Martin Almgren har med bravur tagit sig igenom audition i Åmål och slutauditions tre olika moment, för att till sist stå fram Idoljuryn och få den slutliga och avgörande domen. Ett ja skulle innebära att Almgren går vidare till livesändningarna som börjar nästa vecka.
Det var i Åmål som Martin Almgrens resa tog fart, då Anders Bagge och Molly Sandén stack en guldbiljett i hans hand. Sedan börjades den stora gallringen med tre moment i slutaudition, innehållande gruppframträdande samt solosång. Men Almgren tog sig stabilt igenom både ett, två och tre.
Ikväll, tisdag, började juryn välja ut de slutliga inför livesändningarna som startar på måndag. Och när Anders, Alexander och Laila ska plocka ut dessa artister är de ense om en enda sak: att de är oense. Konkurrensen är tydligen också mycket hård denna säsong.
Till slut blev det Almgrens tur att kliva in till juryn, gå fram och med andan i halsen få veta hur vida hans resa skulle ta slut här, eller fortsätta.
– Jag trodde inte ens att jag skulle få någon biljett, säger Martin till programledare Per Lernström innan han går in, nervös och med hög puls.
Almgrens gruppmoment beskriver Bard som en riktig gubbröra, och han är skeptisk till Almgrens artisteri i helhet.
– Sjunga kan du, berömmer även Alexander, innan han fortsätter att klaga på dålig ögonkontakt vid Almgrens solosång.
Ja, och så avbryts sändningen. Igen. Precis som när vi skulle få veta om Martin skulle ta sig vidare från gruppsången till solosången eller inte. Och vi får ge oss till tåls ända tills imorgon kväll klockan 20.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.