Martin Almgren har med bravur tagit sig igenom audition i Åmål och slutauditions tre olika moment, för att till sist stå fram Idoljuryn och få den slutliga och avgörande domen. Ett ja skulle innebära att Almgren går vidare till livesändningarna som börjar nästa vecka.
Det var i Åmål som Martin Almgrens resa tog fart, då Anders Bagge och Molly Sandén stack en guldbiljett i hans hand. Sedan börjades den stora gallringen med tre moment i slutaudition, innehållande gruppframträdande samt solosång. Men Almgren tog sig stabilt igenom både ett, två och tre.
Ikväll, tisdag, började juryn välja ut de slutliga inför livesändningarna som startar på måndag. Och när Anders, Alexander och Laila ska plocka ut dessa artister är de ense om en enda sak: att de är oense. Konkurrensen är tydligen också mycket hård denna säsong.
Till slut blev det Almgrens tur att kliva in till juryn, gå fram och med andan i halsen få veta hur vida hans resa skulle ta slut här, eller fortsätta.
– Jag trodde inte ens att jag skulle få någon biljett, säger Martin till programledare Per Lernström innan han går in, nervös och med hög puls.
Almgrens gruppmoment beskriver Bard som en riktig gubbröra, och han är skeptisk till Almgrens artisteri i helhet.
– Sjunga kan du, berömmer även Alexander, innan han fortsätter att klaga på dålig ögonkontakt vid Almgrens solosång.
Ja, och så avbryts sändningen. Igen. Precis som när vi skulle få veta om Martin skulle ta sig vidare från gruppsången till solosången eller inte. Och vi får ge oss till tåls ända tills imorgon kväll klockan 20.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.