Områdets styrka får inte förfelas. Sörlunda har potential att bli en otroligt vacker stadsdel och görs det bara rätt från början kan området locka inflyttare från Örebro. Anders Ceder brinner för frågan men är fortfarande ledsen att inte ett bättre underlag tagits fram gällande exploateringen av Sörlunda.
Vi ska inte bygga ett nytt Stadsskogen. Villaområden med raka linjer och små tomter är inte rätt sätt att förvalta ett så attraktivt område som Sörlunda verkligen är. Så säger Anders Ceder som varit mycket framåt i exploateringsfrågorna sedan flera år. Det natursköna läget vid Lindesjöns södra ände ska, inom en relativt snar framtid, stå klart för bebyggelse.
När man ändå har en så stark grund, ett område med naturen inpå men gångavstånd till centrum, så får man inte börja räkna på ören, menar Ceder.
-Jag tycker det är fel att göra små tomter tätt på varandra och med raka infartsvägar. Det finns ingen charm i det alls. Större tomter mer sporadiskt placerade skapar en trivsammare känsla och det finns tillräckligt med yta att göra det på här. Sedan tycker jag vi ska börja se Sörlunda mer som en ny stadsdel, t ex kan man göra plats för ett litet torg, en samlingspunkt av något slag. Tänker vi framåt i tiden kan det säkert gå att bedriva handel där också, vi måste i alla fall vara öppna för nytt tänkande, säger Ceder.
Och den visionen svärtas alltså av det första förslag som skissats fram. Denna visar ett Sörlunda i stil med ”vanligt villaområde”. Det är inte modellen att locka nya invånare med.
-Jag tror det förstör allt. Den modellen bygger egentligen enbart på ekonomi, att få in så många tomter som möjligt och med så låg kostnad som möjligt. Visst, det kanske går att spara några meter elkabel eller vatten/avloppsrör på det sättet, men det blir ju ett resultat därefter. Nej, det krävs något mycket bättre för att locka folk från Örebro att flytta hit, ett vanligt villaområde är inte något som avgör dessa människors val till vår fördel, konstaterar Anders Ceder.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.