Kerstin Essellwalls-Smårs stod för sången vid kvällens sista sommarkonsert. Foto: Ida Lindkvist
Sommarkvällarnas sista konsert
I den ljumma torsdagskvällen ägde den sista Sommarkvällskonserten för i år rum. Sju konserter kom det sammanlagt att bli, och har innan ikväll varit både i Guldsmedshyttan och Lindesberg. Den här avslutande och sista gången var det Vedevågs kyrkas tur att få besök av välljudande stämmor tillhörande Kerstin Essellwalls-Smårs, Sofia Nordlund och Rickard Larsson, som bjöd på vackra visor under temat ”Små rum i mig, sånger och funderingar”.
Vedevågs åttkantiga kyrka är inte stor, men kvällen till ära välfylld. De välbesökta och uppskattade Sommarkvällskonserterna har nått sin slutdestination och här ska således också den slutliga vara. Besökarna har slagit sig ner i bänkraderna och inväntar att klockan ska slå åtta, och när den så gjort lyssnar man till kyrkklockorna som ringer såsom de alltid gjort. Sofia Nordlund, körledare och musiker vid Linde Bergslags Församling, intar scenen tillsammans med Kerstin Essellwalls-Smårs och Rickard Larsson. Sofia slår sig ner vid keyboarden, Rickard greppar gitarren och Kerstin står för sången.
– Programmet ikväll kallar vi för ”Små rum i mig, sånger och funderingar”. De där små rummen vi alla har inom oss men på olika sätt. Ikväll blir det sånger hämtade från några av mina olika rum, berättar Kerstin.
Tack vare Vedevågs Kyrkas inte alltför vanliga utformning av lokal blir ljudet lite särskilt beroende på var därinne som man befinner sig.
– Var man än står så låter det olika. Det är en väldigt speciell kyrka men den är härlig och har så mycket akustik, säger Kerstin.
Sofia Nordlund lever sig in i musiken. Foto: Ida Lindkvist
Inför publikmassan delger Kerstin vad olika inredare tipsat om gällande konsten att inreda små rum, vilket kan vara riktigt klurigt, hur det ska möbleras och målas på bästa sätt, och visst kan man ta med sig de små tipsen till de inre rummen som Kerstin talar om.
– En inredare skrev att man ska tänka stort fast det är litet, och att man har färger som går i samma skala. Man ska bygga på höjden. Ljusa färger ger mer rymd. Börja med att rensa och sortera. Belys rummets alla hörn, rikta ljuset uppåt för bättre rymd.
För att förstärka det Kerstin just berättar sjunger hon, kompad av Sofia och Rickard såväl på instrument som körsång, Lisa Nilssons ”Små rum”.
– Den står för mycket i kvällens program, konstaterar Kerstin med ett varmt leende.
”Små rum” efterföljs genast av Per Harlings ”Jag önskar dig att vila” och Kerstin säger:
– Det är något som jag önskar oss alla. Tid. Att få andas, och bara sitta ned en stund.
Rickard Larsson var också med och bjöd på sång och musik. Foto: Ida Lindkvist
Publiken har sett till att få med sig varsin röd, tjock psalmbok till sin plats, och när de ombeds att slå upp den tvåhundrade psalmen är de redan beredda. Den ska sjungas tillsammans med Kerstin, Rickard och Sofia. Sedan bjuder Kerstin återigen på solosång.
Några i publiken blundar, låter sig översköljas av de rena tonerna som når långt över kyrkans tak. Det är genuint och känslosamt, något som åhörarna verkar uppskatta och tycka om. Utanför sänker sig solen och Sommarkvällskonsertens serie kunde knappats ha fått ett bättre avslut.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...