I nästa vecka arrangeras den traditionella sommarsaluten i Lindesberg. Detta blir det 21:a året i ordningen som vi avtackar sommaren nere på Strandpromenaden, men helt enligt traditionen blir det inte i år. Inbitna sommarsaluterare får snällt vänta en dag extra i år, för traditionen att fira på en torsdag är bruten.
Sommarsaluten kommer alltså att ske på en fredag istället. Arrangören Upplev Lindesberg AB, meddelar att man egentligen inte hade något annat val än att stuva om dagarna på detta sätt.
-Orsaken var att han som sköter fyrverkeriet inte kunde på torsdag, så då fick vi planera om lite i evenemanget, säger Lisa Ardesjö.
Men det är inget man ser som något negativt – snarare tvärtom.
-Att det blir på en fredag istället hoppas vi kan medföra att det blir ännu mer fest av sommarsaluten eftersom de allra flesta är helglediga. Man kan ju exempelvis stanna kvar i centrum för att äta en bit mat och koppla av innan man går hem igen, kommenterar hon.
Nu på fredag kommer arrangören hålla ett sista möte i vilket man ska spika hålltider och de inslag som blir aktuellt i saluten. Platsen (Oscarsparken) är dock redan bokad – precis som datumet 22 augusti.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.