Oppositionsrådet Anders Ceder vill inte att Sörlunda blir ett i raden av traditionella villaområden. Dock är det den uppfattningen han får när han ser den första skissen som tagits fram.-Vi får inte göra det här för stort och snabbt, risken är att det går åt det hållet nu, säger Ceder.
En vild gissning är att de hus som i framtiden byggs i Sörlunda kommer att ha balkong eller veranda i norrläge – tvärsemot vad svenskarna annars strävar efter. Visst är söderläge soligt och härligt, men i Sörlunda vänder man inte ryggen till vad norrsidan har att erbjuda. (Klicka för bild)
På torsdagsförmiddagen träffade vi Anders Ceder ute i området som kallats fortsättningen på projektet Lindesby.
Sörlunda är dock strået vassare, ett betydligt större och mer attraktivt område än Lindesby. Naturen är mer nära inpå och så här på höstkanten ger lövträden ett vackert färgspektra mellan den klarblå himmeln och Lindesjöns böljor. Utsikten är helt enorm där man faktiskt ser större delen av sjön och staden på andra sidan.
Sörlunda har med andra ord det där lilla extra. Men nu är alltså en av initiativtagarna till exploateringen oroad.
Anders Ceders reaktion på den skiss som tagits fram, är att man strävar åt helt fel håll. Man får inte sänka området genom att pressa in så många hus som möjligt, menar han.
-Jag tycker att vi istället ska sikta in oss på omkring 20 eller max 30 tomter. Tanken är ju att det här ska vara som en liten by och då får inte husen stå tätt inpå varandra, säger Anders.
Istället vill han alltså bibehålla kvaliteten i området, den som kommer sig helt naturlig av vad Sörlunda har omkring sig.
-Det är ju bara att se sig omkring här, det skulle inte kännas rätt om det var som vilket villaområde som helst. Därför tycker jag vi måste vara lite smarta här och göra plats för något färre men betydligt större tomter, poängterar han.
Skissen som gjorts har gett utrymme för ca tre gånger så många tomter som det antal Ceder anser lämpligt för Sörlunda. Han tycker att man varit lite för strikt och traditionell i sitt tänkande då detta underlag tagits fram.
-Jag tror man fick lite för kort tid på sig också, det skulle fram ett förslag och det på kort tid. Det är bättre att ge det mer tid så inga misstag görs.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.