Efter succén i somras med allsångskvällar på krogen, kommer nu en juligare version av detta kollektiva nöje. Kommande tre lördagar kommer nämligen en Julshow köras på Lasse Maja Bar & Kök där just allsången plockas fram på nytt. Det är Slam Jam, med bland andra Jesper Hugosson, som ska höja stämningen i taket med hjälp av kroggästerna. Jullåtarna är redo att avverkas och nu gäller det bara för publiken att vässa stämbanden.- Vi vill locka en publik i alla åldrar, berättar Jesper.
Med start på lördag kommer det att den sjätte, trettonde och tjugonde att vara laddat för Julshow på Lasse Maja Bar & Kök. Bandet Slam Jam med gästartist Martin Almgren står för underhållningen. Kommer du inte i julstämning då, då gör du det aldrig.
– Det verkar bli många som kommer dit för att äta och vi kommer köra som allsången i somras. Det blir jullåtar och julallsång, vi kommer blanda det lite grann, berättar Slamjams Jesper Hugosson.
Det är första delen av kvällen, jullåtar till hundratio procent. Under andra delen av showen blir det mer partyparty.
– Det här fungerar för alla åldrar, vi vill locka publik i alla olika åldrar. Barnfamiljer kan absolut vara med, framförallt under den första delen, säger Jesper.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.