Oppositionsrådet Anders Ceder vill inte att Sörlunda blir ett i raden av traditionella villaområden. Dock är det den uppfattningen han får när han ser den första skissen som tagits fram.-Vi får inte göra det här för stort och snabbt, risken är att det går åt det hållet nu, säger Ceder.
En vild gissning är att de hus som i framtiden byggs i Sörlunda kommer att ha balkong eller veranda i norrläge – tvärsemot vad svenskarna annars strävar efter. Visst är söderläge soligt och härligt, men i Sörlunda vänder man inte ryggen till vad norrsidan har att erbjuda. (Klicka för bild)
På torsdagsförmiddagen träffade vi Anders Ceder ute i området som kallats fortsättningen på projektet Lindesby.
Sörlunda är dock strået vassare, ett betydligt större och mer attraktivt område än Lindesby. Naturen är mer nära inpå och så här på höstkanten ger lövträden ett vackert färgspektra mellan den klarblå himmeln och Lindesjöns böljor. Utsikten är helt enorm där man faktiskt ser större delen av sjön och staden på andra sidan.
Sörlunda har med andra ord det där lilla extra. Men nu är alltså en av initiativtagarna till exploateringen oroad.
Anders Ceders reaktion på den skiss som tagits fram, är att man strävar åt helt fel håll. Man får inte sänka området genom att pressa in så många hus som möjligt, menar han.
-Jag tycker att vi istället ska sikta in oss på omkring 20 eller max 30 tomter. Tanken är ju att det här ska vara som en liten by och då får inte husen stå tätt inpå varandra, säger Anders.
Istället vill han alltså bibehålla kvaliteten i området, den som kommer sig helt naturlig av vad Sörlunda har omkring sig.
-Det är ju bara att se sig omkring här, det skulle inte kännas rätt om det var som vilket villaområde som helst. Därför tycker jag vi måste vara lite smarta här och göra plats för något färre men betydligt större tomter, poängterar han.
Skissen som gjorts har gett utrymme för ca tre gånger så många tomter som det antal Ceder anser lämpligt för Sörlunda. Han tycker att man varit lite för strikt och traditionell i sitt tänkande då detta underlag tagits fram.
-Jag tror man fick lite för kort tid på sig också, det skulle fram ett förslag och det på kort tid. Det är bättre att ge det mer tid så inga misstag görs.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.