Martin Almgren har med bravur tagit sig igenom audition i Åmål och slutauditions tre olika moment, för att till sist stå fram Idoljuryn och få den slutliga och avgörande domen. Ett ja skulle innebära att Almgren går vidare till livesändningarna som börjar nästa vecka.
Det var i Åmål som Martin Almgrens resa tog fart, då Anders Bagge och Molly Sandén stack en guldbiljett i hans hand. Sedan börjades den stora gallringen med tre moment i slutaudition, innehållande gruppframträdande samt solosång. Men Almgren tog sig stabilt igenom både ett, två och tre.
Ikväll, tisdag, började juryn välja ut de slutliga inför livesändningarna som startar på måndag. Och när Anders, Alexander och Laila ska plocka ut dessa artister är de ense om en enda sak: att de är oense. Konkurrensen är tydligen också mycket hård denna säsong.
Till slut blev det Almgrens tur att kliva in till juryn, gå fram och med andan i halsen få veta hur vida hans resa skulle ta slut här, eller fortsätta.
– Jag trodde inte ens att jag skulle få någon biljett, säger Martin till programledare Per Lernström innan han går in, nervös och med hög puls.
Almgrens gruppmoment beskriver Bard som en riktig gubbröra, och han är skeptisk till Almgrens artisteri i helhet.
– Sjunga kan du, berömmer även Alexander, innan han fortsätter att klaga på dålig ögonkontakt vid Almgrens solosång.
Ja, och så avbryts sändningen. Igen. Precis som när vi skulle få veta om Martin skulle ta sig vidare från gruppsången till solosången eller inte. Och vi får ge oss till tåls ända tills imorgon kväll klockan 20.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.