Förra årets Drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman, HR-chef på banken till vänster och grundaren av Emax, Janis Lancereau längst ut till höger. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Sparbanken öppnar för ny omgång av ”Drömjobbet”
För fjortonde året i rad erbjuder Bergslagens Sparbank traktens unga entreprenörer ett riktigt drömjobb under sommarlovet. Syftet är att inspirera och öppna upp möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som man får ett startkapital av banken.
Drömjobbet startade som en vidareutveckling av projektet Sommarlovsentreprenörer, som då riktade sig till elever i årskurs 7-9. Resultatet blev en ”plantskola” för unga entreprenörer och idésprutor i åldern 17-22 år, där deltagarna får chansen att utveckla sin kreativitet och prova på att driva något eget.
Genom stöd, utbildning och ett startbidrag på 5 000 kronor får man möjlighet att ta sina affärsidéer till nästa nivå. Dessutom får de ytterligare 5 000 kronor vid genomfört jobb.
– Vi på Sparbanken Bergslagen tycker det är viktigt att ge unga människor verktyg till att förverkliga sina drömmar och bli en del av Bergslagens framtida näringsliv, säger Ingela Björkman, HR-chef på banken i ett pressmeddelande.
En viktig del av Drömjobbet är Emax Sverige – ett evenemang som samlar unga entreprenörer från hela landet. Här får deltagarna ta del av föreläsningar, workshops och värdefulla nätverksmöjligheter. Detta hjälper dem att utveckla sitt entreprenörskap och skapar kontakter som kan vara viktiga i framtiden.
Bernice Mwisenza var en av deltagarna under förra årets upplaga av Drömjobbet. Foto: Camilla Lagerman
– Det bästa var att man fick ett startkapital för att komma igång och att man får rådgivning så man inte behöver känna sig rädd för att starta eget företag, säger Bernice Mwisenza, som startade det egna klädmärket Celeste under Drömjobbet 2024.
Drömjobbet i korthet • Du får totalt 10 000 kronor fördelat i två utbetalningar, 5000 kronor i startkapital för att utveckla din idé eller ditt företagande och sedan 5000 kronor efter genomfört Drömjobb. • Arbetsplats på något av våra kontor, om du vill. • Personlig mentor och ett nätverk som inte går att köpa för pengar. • Seminarier om företagsekonomi och marknadsföring, lär dig göra en affärsplan. • Medverkan på Emax – ett evenemang för Sveriges främsta unga entreprenörer. Här väntar en ny värld, med hyperaktuella föreläsningar, utmanande och roliga övningar. inom företagande och inte minst umgänge med andra unga, drivna personer från hela landet. Resa och boende ingår. • Ansökningsperioden 2025 är öppen fram till den 27 mars och intervjuer sker löpande. Läs mer på bankens webbsida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...