Nya och bra idéer ska man lyfta fram och göra verklighet av, något som gynnar t ex kulturlivet och idrotten samt föreningarna som tar initiativ att utveckla saker och ting. Så resonerar Sparbanksstiftelsen Bergslagen som varje år ger olika organisationer eller föreningar bidragspengar att använda i detta syfte.-Nydanande idéer stödjer vi gärna, och i år har vi delat ut sammanlagt två miljoner kronor till sådana projekt, förklarar Rune Nyberg som är verkställande tjänsteman i Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Stiftelsen är dock fortfarande relativt okänd för gemene man, och än färre känner till möjligheten att ansöka om pengastöd hos dem. Antalet ansökningar har visserligen ökat lite blygsamt de senaste åren, men budgeten ger ändå utrymme att bevilja ännu fler ansökningar än de som hittills har landat på styrelsens bord.
Summorna är inte heller direkt blygsamma, varför det finns all anledning att vända sig till stiftelsen om man sitter och håller på en bra idé. Bidragen varierar från ett par tusenlappar till summor om flera hundra tusen.
Rune Nyberg berättar att Sparbanksstiftelsen har fått in ett 40-tal ansökningar i år och ungefär hälften av dem har uppfyllt kraven och därmed beviljats bidragsstöd.
-Vi kan inte gå in och finansiera den ordinarie verksamheten i t ex en förening, men om man har ambition att utveckla något projekt utöver detta så finns möjligheten att få hjälp av oss, säger Rune.
Lindlövens IF är en av de cirka 20 bidragssökande som har fått grönt ljus i år. Föreningen har beviljats 60 000 kr i syfte att utveckla ishallen. Tack vare pengarna blir idé verklighet redan till våren 2007 då en helt ny multimedia-anläggning kommer att vara installerad. Enligt ordföranden Per-Arne Lööv kommer denna att användas under matcherna men också vid andra tillställningar, t ex så kommer man kunna visa stora idrottsevenemang på storbildsskärmen som är en del i den nya anläggningen.
Relaterad länk: Sparbanksstiftelsen Bergslagen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.