Onsdag 15 september startar handbollens elitserie en ny och spännande säsong. Och på söndag 19 september drar även division 1-hockeyn igång i Lindehov. I mitten av oktober kommer nästa säsongspremiär, då i regi av Lindes suveräna damlag, Lindesberg Volley.
Mycket sport stundar – men dessvärre tvingas vi kungöra för läsarna om att det inte blir någon utökad sportbevakning på LindeNytt i höst, som har varit ett önskemål från såväl läsarna och sportklubbarna som för oss själva. Anledningen är att vi inte funnit rätt väg att finansiera en sportredaktion utan att det ”konkurrerar” med föreningarna om eventuella sponsorintäkter.
Att ha en sportredaktion är mycket kostsamt då alla matcher och tävlingar är på kvällar och helger. För LindeNytts del är det beräknat till en miljon kr per år.
-Även om vi tycker att det vore roligt att stödja sporterna i Lindesberg genom en ny sportsida, och uppmuntra unga spelare och sporra andra till stordåd, så kommer vi att konkurrera med föreningarna om samma sponsorer. Därför avstår vi från en sportredaktion tills vi finner ett annat sätt att finansiera den, förklarar Hans Falck, ägare och ansvarig utgivare för LindeNytt.com
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.