Martin Almgren har med bravur tagit sig igenom audition i Åmål och slutauditions tre olika moment, för att till sist stå fram Idoljuryn och få den slutliga och avgörande domen. Ett ja skulle innebära att Almgren går vidare till livesändningarna som börjar nästa vecka.
Det var i Åmål som Martin Almgrens resa tog fart, då Anders Bagge och Molly Sandén stack en guldbiljett i hans hand. Sedan börjades den stora gallringen med tre moment i slutaudition, innehållande gruppframträdande samt solosång. Men Almgren tog sig stabilt igenom både ett, två och tre.
Ikväll, tisdag, började juryn välja ut de slutliga inför livesändningarna som startar på måndag. Och när Anders, Alexander och Laila ska plocka ut dessa artister är de ense om en enda sak: att de är oense. Konkurrensen är tydligen också mycket hård denna säsong.
Till slut blev det Almgrens tur att kliva in till juryn, gå fram och med andan i halsen få veta hur vida hans resa skulle ta slut här, eller fortsätta.
– Jag trodde inte ens att jag skulle få någon biljett, säger Martin till programledare Per Lernström innan han går in, nervös och med hög puls.
Almgrens gruppmoment beskriver Bard som en riktig gubbröra, och han är skeptisk till Almgrens artisteri i helhet.
– Sjunga kan du, berömmer även Alexander, innan han fortsätter att klaga på dålig ögonkontakt vid Almgrens solosång.
Ja, och så avbryts sändningen. Igen. Precis som när vi skulle få veta om Martin skulle ta sig vidare från gruppsången till solosången eller inte. Och vi får ge oss till tåls ända tills imorgon kväll klockan 20.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.