Städfirman Kixon har skrivit kontrakt med Arvin Meritor, ett kontrakt som är företagets enskilt största order under alla år man verkat i Lindesberg. Kixon har nämligen fått i uppdrag att sköta om städningen i hela fabriken – ett jätteuppdrag som Kixons grundare, Kicki Seton, är mycket stolt över.-Det är fantastiskt roligt för oss och samtidigt är det jätteroligt att Meritor väljer att anlita lokalt, kommenterar hon.
I augusti 2009 blev Kicki Seton en av tre kvinnliga företagare som nominerades till titeln ”Årets kvinnliga företagare i Örebro län”. I samband med detta uttalade hon sig om den närmsta framtiden för det framgångsrika företaget.
-Inom en ettårsperiod är målet att växa och satsa mer på större företag, sade hon då.
Med facit i hand blev det precis så också – kanske lite tidigare än vad många förväntat sig. Sedan detta uttalande har Kixon anställt ytterligare personal, totalt ett 10-tal inom hela verksamheten, och har dessutom fått med sig ett av kommunens största företag och arbetsplatser: Arvin Meritor.
-Vi är jättestolta för det här. Det känns fantastiskt bra och sporrar för fortsatt satsning på Lindesberg, kommenterar Kicki Seton.
Kixon har idag tre verksamhetskontor: Lindesberg, Stockholm och Örebro och har totalt ett 60-tal anställda. Det är dock i Lindesberg som den största satsningen görs. Av de tiotalet nyanställningar som skett över samtliga kontor, så är det i Lindesberg som arbetskraften behövts mest.
-Vi gick mot strömmen under finanskrisen och anställda totalt fem personer i Lindesberg, förklarar Kicki Seton.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).