Tim Hellman och Daniel Boström från Lindesberg är helt uppslukade i Magic the Gathering. Foto: Jennie Larsson
Spel i alla former på Hillstreet
För fjärde året i rad slog föreningen Hillcon upp portarna igår kväll för ännu ett fullspäckat event med fokus på spel. Under hela allhelgonahelgen bjuds det på allt från turneringar i brädspel till lite mer avancerade rollspel. Och intresset har varit stort.
Rickhard Nilsén som jobbar på Studiefrämjandet har varit en drivande faktor i att arrangera detta års upplaga av Hillcon.
– Det hela började för 4 år sedan med att det var brist på större spelträffar, och vi har kört vidare varje år sedan dess. Vi är väldigt nischade mot spelgenren och inte alls mot japansk populärkultur som många andra spelevent är. Vårt stora fokus är på brädspel, tv-spel och rollspel, säger Rickhard.
Rickhard Nilsén passar på att köra en omgång av TV-spelet Ultimate Chicken. Foto: Jennie Larsson
Under spelhelgens första dag hade ett 30-tal spelnyfikna kommit på besök och nästan lika många nya ansikten kom under lördagens första timmar när LindeNytt besöker spelträffen. Vi får också veta att vissa inte ens lämnade lokalen efter första kvällen, utan valde att övernatta i Musikhuset Hillstreet där Hillcon hålles.
– De som besökt oss är huvudsakligen från Örebro län och inte bara från Lindesberg, vilket är jättekul!
I stora lokalen spelas en draft i spelet Magic the Gathering, där s k booster packs står på spel. Rickhard berättar lite kort att en draft går till att man drar en booster och väljer ett kort, sedan skickas högen med kort vidare till nästa spelare, på så vis är det slumpmässigt vilka kort man får. Det är en form av TCG (trading card game).
– I lokalen längre bort kör de Warhammer i mindre skala, och vi kommer också ha en rollspelssektion anpassat till nybörjare så de kan lära sig hur det funkar och ha roligt, men även för mer erfarna spelare.
För den som blir lite spelsugen finns det fortfarande tid kvar att anmäla sig till:
LÖRDAG 5/11
19.00 – Rocket League – TV-SPEL
22.00 – Ultimate Chicken Horse – DATOR
SÖNDAG 6/11
10.00 – Munchkin – BRÄDSPEL
Anmälan görs på plats nere på Hillstreet 1 på Kullgatan i Lindesberg eller via Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.