INSÄNDARE/DEBATT: Regionpolitikerna borde väl inse att en ”besparing” på akutverksamheten på Linde lasarett inte bara handlar om att spara pengar inom sjukvården, utan också påverkar näringslivsklimat, befolkningsutveckling och överhuvudtaget framtidstron här i norra länsdelen. En besparing för sjukvården kan mycket väl medföra minst lika stora negativa ekonomiska effekter för andra delar av samhället.
Därför måste frågan beredas i något sammanhang där man ser i ett bredare regionalt perspektiv. T.ex. den regionala tillväxtnämnden, vars ordförande gick ut i ett pressmeddelande 9/9 och tyckte det var bra att man gjorde en fördjupad analys av följderna av en flytt av restauranghögskolan i Grythyttan till Örebro ”där alla tänkbara parametrar tas med i beräkningen”. Samma sak gäller ju begränsningar i akutsjukvården på ett länsdelslasarett.
Sen ska frågan upp som en EGEN punkt (inte döljas i en luddig punkt: Hälso- och sjukvårdsnämndens arbete med handlingsplan för budget i balans, bilaga 5) i Regionfullmäktige med ett strukturerat och korrekt underlag från sjukvårdsnämnden, tillsammans med synpunkter från regionala tillväxtnämnden.
Regionen består inte bara av Örebro. Vi har ju f.ö. blivit av med ett antal administrativa tjänster på lasaretten i Karlskoga och Lindesberg, utan någon kompensation.
För miljöpartiet de gröna i Lindesberg
Sven Eriksson
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.