I sommar var det planerat för stor teaterfest i Ösarhyttan, då Bergslagens Spektakelteater skulle ha premiär för sin senaste uppsättning Korpspelen. På grund av coronapandemin får man dock ändra i planerna, och flyttar nu fram premiären till 26 juni 2021.
Efter publiksuccéer som ”Smidda planer”, ”Siggebohyttans Spektakler” och nu senast ”Pappersvalsen” var det tänkt att ”Korpspelen” skulle möta publikens applåder i Ösarhyttans eget Globen under sommaren. Sedan kom coronaviruset.
– Vår stora ensemble har svårt att träffas hela gruppen och vår publik har svårt att våga ta sig till läktaren i Globen. Men inget kan få oss att ställa in, men en framflyttning ger oss möjlighet att förfina, mejsla fram och komma ut på andra sidan än mer glimrande än som var möjligt till sommaren 2020, säger Stefan Jansson i ett pressmeddelande.
Trots det minst sagt svåra läget har man dock fortsatt att repa på distans över skärm under våren, något som Stefan själv beskriver som stundtals dåraktigt men även roligt och lärorikt.
– Det tuffaste och svåraste har varit utmaningen att musik- och sångrepetera på distans med musiker spridda över flera delar av landet. Men ska det någon gång tänjas på de tekniska hjälpmedlen är det ju nu. All vår musik har getts form och arrangemang på distans. Vår otroliga kostymgrupp har redan hunnit långt, sytt och tagit fram en otrolig och färgstark kostymprakt som kommer förgylla föreställningen, säger Stefan.
Premiären av Korpspelen är satt till 26 juni 2021, och biljetterna släpps i april.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.