Städfirman Kixon har skrivit kontrakt med Arvin Meritor, ett kontrakt som är företagets enskilt största order under alla år man verkat i Lindesberg. Kixon har nämligen fått i uppdrag att sköta om städningen i hela fabriken – ett jätteuppdrag som Kixons grundare, Kicki Seton, är mycket stolt över.-Det är fantastiskt roligt för oss och samtidigt är det jätteroligt att Meritor väljer att anlita lokalt, kommenterar hon.
I augusti 2009 blev Kicki Seton en av tre kvinnliga företagare som nominerades till titeln ”Årets kvinnliga företagare i Örebro län”. I samband med detta uttalade hon sig om den närmsta framtiden för det framgångsrika företaget.
-Inom en ettårsperiod är målet att växa och satsa mer på större företag, sade hon då.
Med facit i hand blev det precis så också – kanske lite tidigare än vad många förväntat sig. Sedan detta uttalande har Kixon anställt ytterligare personal, totalt ett 10-tal inom hela verksamheten, och har dessutom fått med sig ett av kommunens största företag och arbetsplatser: Arvin Meritor.
-Vi är jättestolta för det här. Det känns fantastiskt bra och sporrar för fortsatt satsning på Lindesberg, kommenterar Kicki Seton.
Kixon har idag tre verksamhetskontor: Lindesberg, Stockholm och Örebro och har totalt ett 60-tal anställda. Det är dock i Lindesberg som den största satsningen görs. Av de tiotalet nyanställningar som skett över samtliga kontor, så är det i Lindesberg som arbetskraften behövts mest.
-Vi gick mot strömmen under finanskrisen och anställda totalt fem personer i Lindesberg, förklarar Kicki Seton.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.