INSÄNDARE/DEBATT: Regionpolitikerna borde väl inse att en ”besparing” på akutverksamheten på Linde lasarett inte bara handlar om att spara pengar inom sjukvården, utan också påverkar näringslivsklimat, befolkningsutveckling och överhuvudtaget framtidstron här i norra länsdelen. En besparing för sjukvården kan mycket väl medföra minst lika stora negativa ekonomiska effekter för andra delar av samhället.
Därför måste frågan beredas i något sammanhang där man ser i ett bredare regionalt perspektiv. T.ex. den regionala tillväxtnämnden, vars ordförande gick ut i ett pressmeddelande 9/9 och tyckte det var bra att man gjorde en fördjupad analys av följderna av en flytt av restauranghögskolan i Grythyttan till Örebro ”där alla tänkbara parametrar tas med i beräkningen”. Samma sak gäller ju begränsningar i akutsjukvården på ett länsdelslasarett.
Sen ska frågan upp som en EGEN punkt (inte döljas i en luddig punkt: Hälso- och sjukvårdsnämndens arbete med handlingsplan för budget i balans, bilaga 5) i Regionfullmäktige med ett strukturerat och korrekt underlag från sjukvårdsnämnden, tillsammans med synpunkter från regionala tillväxtnämnden.
Regionen består inte bara av Örebro. Vi har ju f.ö. blivit av med ett antal administrativa tjänster på lasaretten i Karlskoga och Lindesberg, utan någon kompensation.
För miljöpartiet de gröna i Lindesberg
Sven Eriksson
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.