Varje vinter – om väderförhållandena tillåter – så ordnar Linde Golfklubb ett milslångt skidspår i Dalkarlshyttans omgivningar. Men trots att vi nu har fått såväl kyla som snö, så har man inte kunnat spåra den omåttligt populära motionsslingan ännu. Klubbchef Annika Lundin meddelar idag att man tvingas vänta på ”bättre väder” helt enkelt.
När den första snön föll så var mängden och kvaliteten rätt. Men då fanns ingen tjäle i marken och därför kunde man inte göra i ordning skidspåren då. Nu är tjälen inget problem längre sedan minusgraderna bitit sig fast i nejden. Kylan har istället inneburit nästa hinder på vägen. Snön är helt enkelt alldeles för lös och lätt.
-Det skulle behövas lite mer snö och gärna lite mildare temperaturer också. Snön som ligger nu skulle bara blåsa iväg om vi far ut och spårar med skotern. Tyvärr måste vi invänta bättre förhållanden innan vi kan sätta fart, berättar hon.
Samtidigt berättar hon att golfbanan ändå används som ett aktivitetsområde för vintersporter under mer spontana former just nu.
-Folk kommer hit ändå och åker både skidor och skridskor på de frusna dammarna. Så visst kan man åka ”ospårat” här ute, men vi hoppas naturligtvis snarast möjligt kunna få till ordentliga spår som vanligt, säger Annika.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.