Strålande solsken och cirka 25 grader varmt. Sommaren är äntligen här – eller… För att ta reda på det applicerade vi mängder med solkyddskräm och utrustade solbrillor på vår fotograf Tomas. Sen skickade vi ut honom i staden för att se hur ”sommarvädret” påverkat Lindesbergarna. Kanske har man redan vågat sig ner i vattnet för att söka svalka? Visst fanns det folk vid sjön, men något dopp blev det inte, även om man passade på att plaska lite med fötterna vid strandkanten. Det är kanske något tidigt för att plumsa i med hela kroppen, tyckte två tjejer nere vid Lindesjöns inlopp.
Klockan var strax före 12:00 då vår sommarfotograf begav sig till Lindeskolans område. Ganska snart fylldes minneskortet i digitalkameran med diverse sommarmotiv. Många hade bänkat sig på skolans grönområde för att bara lägga sig ner för en stund och slappa i solskenet. Andra kombinerade studierna med lite soldyrkan, om det nu blev något gjort i böckerna är en annan fråga. En grupp elever med idrott på schemat hade plockat fram några kanoter och var på väg ut på sjön som låg stilla och blank. Vid Gröna Bron arbetade folk från gata- och park med att lägga i båtbryggor nu när båtfolket vaknar efter vinterns dvala.
Vidare ute på stan kunde man se glassätande människor som verkligen passade på att njuta i den värmande solens strålar. En trevlig nyhet i sammanhanget är att väderprognosen faktiskt spår fortsatt skönt väder resten av veckan. Under onsdagen fortsätter värmen och det är bara att njuta vidare. Senare i veckan förväntas dock enstaka moln och något lägre temperaturer än vad som uppmättes i början av veckan. Men trots det så är sommaren ändå på väg, eller hur!? Och när hade meteorologerna rätt senast, visst finns det chanser för sommarvärme hela veckan ut.
Klicka här för bilder>>
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.