Oppositionsrådet Anders Ceder vill inte att Sörlunda blir ett i raden av traditionella villaområden. Dock är det den uppfattningen han får när han ser den första skissen som tagits fram.-Vi får inte göra det här för stort och snabbt, risken är att det går åt det hållet nu, säger Ceder.
En vild gissning är att de hus som i framtiden byggs i Sörlunda kommer att ha balkong eller veranda i norrläge – tvärsemot vad svenskarna annars strävar efter. Visst är söderläge soligt och härligt, men i Sörlunda vänder man inte ryggen till vad norrsidan har att erbjuda. (Klicka för bild)
På torsdagsförmiddagen träffade vi Anders Ceder ute i området som kallats fortsättningen på projektet Lindesby.
Sörlunda är dock strået vassare, ett betydligt större och mer attraktivt område än Lindesby. Naturen är mer nära inpå och så här på höstkanten ger lövträden ett vackert färgspektra mellan den klarblå himmeln och Lindesjöns böljor. Utsikten är helt enorm där man faktiskt ser större delen av sjön och staden på andra sidan.
Sörlunda har med andra ord det där lilla extra. Men nu är alltså en av initiativtagarna till exploateringen oroad.
Anders Ceders reaktion på den skiss som tagits fram, är att man strävar åt helt fel håll. Man får inte sänka området genom att pressa in så många hus som möjligt, menar han.
-Jag tycker att vi istället ska sikta in oss på omkring 20 eller max 30 tomter. Tanken är ju att det här ska vara som en liten by och då får inte husen stå tätt inpå varandra, säger Anders.
Istället vill han alltså bibehålla kvaliteten i området, den som kommer sig helt naturlig av vad Sörlunda har omkring sig.
-Det är ju bara att se sig omkring här, det skulle inte kännas rätt om det var som vilket villaområde som helst. Därför tycker jag vi måste vara lite smarta här och göra plats för något färre men betydligt större tomter, poängterar han.
Skissen som gjorts har gett utrymme för ca tre gånger så många tomter som det antal Ceder anser lämpligt för Sörlunda. Han tycker att man varit lite för strikt och traditionell i sitt tänkande då detta underlag tagits fram.
-Jag tror man fick lite för kort tid på sig också, det skulle fram ett förslag och det på kort tid. Det är bättre att ge det mer tid så inga misstag görs.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.