Tim Hellman och Daniel Boström från Lindesberg är helt uppslukade i Magic the Gathering. Foto: Jennie Larsson
Spel i alla former på Hillstreet
För fjärde året i rad slog föreningen Hillcon upp portarna igår kväll för ännu ett fullspäckat event med fokus på spel. Under hela allhelgonahelgen bjuds det på allt från turneringar i brädspel till lite mer avancerade rollspel. Och intresset har varit stort.
Rickhard Nilsén som jobbar på Studiefrämjandet har varit en drivande faktor i att arrangera detta års upplaga av Hillcon.
– Det hela började för 4 år sedan med att det var brist på större spelträffar, och vi har kört vidare varje år sedan dess. Vi är väldigt nischade mot spelgenren och inte alls mot japansk populärkultur som många andra spelevent är. Vårt stora fokus är på brädspel, tv-spel och rollspel, säger Rickhard.
Rickhard Nilsén passar på att köra en omgång av TV-spelet Ultimate Chicken. Foto: Jennie Larsson
Under spelhelgens första dag hade ett 30-tal spelnyfikna kommit på besök och nästan lika många nya ansikten kom under lördagens första timmar när LindeNytt besöker spelträffen. Vi får också veta att vissa inte ens lämnade lokalen efter första kvällen, utan valde att övernatta i Musikhuset Hillstreet där Hillcon hålles.
– De som besökt oss är huvudsakligen från Örebro län och inte bara från Lindesberg, vilket är jättekul!
I stora lokalen spelas en draft i spelet Magic the Gathering, där s k booster packs står på spel. Rickhard berättar lite kort att en draft går till att man drar en booster och väljer ett kort, sedan skickas högen med kort vidare till nästa spelare, på så vis är det slumpmässigt vilka kort man får. Det är en form av TCG (trading card game).
– I lokalen längre bort kör de Warhammer i mindre skala, och vi kommer också ha en rollspelssektion anpassat till nybörjare så de kan lära sig hur det funkar och ha roligt, men även för mer erfarna spelare.
För den som blir lite spelsugen finns det fortfarande tid kvar att anmäla sig till:
LÖRDAG 5/11
19.00 – Rocket League – TV-SPEL
22.00 – Ultimate Chicken Horse – DATOR
SÖNDAG 6/11
10.00 – Munchkin – BRÄDSPEL
Anmälan görs på plats nere på Hillstreet 1 på Kullgatan i Lindesberg eller via Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...