Onsdag 15 september startar handbollens elitserie en ny och spännande säsong. Och på söndag 19 september drar även division 1-hockeyn igång i Lindehov. I mitten av oktober kommer nästa säsongspremiär, då i regi av Lindes suveräna damlag, Lindesberg Volley.
Mycket sport stundar – men dessvärre tvingas vi kungöra för läsarna om att det inte blir någon utökad sportbevakning på LindeNytt i höst, som har varit ett önskemål från såväl läsarna och sportklubbarna som för oss själva. Anledningen är att vi inte funnit rätt väg att finansiera en sportredaktion utan att det ”konkurrerar” med föreningarna om eventuella sponsorintäkter.
Att ha en sportredaktion är mycket kostsamt då alla matcher och tävlingar är på kvällar och helger. För LindeNytts del är det beräknat till en miljon kr per år.
-Även om vi tycker att det vore roligt att stödja sporterna i Lindesberg genom en ny sportsida, och uppmuntra unga spelare och sporra andra till stordåd, så kommer vi att konkurrera med föreningarna om samma sponsorer. Därför avstår vi från en sportredaktion tills vi finner ett annat sätt att finansiera den, förklarar Hans Falck, ägare och ansvarig utgivare för LindeNytt.com
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.