Varje vinter – om väderförhållandena tillåter – så ordnar Linde Golfklubb ett milslångt skidspår i Dalkarlshyttans omgivningar. Men trots att vi nu har fått såväl kyla som snö, så har man inte kunnat spåra den omåttligt populära motionsslingan ännu. Klubbchef Annika Lundin meddelar idag att man tvingas vänta på ”bättre väder” helt enkelt.
När den första snön föll så var mängden och kvaliteten rätt. Men då fanns ingen tjäle i marken och därför kunde man inte göra i ordning skidspåren då. Nu är tjälen inget problem längre sedan minusgraderna bitit sig fast i nejden. Kylan har istället inneburit nästa hinder på vägen. Snön är helt enkelt alldeles för lös och lätt.
-Det skulle behövas lite mer snö och gärna lite mildare temperaturer också. Snön som ligger nu skulle bara blåsa iväg om vi far ut och spårar med skotern. Tyvärr måste vi invänta bättre förhållanden innan vi kan sätta fart, berättar hon.
Samtidigt berättar hon att golfbanan ändå används som ett aktivitetsområde för vintersporter under mer spontana former just nu.
-Folk kommer hit ändå och åker både skidor och skridskor på de frusna dammarna. Så visst kan man åka ”ospårat” här ute, men vi hoppas naturligtvis snarast möjligt kunna få till ordentliga spår som vanligt, säger Annika.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.