Städfirman Kixon har skrivit kontrakt med Arvin Meritor, ett kontrakt som är företagets enskilt största order under alla år man verkat i Lindesberg. Kixon har nämligen fått i uppdrag att sköta om städningen i hela fabriken – ett jätteuppdrag som Kixons grundare, Kicki Seton, är mycket stolt över.-Det är fantastiskt roligt för oss och samtidigt är det jätteroligt att Meritor väljer att anlita lokalt, kommenterar hon.
I augusti 2009 blev Kicki Seton en av tre kvinnliga företagare som nominerades till titeln ”Årets kvinnliga företagare i Örebro län”. I samband med detta uttalade hon sig om den närmsta framtiden för det framgångsrika företaget.
-Inom en ettårsperiod är målet att växa och satsa mer på större företag, sade hon då.
Med facit i hand blev det precis så också – kanske lite tidigare än vad många förväntat sig. Sedan detta uttalande har Kixon anställt ytterligare personal, totalt ett 10-tal inom hela verksamheten, och har dessutom fått med sig ett av kommunens största företag och arbetsplatser: Arvin Meritor.
-Vi är jättestolta för det här. Det känns fantastiskt bra och sporrar för fortsatt satsning på Lindesberg, kommenterar Kicki Seton.
Kixon har idag tre verksamhetskontor: Lindesberg, Stockholm och Örebro och har totalt ett 60-tal anställda. Det är dock i Lindesberg som den största satsningen görs. Av de tiotalet nyanställningar som skett över samtliga kontor, så är det i Lindesberg som arbetskraften behövts mest.
-Vi gick mot strömmen under finanskrisen och anställda totalt fem personer i Lindesberg, förklarar Kicki Seton.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.