Strålande solsken och cirka 25 grader varmt. Sommaren är äntligen här – eller… För att ta reda på det applicerade vi mängder med solkyddskräm och utrustade solbrillor på vår fotograf Tomas. Sen skickade vi ut honom i staden för att se hur ”sommarvädret” påverkat Lindesbergarna. Kanske har man redan vågat sig ner i vattnet för att söka svalka? Visst fanns det folk vid sjön, men något dopp blev det inte, även om man passade på att plaska lite med fötterna vid strandkanten. Det är kanske något tidigt för att plumsa i med hela kroppen, tyckte två tjejer nere vid Lindesjöns inlopp.
Klockan var strax före 12:00 då vår sommarfotograf begav sig till Lindeskolans område. Ganska snart fylldes minneskortet i digitalkameran med diverse sommarmotiv. Många hade bänkat sig på skolans grönområde för att bara lägga sig ner för en stund och slappa i solskenet. Andra kombinerade studierna med lite soldyrkan, om det nu blev något gjort i böckerna är en annan fråga. En grupp elever med idrott på schemat hade plockat fram några kanoter och var på väg ut på sjön som låg stilla och blank. Vid Gröna Bron arbetade folk från gata- och park med att lägga i båtbryggor nu när båtfolket vaknar efter vinterns dvala.
Vidare ute på stan kunde man se glassätande människor som verkligen passade på att njuta i den värmande solens strålar. En trevlig nyhet i sammanhanget är att väderprognosen faktiskt spår fortsatt skönt väder resten av veckan. Under onsdagen fortsätter värmen och det är bara att njuta vidare. Senare i veckan förväntas dock enstaka moln och något lägre temperaturer än vad som uppmättes i början av veckan. Men trots det så är sommaren ändå på väg, eller hur!? Och när hade meteorologerna rätt senast, visst finns det chanser för sommarvärme hela veckan ut.
Klicka här för bilder>>
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.