Kerstin Essellwalls-Smårs stod för sången vid kvällens sista sommarkonsert. Foto: Ida Lindkvist

Sommarkvällarnas sista konsert

I den ljumma torsdagskvällen ägde den sista Sommarkvällskonserten för i år rum. Sju konserter kom det sammanlagt att bli, och har innan ikväll varit både i Guldsmedshyttan och Lindesberg. Den här avslutande och sista gången var det Vedevågs kyrkas tur att få besök av välljudande stämmor tillhörande Kerstin Essellwalls-Smårs, Sofia Nordlund och Rickard Larsson, som bjöd på vackra visor under temat ”Små rum i mig, sånger och funderingar”.

Vedevågs åttkantiga kyrka är inte stor, men kvällen till ära välfylld. De välbesökta och uppskattade Sommarkvällskonserterna har nått sin slutdestination och här ska således också den slutliga vara. Besökarna har slagit sig ner i bänkraderna och inväntar att klockan ska slå åtta, och när den så gjort lyssnar man till kyrkklockorna som ringer såsom de alltid gjort. Sofia Nordlund, körledare och musiker vid Linde Bergslags Församling, intar scenen tillsammans med Kerstin Essellwalls-Smårs och Rickard Larsson. Sofia slår sig ner vid keyboarden, Rickard greppar gitarren och Kerstin står för sången.

– Programmet ikväll kallar vi för ”Små rum i mig, sånger och funderingar”. De där små rummen vi alla har inom oss men på olika sätt. Ikväll blir det sånger hämtade från några av mina olika rum, berättar Kerstin.

Tack vare Vedevågs Kyrkas inte alltför vanliga utformning av lokal blir ljudet lite särskilt beroende på var därinne som man befinner sig.
– Var man än står så låter det olika. Det är en väldigt speciell kyrka men den är härlig och har så mycket akustik, säger Kerstin.

Sofia Nordlund lever sig in i musiken. Foto: Ida Lindkvist
Sofia Nordlund lever sig in i musiken. Foto: Ida Lindkvist

Inför publikmassan delger Kerstin vad olika inredare tipsat om gällande konsten att inreda små rum, vilket kan vara riktigt klurigt, hur det ska möbleras och målas på bästa sätt, och visst kan man ta med sig de små tipsen till de inre rummen som Kerstin talar om.
– En inredare skrev att man ska tänka stort fast det är litet, och att man har färger som går i samma skala. Man ska bygga på höjden. Ljusa färger ger mer rymd. Börja med att rensa och sortera. Belys rummets alla hörn, rikta ljuset uppåt för bättre rymd.

För att förstärka det Kerstin just berättar sjunger hon, kompad av Sofia och Rickard såväl på instrument som körsång, Lisa Nilssons ”Små rum”.
– Den står för mycket i kvällens program, konstaterar Kerstin med ett varmt leende.

”Små rum” efterföljs genast av Per Harlings ”Jag önskar dig att vila” och Kerstin säger:
– Det är något som jag önskar oss alla. Tid. Att få andas, och bara sitta ned en stund.

Rickard Larsson var också med och bjöd på sång och musik. Foto: Ida Lindkvist
Rickard Larsson var också med och bjöd på sång och musik. Foto: Ida Lindkvist

Publiken har sett till att få med sig varsin röd, tjock psalmbok till sin plats, och när de ombeds att slå upp den tvåhundrade psalmen är de redan beredda. Den ska sjungas tillsammans med Kerstin, Rickard och Sofia. Sedan bjuder Kerstin återigen på solosång.

Några i publiken blundar, låter sig översköljas av de rena tonerna som når långt över kyrkans tak. Det är genuint och känslosamt, något som åhörarna verkar uppskatta och tycka om. Utanför sänker sig solen och Sommarkvällskonsertens serie kunde knappats ha fått ett bättre avslut.

Publicerad 13 augusti 2015 klockan 21:51

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till ...
31 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". Enligt uppgifter till <a href="https://www....
30 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-04-16 15:23