Tim Hellman och Daniel Boström från Lindesberg är helt uppslukade i Magic the Gathering. Foto: Jennie Larsson
Spel i alla former på Hillstreet
För fjärde året i rad slog föreningen Hillcon upp portarna igår kväll för ännu ett fullspäckat event med fokus på spel. Under hela allhelgonahelgen bjuds det på allt från turneringar i brädspel till lite mer avancerade rollspel. Och intresset har varit stort.
Rickhard Nilsén som jobbar på Studiefrämjandet har varit en drivande faktor i att arrangera detta års upplaga av Hillcon.
– Det hela började för 4 år sedan med att det var brist på större spelträffar, och vi har kört vidare varje år sedan dess. Vi är väldigt nischade mot spelgenren och inte alls mot japansk populärkultur som många andra spelevent är. Vårt stora fokus är på brädspel, tv-spel och rollspel, säger Rickhard.
Rickhard Nilsén passar på att köra en omgång av TV-spelet Ultimate Chicken. Foto: Jennie Larsson
Under spelhelgens första dag hade ett 30-tal spelnyfikna kommit på besök och nästan lika många nya ansikten kom under lördagens första timmar när LindeNytt besöker spelträffen. Vi får också veta att vissa inte ens lämnade lokalen efter första kvällen, utan valde att övernatta i Musikhuset Hillstreet där Hillcon hålles.
– De som besökt oss är huvudsakligen från Örebro län och inte bara från Lindesberg, vilket är jättekul!
I stora lokalen spelas en draft i spelet Magic the Gathering, där s k booster packs står på spel. Rickhard berättar lite kort att en draft går till att man drar en booster och väljer ett kort, sedan skickas högen med kort vidare till nästa spelare, på så vis är det slumpmässigt vilka kort man får. Det är en form av TCG (trading card game).
– I lokalen längre bort kör de Warhammer i mindre skala, och vi kommer också ha en rollspelssektion anpassat till nybörjare så de kan lära sig hur det funkar och ha roligt, men även för mer erfarna spelare.
För den som blir lite spelsugen finns det fortfarande tid kvar att anmäla sig till:
LÖRDAG 5/11
19.00 – Rocket League – TV-SPEL
22.00 – Ultimate Chicken Horse – DATOR
SÖNDAG 6/11
10.00 – Munchkin – BRÄDSPEL
Anmälan görs på plats nere på Hillstreet 1 på Kullgatan i Lindesberg eller via Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.