I sommar var det planerat för stor teaterfest i Ösarhyttan, då Bergslagens Spektakelteater skulle ha premiär för sin senaste uppsättning Korpspelen. På grund av coronapandemin får man dock ändra i planerna, och flyttar nu fram premiären till 26 juni 2021.
Efter publiksuccéer som ”Smidda planer”, ”Siggebohyttans Spektakler” och nu senast ”Pappersvalsen” var det tänkt att ”Korpspelen” skulle möta publikens applåder i Ösarhyttans eget Globen under sommaren. Sedan kom coronaviruset.
– Vår stora ensemble har svårt att träffas hela gruppen och vår publik har svårt att våga ta sig till läktaren i Globen. Men inget kan få oss att ställa in, men en framflyttning ger oss möjlighet att förfina, mejsla fram och komma ut på andra sidan än mer glimrande än som var möjligt till sommaren 2020, säger Stefan Jansson i ett pressmeddelande.
Trots det minst sagt svåra läget har man dock fortsatt att repa på distans över skärm under våren, något som Stefan själv beskriver som stundtals dåraktigt men även roligt och lärorikt.
– Det tuffaste och svåraste har varit utmaningen att musik- och sångrepetera på distans med musiker spridda över flera delar av landet. Men ska det någon gång tänjas på de tekniska hjälpmedlen är det ju nu. All vår musik har getts form och arrangemang på distans. Vår otroliga kostymgrupp har redan hunnit långt, sytt och tagit fram en otrolig och färgstark kostymprakt som kommer förgylla föreställningen, säger Stefan.
Premiären av Korpspelen är satt till 26 juni 2021, och biljetterna släpps i april.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.