Oppositionsrådet Anders Ceder vill inte att Sörlunda blir ett i raden av traditionella villaområden. Dock är det den uppfattningen han får när han ser den första skissen som tagits fram.-Vi får inte göra det här för stort och snabbt, risken är att det går åt det hållet nu, säger Ceder.
En vild gissning är att de hus som i framtiden byggs i Sörlunda kommer att ha balkong eller veranda i norrläge – tvärsemot vad svenskarna annars strävar efter. Visst är söderläge soligt och härligt, men i Sörlunda vänder man inte ryggen till vad norrsidan har att erbjuda. (Klicka för bild)
På torsdagsförmiddagen träffade vi Anders Ceder ute i området som kallats fortsättningen på projektet Lindesby.
Sörlunda är dock strået vassare, ett betydligt större och mer attraktivt område än Lindesby. Naturen är mer nära inpå och så här på höstkanten ger lövträden ett vackert färgspektra mellan den klarblå himmeln och Lindesjöns böljor. Utsikten är helt enorm där man faktiskt ser större delen av sjön och staden på andra sidan.
Sörlunda har med andra ord det där lilla extra. Men nu är alltså en av initiativtagarna till exploateringen oroad.
Anders Ceders reaktion på den skiss som tagits fram, är att man strävar åt helt fel håll. Man får inte sänka området genom att pressa in så många hus som möjligt, menar han.
-Jag tycker att vi istället ska sikta in oss på omkring 20 eller max 30 tomter. Tanken är ju att det här ska vara som en liten by och då får inte husen stå tätt inpå varandra, säger Anders.
Istället vill han alltså bibehålla kvaliteten i området, den som kommer sig helt naturlig av vad Sörlunda har omkring sig.
-Det är ju bara att se sig omkring här, det skulle inte kännas rätt om det var som vilket villaområde som helst. Därför tycker jag vi måste vara lite smarta här och göra plats för något färre men betydligt större tomter, poängterar han.
Skissen som gjorts har gett utrymme för ca tre gånger så många tomter som det antal Ceder anser lämpligt för Sörlunda. Han tycker att man varit lite för strikt och traditionell i sitt tänkande då detta underlag tagits fram.
-Jag tror man fick lite för kort tid på sig också, det skulle fram ett förslag och det på kort tid. Det är bättre att ge det mer tid så inga misstag görs.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.