Nya och bra idéer ska man lyfta fram och göra verklighet av, något som gynnar t ex kulturlivet och idrotten samt föreningarna som tar initiativ att utveckla saker och ting. Så resonerar Sparbanksstiftelsen Bergslagen som varje år ger olika organisationer eller föreningar bidragspengar att använda i detta syfte.-Nydanande idéer stödjer vi gärna, och i år har vi delat ut sammanlagt två miljoner kronor till sådana projekt, förklarar Rune Nyberg som är verkställande tjänsteman i Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Stiftelsen är dock fortfarande relativt okänd för gemene man, och än färre känner till möjligheten att ansöka om pengastöd hos dem. Antalet ansökningar har visserligen ökat lite blygsamt de senaste åren, men budgeten ger ändå utrymme att bevilja ännu fler ansökningar än de som hittills har landat på styrelsens bord.
Summorna är inte heller direkt blygsamma, varför det finns all anledning att vända sig till stiftelsen om man sitter och håller på en bra idé. Bidragen varierar från ett par tusenlappar till summor om flera hundra tusen.
Rune Nyberg berättar att Sparbanksstiftelsen har fått in ett 40-tal ansökningar i år och ungefär hälften av dem har uppfyllt kraven och därmed beviljats bidragsstöd.
-Vi kan inte gå in och finansiera den ordinarie verksamheten i t ex en förening, men om man har ambition att utveckla något projekt utöver detta så finns möjligheten att få hjälp av oss, säger Rune.
Lindlövens IF är en av de cirka 20 bidragssökande som har fått grönt ljus i år. Föreningen har beviljats 60 000 kr i syfte att utveckla ishallen. Tack vare pengarna blir idé verklighet redan till våren 2007 då en helt ny multimedia-anläggning kommer att vara installerad. Enligt ordföranden Per-Arne Lööv kommer denna att användas under matcherna men också vid andra tillställningar, t ex så kommer man kunna visa stora idrottsevenemang på storbildsskärmen som är en del i den nya anläggningen.
Relaterad länk: Sparbanksstiftelsen Bergslagen
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.