Natten till måndag har någon eller några gått runt i Lindesbergs centrala delar och spräckt skyltfönster och rutor i entrédörrar med mera. Det rör sig om en mycket omfattande skadegörelse som rent ekonomiskt kommer att få stora efterföljder för de drabbade, kommenterade polisen på måndagsförmiddagen.
Vid skrivandets stund har det konstaterats att Sparbankens kontor på Kristinavägen fått tre stora skyltfönster samt fyra mindre förstörda. Därefter har gärningsmännen gått vidare.
Vid varuhallarna har bland annat Konsum fått tre rutor spräckta i entrén. Även 37:an har drabbats. Där slogs två fönsterrutor sönder, och vid butiken har polisen även lyckats säkra spår efter gärningsmännen i form av ett verktyg.
Bakom badhuset har en personbil på samma sätt fått en ruta sönderslagen och ett stenkast därifrån har den gamla skattebaracken vid ån ”stått i vägen”. Vid sistnämnda skadegörelse har polisen säkrat blodspår, vilket misstänks komma från en misstänkt som skurit sig på glasskärvorna.
Polisen har ännu inte fått grepp om hur många fönster totalt som har förstörts under natten pga att samtliga drabbade ännu inte gjort en polisanmälan.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.