INSÄNDARE/DEBATT: Regionpolitikerna borde väl inse att en ”besparing” på akutverksamheten på Linde lasarett inte bara handlar om att spara pengar inom sjukvården, utan också påverkar näringslivsklimat, befolkningsutveckling och överhuvudtaget framtidstron här i norra länsdelen. En besparing för sjukvården kan mycket väl medföra minst lika stora negativa ekonomiska effekter för andra delar av samhället.
Därför måste frågan beredas i något sammanhang där man ser i ett bredare regionalt perspektiv. T.ex. den regionala tillväxtnämnden, vars ordförande gick ut i ett pressmeddelande 9/9 och tyckte det var bra att man gjorde en fördjupad analys av följderna av en flytt av restauranghögskolan i Grythyttan till Örebro ”där alla tänkbara parametrar tas med i beräkningen”. Samma sak gäller ju begränsningar i akutsjukvården på ett länsdelslasarett.
Sen ska frågan upp som en EGEN punkt (inte döljas i en luddig punkt: Hälso- och sjukvårdsnämndens arbete med handlingsplan för budget i balans, bilaga 5) i Regionfullmäktige med ett strukturerat och korrekt underlag från sjukvårdsnämnden, tillsammans med synpunkter från regionala tillväxtnämnden.
Regionen består inte bara av Örebro. Vi har ju f.ö. blivit av med ett antal administrativa tjänster på lasaretten i Karlskoga och Lindesberg, utan någon kompensation.
För miljöpartiet de gröna i Lindesberg
Sven Eriksson
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.