Kerstin Essellwalls-Smårs stod för sången vid kvällens sista sommarkonsert. Foto: Ida Lindkvist
Sommarkvällarnas sista konsert
I den ljumma torsdagskvällen ägde den sista Sommarkvällskonserten för i år rum. Sju konserter kom det sammanlagt att bli, och har innan ikväll varit både i Guldsmedshyttan och Lindesberg. Den här avslutande och sista gången var det Vedevågs kyrkas tur att få besök av välljudande stämmor tillhörande Kerstin Essellwalls-Smårs, Sofia Nordlund och Rickard Larsson, som bjöd på vackra visor under temat ”Små rum i mig, sånger och funderingar”.
Vedevågs åttkantiga kyrka är inte stor, men kvällen till ära välfylld. De välbesökta och uppskattade Sommarkvällskonserterna har nått sin slutdestination och här ska således också den slutliga vara. Besökarna har slagit sig ner i bänkraderna och inväntar att klockan ska slå åtta, och när den så gjort lyssnar man till kyrkklockorna som ringer såsom de alltid gjort. Sofia Nordlund, körledare och musiker vid Linde Bergslags Församling, intar scenen tillsammans med Kerstin Essellwalls-Smårs och Rickard Larsson. Sofia slår sig ner vid keyboarden, Rickard greppar gitarren och Kerstin står för sången.
– Programmet ikväll kallar vi för ”Små rum i mig, sånger och funderingar”. De där små rummen vi alla har inom oss men på olika sätt. Ikväll blir det sånger hämtade från några av mina olika rum, berättar Kerstin.
Tack vare Vedevågs Kyrkas inte alltför vanliga utformning av lokal blir ljudet lite särskilt beroende på var därinne som man befinner sig.
– Var man än står så låter det olika. Det är en väldigt speciell kyrka men den är härlig och har så mycket akustik, säger Kerstin.
Sofia Nordlund lever sig in i musiken. Foto: Ida Lindkvist
Inför publikmassan delger Kerstin vad olika inredare tipsat om gällande konsten att inreda små rum, vilket kan vara riktigt klurigt, hur det ska möbleras och målas på bästa sätt, och visst kan man ta med sig de små tipsen till de inre rummen som Kerstin talar om.
– En inredare skrev att man ska tänka stort fast det är litet, och att man har färger som går i samma skala. Man ska bygga på höjden. Ljusa färger ger mer rymd. Börja med att rensa och sortera. Belys rummets alla hörn, rikta ljuset uppåt för bättre rymd.
För att förstärka det Kerstin just berättar sjunger hon, kompad av Sofia och Rickard såväl på instrument som körsång, Lisa Nilssons ”Små rum”.
– Den står för mycket i kvällens program, konstaterar Kerstin med ett varmt leende.
”Små rum” efterföljs genast av Per Harlings ”Jag önskar dig att vila” och Kerstin säger:
– Det är något som jag önskar oss alla. Tid. Att få andas, och bara sitta ned en stund.
Rickard Larsson var också med och bjöd på sång och musik. Foto: Ida Lindkvist
Publiken har sett till att få med sig varsin röd, tjock psalmbok till sin plats, och när de ombeds att slå upp den tvåhundrade psalmen är de redan beredda. Den ska sjungas tillsammans med Kerstin, Rickard och Sofia. Sedan bjuder Kerstin återigen på solosång.
Några i publiken blundar, låter sig översköljas av de rena tonerna som når långt över kyrkans tak. Det är genuint och känslosamt, något som åhörarna verkar uppskatta och tycka om. Utanför sänker sig solen och Sommarkvällskonsertens serie kunde knappats ha fått ett bättre avslut.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...