Johan Eriksson och Örjan Westerberg från gruppen Ankaret sålde plantor i mängder. Foto: Jennie Einarsson
Jorunn Bröyn tillsammans med handledarna Anki Jonsson och Karin Käller. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Sommarkänsla när Kullgatan dukade upp för Vårmarknad
För andra året i rad hölls Vårmarknaden på Kullgatan 1 under onsdagen – ett efterlängtat evenemang som blivit ett roligt och meningsfullt inslag för alla på daglig verksamhet. Gården var full av aktivitet med försäljning av fika, loppis och mängder med plantor som deltagarna själva har odlat. Dessutom hade arrangören vädergudarna på sin sida som bjöd på somriga temperaturer och strålande sol.
– Det är väldigt många som har handlat redan, det har varit en strid ström sedan vi startade för en halvtimme sedan, säger Örjan Westerberg från gruppen Ankaret.
Annons
I ett strålande solsken arrangerades årets upplaga av Vårmarknaden och stämningen var på topp. På innergården vid Kullgatan 1 syntes olika grupper från daglig verksamhet som deltog, allt efter egna förmågor och förutsättningar. Detta är inte bara ett tillfälle för att samla in pengar utan också en festlig dag som man har sett fram emot länge.
– Det är andra året som vi har Vårmarknaden, det är en väldigt trevlig företeelse, berättar Örjan Westerberg som med sin grupp Ankaret håller i försäljningen av plantor av alla dess slag.
Gruppen Ängen stod för fikaförsäljningen. Foto: Jennie Einarsson
De olika plantorna som säljs på marknaden har deltagarna själva odlat, allt från tomat-, gurka- och paprikaplantor till blommor av olika slag. Detta projekt har inte bara resulterat i ett stort utbud av vackra och friska växter, utan har också gett deltagarna en känsla av stolthet och ansvar. Att se de egna plantorna bli uppskattade och köpta av besökare är en stor belöning för deras hårda arbete.
Cecilia Östgren var en av besökarna som passade på att handla med sig lite från det gröna smörgåsbordet av växter. Det blev några gurkplantor som ska planteras hemma för att skördas senare i sommar.
Cecilia Östgren fyndade gurkplantor i solskenet. Foto: Jennie Einarsson
Snabbt kunde man konstatera att precis som förra årets premiärmarknad, var även årets upplaga av Vårmarknaden en succé.
– Det är väldigt många som har handlat redan, det har varit en strid ström sedan vi startade för en halvtimme sedan, säger Örjan Westerberg glatt.
Pengarna som samlas in går direkt till olika aktiviteter på daglig verksamhet. Förra årets marknad möjliggjorde en rad aktiviteter under året såsom dans i bygdegården Sveaborg och en musikfestival på gården, där deltagarna bjöds på mat och fika.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Ingen ny ledning för kommunfullmäktige
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordfö...
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...