Varje vinter – om väderförhållandena tillåter – så ordnar Linde Golfklubb ett milslångt skidspår i Dalkarlshyttans omgivningar. Men trots att vi nu har fått såväl kyla som snö, så har man inte kunnat spåra den omåttligt populära motionsslingan ännu. Klubbchef Annika Lundin meddelar idag att man tvingas vänta på ”bättre väder” helt enkelt.
När den första snön föll så var mängden och kvaliteten rätt. Men då fanns ingen tjäle i marken och därför kunde man inte göra i ordning skidspåren då. Nu är tjälen inget problem längre sedan minusgraderna bitit sig fast i nejden. Kylan har istället inneburit nästa hinder på vägen. Snön är helt enkelt alldeles för lös och lätt.
-Det skulle behövas lite mer snö och gärna lite mildare temperaturer också. Snön som ligger nu skulle bara blåsa iväg om vi far ut och spårar med skotern. Tyvärr måste vi invänta bättre förhållanden innan vi kan sätta fart, berättar hon.
Samtidigt berättar hon att golfbanan ändå används som ett aktivitetsområde för vintersporter under mer spontana former just nu.
-Folk kommer hit ändå och åker både skidor och skridskor på de frusna dammarna. Så visst kan man åka ”ospårat” här ute, men vi hoppas naturligtvis snarast möjligt kunna få till ordentliga spår som vanligt, säger Annika.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.