Strålande solsken och cirka 25 grader varmt. Sommaren är äntligen här – eller… För att ta reda på det applicerade vi mängder med solkyddskräm och utrustade solbrillor på vår fotograf Tomas. Sen skickade vi ut honom i staden för att se hur ”sommarvädret” påverkat Lindesbergarna. Kanske har man redan vågat sig ner i vattnet för att söka svalka? Visst fanns det folk vid sjön, men något dopp blev det inte, även om man passade på att plaska lite med fötterna vid strandkanten. Det är kanske något tidigt för att plumsa i med hela kroppen, tyckte två tjejer nere vid Lindesjöns inlopp.
Klockan var strax före 12:00 då vår sommarfotograf begav sig till Lindeskolans område. Ganska snart fylldes minneskortet i digitalkameran med diverse sommarmotiv. Många hade bänkat sig på skolans grönområde för att bara lägga sig ner för en stund och slappa i solskenet. Andra kombinerade studierna med lite soldyrkan, om det nu blev något gjort i böckerna är en annan fråga. En grupp elever med idrott på schemat hade plockat fram några kanoter och var på väg ut på sjön som låg stilla och blank. Vid Gröna Bron arbetade folk från gata- och park med att lägga i båtbryggor nu när båtfolket vaknar efter vinterns dvala.
Vidare ute på stan kunde man se glassätande människor som verkligen passade på att njuta i den värmande solens strålar. En trevlig nyhet i sammanhanget är att väderprognosen faktiskt spår fortsatt skönt väder resten av veckan. Under onsdagen fortsätter värmen och det är bara att njuta vidare. Senare i veckan förväntas dock enstaka moln och något lägre temperaturer än vad som uppmättes i början av veckan. Men trots det så är sommaren ändå på väg, eller hur!? Och när hade meteorologerna rätt senast, visst finns det chanser för sommarvärme hela veckan ut.
Klicka här för bilder>>
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.