Tim Hellman och Daniel Boström från Lindesberg är helt uppslukade i Magic the Gathering. Foto: Jennie Larsson
Spel i alla former på Hillstreet
För fjärde året i rad slog föreningen Hillcon upp portarna igår kväll för ännu ett fullspäckat event med fokus på spel. Under hela allhelgonahelgen bjuds det på allt från turneringar i brädspel till lite mer avancerade rollspel. Och intresset har varit stort.
Rickhard Nilsén som jobbar på Studiefrämjandet har varit en drivande faktor i att arrangera detta års upplaga av Hillcon.
– Det hela började för 4 år sedan med att det var brist på större spelträffar, och vi har kört vidare varje år sedan dess. Vi är väldigt nischade mot spelgenren och inte alls mot japansk populärkultur som många andra spelevent är. Vårt stora fokus är på brädspel, tv-spel och rollspel, säger Rickhard.
Rickhard Nilsén passar på att köra en omgång av TV-spelet Ultimate Chicken. Foto: Jennie Larsson
Under spelhelgens första dag hade ett 30-tal spelnyfikna kommit på besök och nästan lika många nya ansikten kom under lördagens första timmar när LindeNytt besöker spelträffen. Vi får också veta att vissa inte ens lämnade lokalen efter första kvällen, utan valde att övernatta i Musikhuset Hillstreet där Hillcon hålles.
– De som besökt oss är huvudsakligen från Örebro län och inte bara från Lindesberg, vilket är jättekul!
I stora lokalen spelas en draft i spelet Magic the Gathering, där s k booster packs står på spel. Rickhard berättar lite kort att en draft går till att man drar en booster och väljer ett kort, sedan skickas högen med kort vidare till nästa spelare, på så vis är det slumpmässigt vilka kort man får. Det är en form av TCG (trading card game).
– I lokalen längre bort kör de Warhammer i mindre skala, och vi kommer också ha en rollspelssektion anpassat till nybörjare så de kan lära sig hur det funkar och ha roligt, men även för mer erfarna spelare.
För den som blir lite spelsugen finns det fortfarande tid kvar att anmäla sig till:
LÖRDAG 5/11
19.00 – Rocket League – TV-SPEL
22.00 – Ultimate Chicken Horse – DATOR
SÖNDAG 6/11
10.00 – Munchkin – BRÄDSPEL
Anmälan görs på plats nere på Hillstreet 1 på Kullgatan i Lindesberg eller via Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Sarbaz Qader och Nicole Hjertstedt med deras rullande frukostcafé i bakgrunden. Foto: Jennie Einarsson
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Soprum totalförstört i brand
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig ...
Maja kammade hem bronspeng i EM: ”Chockad”
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev ...
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.
Villabranden i Storå under kontroll
Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har man släckt det mesta och ...
Just nu: Villabrand i Storå
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift ...