Plötsligt kom något dundrandes fram genom skogen. Sören var bergsäker på att det var en älg som kom springandes – men blev tämligen överraskad när ett gigantiskt vildsvin kom rakt emot honom.
Den stora vildsvinsgalten fälldes av Sören i lördags när han med övriga i Fagerängs jaktlag var ute i Björka och jagade. Sören befann sig på ett hygge när den stora ”skogsgrisen” gjorde en rusning.
-Han förde en förfärligt liv omkring sig, så jag trodde ju först att det var en stor älg som kom springandes. Men sedan såg jag att det var ett vildsvin, en riktig jätte dessutom. Fast det var faktiskt först efteråt som jag förstod att det rörde sig om en ovanligt stor en, förklarar Sören.
Jaktlaget har aldrig tidigare sett en galt av den här kalibern i trakterna av Linde. Visserligen kan en vuxen galt väga upp till 250-300 kg. Men det är ganska ovanligt att se sådana värstingar i våra trakter, om vi får tro jägarkåren.
-Det var helt makalöst, det gick ju inte att rubba honom för hand. I slaktat skick vägde han 130 kg, så uppskattningsvis vägde han ca 160-170 kg.
-Jag måste ju säga det att jag hellre möter en varg eller t o m en björn. Ett vildsvin anfaller ju direkt och de kan skada en ganska allvarligt, speciellt stora exemplar.
Till sist: Så julbordet är räddat nu då?
(Skratt) –Ja, vi får se. Fast jag ska låta stoppa upp galten eftersom det tydligen är ett mycket ovanligt stort djur för våra trakter, avslutar Sören Lilja.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.