Gärningsmannen, som attackerade en höggravid kvinna i Frövi för två veckor sedan, är fortfarande på fri fot. Enligt polisen är spåret efter honom mycket kallt.
Den höggravida 22-åriga kvinnan, hemmahörande i Kumla, hade just klivit av tåget och hann inte mer än lämna stationsområdet innan den okände gärningsmannen gick till attack. Rånaren försökte komma åt hennes väska men misslyckades. Vid överfallet föll kvinnan omkull och landade med full kraft på magen. Hon fördes till USÖ i Örebro för undersökning där man lyckligtvis konstaterade att hon och fostret klarat sig utan skador.
Rånförsöket inträffade strax efter klockan tio på måndagen den 2 januari. Rånaren var klädd i en lång och svart luvtröja samt grå mjukisbyxor. Utöver att han uppfattades som relativt lång, finns inga detaljer som ger polisen ett tydligare signalement på honom.
Sedan dag ett har polisen haft mycket lite att gå på. Fallet togs upp i Efterlyst i förra veckan men inte heller det har förändrat läget.
-Tyvärr ser det inte bra ut. Det finns enstaka vittnen men de har bara kunnat bekräfta de uppgifter kvinnan gav oss utan några tillägg, förklarar utredningschef Lennart Andersson på polisen i Lindesberg.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.