Martin Almgren har med bravur tagit sig igenom audition i Åmål och slutauditions tre olika moment, för att till sist stå fram Idoljuryn och få den slutliga och avgörande domen. Ett ja skulle innebära att Almgren går vidare till livesändningarna som börjar nästa vecka.
Det var i Åmål som Martin Almgrens resa tog fart, då Anders Bagge och Molly Sandén stack en guldbiljett i hans hand. Sedan börjades den stora gallringen med tre moment i slutaudition, innehållande gruppframträdande samt solosång. Men Almgren tog sig stabilt igenom både ett, två och tre.
Ikväll, tisdag, började juryn välja ut de slutliga inför livesändningarna som startar på måndag. Och när Anders, Alexander och Laila ska plocka ut dessa artister är de ense om en enda sak: att de är oense. Konkurrensen är tydligen också mycket hård denna säsong.
Till slut blev det Almgrens tur att kliva in till juryn, gå fram och med andan i halsen få veta hur vida hans resa skulle ta slut här, eller fortsätta.
– Jag trodde inte ens att jag skulle få någon biljett, säger Martin till programledare Per Lernström innan han går in, nervös och med hög puls.
Almgrens gruppmoment beskriver Bard som en riktig gubbröra, och han är skeptisk till Almgrens artisteri i helhet.
– Sjunga kan du, berömmer även Alexander, innan han fortsätter att klaga på dålig ögonkontakt vid Almgrens solosång.
Ja, och så avbryts sändningen. Igen. Precis som när vi skulle få veta om Martin skulle ta sig vidare från gruppsången till solosången eller inte. Och vi får ge oss till tåls ända tills imorgon kväll klockan 20.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.