Efter succén i somras med allsångskvällar på krogen, kommer nu en juligare version av detta kollektiva nöje. Kommande tre lördagar kommer nämligen en Julshow köras på Lasse Maja Bar & Kök där just allsången plockas fram på nytt. Det är Slam Jam, med bland andra Jesper Hugosson, som ska höja stämningen i taket med hjälp av kroggästerna. Jullåtarna är redo att avverkas och nu gäller det bara för publiken att vässa stämbanden.- Vi vill locka en publik i alla åldrar, berättar Jesper.
Med start på lördag kommer det att den sjätte, trettonde och tjugonde att vara laddat för Julshow på Lasse Maja Bar & Kök. Bandet Slam Jam med gästartist Martin Almgren står för underhållningen. Kommer du inte i julstämning då, då gör du det aldrig.
– Det verkar bli många som kommer dit för att äta och vi kommer köra som allsången i somras. Det blir jullåtar och julallsång, vi kommer blanda det lite grann, berättar Slamjams Jesper Hugosson.
Det är första delen av kvällen, jullåtar till hundratio procent. Under andra delen av showen blir det mer partyparty.
– Det här fungerar för alla åldrar, vi vill locka publik i alla olika åldrar. Barnfamiljer kan absolut vara med, framförallt under den första delen, säger Jesper.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.