Nya och bra idéer ska man lyfta fram och göra verklighet av, något som gynnar t ex kulturlivet och idrotten samt föreningarna som tar initiativ att utveckla saker och ting. Så resonerar Sparbanksstiftelsen Bergslagen som varje år ger olika organisationer eller föreningar bidragspengar att använda i detta syfte.-Nydanande idéer stödjer vi gärna, och i år har vi delat ut sammanlagt två miljoner kronor till sådana projekt, förklarar Rune Nyberg som är verkställande tjänsteman i Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Stiftelsen är dock fortfarande relativt okänd för gemene man, och än färre känner till möjligheten att ansöka om pengastöd hos dem. Antalet ansökningar har visserligen ökat lite blygsamt de senaste åren, men budgeten ger ändå utrymme att bevilja ännu fler ansökningar än de som hittills har landat på styrelsens bord.
Summorna är inte heller direkt blygsamma, varför det finns all anledning att vända sig till stiftelsen om man sitter och håller på en bra idé. Bidragen varierar från ett par tusenlappar till summor om flera hundra tusen.
Rune Nyberg berättar att Sparbanksstiftelsen har fått in ett 40-tal ansökningar i år och ungefär hälften av dem har uppfyllt kraven och därmed beviljats bidragsstöd.
-Vi kan inte gå in och finansiera den ordinarie verksamheten i t ex en förening, men om man har ambition att utveckla något projekt utöver detta så finns möjligheten att få hjälp av oss, säger Rune.
Lindlövens IF är en av de cirka 20 bidragssökande som har fått grönt ljus i år. Föreningen har beviljats 60 000 kr i syfte att utveckla ishallen. Tack vare pengarna blir idé verklighet redan till våren 2007 då en helt ny multimedia-anläggning kommer att vara installerad. Enligt ordföranden Per-Arne Lööv kommer denna att användas under matcherna men också vid andra tillställningar, t ex så kommer man kunna visa stora idrottsevenemang på storbildsskärmen som är en del i den nya anläggningen.
Relaterad länk: Sparbanksstiftelsen Bergslagen
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.