Områdets styrka får inte förfelas. Sörlunda har potential att bli en otroligt vacker stadsdel och görs det bara rätt från början kan området locka inflyttare från Örebro. Anders Ceder brinner för frågan men är fortfarande ledsen att inte ett bättre underlag tagits fram gällande exploateringen av Sörlunda.
Vi ska inte bygga ett nytt Stadsskogen. Villaområden med raka linjer och små tomter är inte rätt sätt att förvalta ett så attraktivt område som Sörlunda verkligen är. Så säger Anders Ceder som varit mycket framåt i exploateringsfrågorna sedan flera år. Det natursköna läget vid Lindesjöns södra ände ska, inom en relativt snar framtid, stå klart för bebyggelse.
När man ändå har en så stark grund, ett område med naturen inpå men gångavstånd till centrum, så får man inte börja räkna på ören, menar Ceder.
-Jag tycker det är fel att göra små tomter tätt på varandra och med raka infartsvägar. Det finns ingen charm i det alls. Större tomter mer sporadiskt placerade skapar en trivsammare känsla och det finns tillräckligt med yta att göra det på här. Sedan tycker jag vi ska börja se Sörlunda mer som en ny stadsdel, t ex kan man göra plats för ett litet torg, en samlingspunkt av något slag. Tänker vi framåt i tiden kan det säkert gå att bedriva handel där också, vi måste i alla fall vara öppna för nytt tänkande, säger Ceder.
Och den visionen svärtas alltså av det första förslag som skissats fram. Denna visar ett Sörlunda i stil med ”vanligt villaområde”. Det är inte modellen att locka nya invånare med.
-Jag tror det förstör allt. Den modellen bygger egentligen enbart på ekonomi, att få in så många tomter som möjligt och med så låg kostnad som möjligt. Visst, det kanske går att spara några meter elkabel eller vatten/avloppsrör på det sättet, men det blir ju ett resultat därefter. Nej, det krävs något mycket bättre för att locka folk från Örebro att flytta hit, ett vanligt villaområde är inte något som avgör dessa människors val till vår fördel, konstaterar Anders Ceder.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras