Oppositionsrådet Anders Ceder vill inte att Sörlunda blir ett i raden av traditionella villaområden. Dock är det den uppfattningen han får när han ser den första skissen som tagits fram.-Vi får inte göra det här för stort och snabbt, risken är att det går åt det hållet nu, säger Ceder.
En vild gissning är att de hus som i framtiden byggs i Sörlunda kommer att ha balkong eller veranda i norrläge – tvärsemot vad svenskarna annars strävar efter. Visst är söderläge soligt och härligt, men i Sörlunda vänder man inte ryggen till vad norrsidan har att erbjuda. (Klicka för bild)
På torsdagsförmiddagen träffade vi Anders Ceder ute i området som kallats fortsättningen på projektet Lindesby.
Sörlunda är dock strået vassare, ett betydligt större och mer attraktivt område än Lindesby. Naturen är mer nära inpå och så här på höstkanten ger lövträden ett vackert färgspektra mellan den klarblå himmeln och Lindesjöns böljor. Utsikten är helt enorm där man faktiskt ser större delen av sjön och staden på andra sidan.
Sörlunda har med andra ord det där lilla extra. Men nu är alltså en av initiativtagarna till exploateringen oroad.
Anders Ceders reaktion på den skiss som tagits fram, är att man strävar åt helt fel håll. Man får inte sänka området genom att pressa in så många hus som möjligt, menar han.
-Jag tycker att vi istället ska sikta in oss på omkring 20 eller max 30 tomter. Tanken är ju att det här ska vara som en liten by och då får inte husen stå tätt inpå varandra, säger Anders.
Istället vill han alltså bibehålla kvaliteten i området, den som kommer sig helt naturlig av vad Sörlunda har omkring sig.
-Det är ju bara att se sig omkring här, det skulle inte kännas rätt om det var som vilket villaområde som helst. Därför tycker jag vi måste vara lite smarta här och göra plats för något färre men betydligt större tomter, poängterar han.
Skissen som gjorts har gett utrymme för ca tre gånger så många tomter som det antal Ceder anser lämpligt för Sörlunda. Han tycker att man varit lite för strikt och traditionell i sitt tänkande då detta underlag tagits fram.
-Jag tror man fick lite för kort tid på sig också, det skulle fram ett förslag och det på kort tid. Det är bättre att ge det mer tid så inga misstag görs.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).