Tim Hellman och Daniel Boström från Lindesberg är helt uppslukade i Magic the Gathering. Foto: Jennie Larsson
Spel i alla former på Hillstreet
För fjärde året i rad slog föreningen Hillcon upp portarna igår kväll för ännu ett fullspäckat event med fokus på spel. Under hela allhelgonahelgen bjuds det på allt från turneringar i brädspel till lite mer avancerade rollspel. Och intresset har varit stort.
Rickhard Nilsén som jobbar på Studiefrämjandet har varit en drivande faktor i att arrangera detta års upplaga av Hillcon.
– Det hela började för 4 år sedan med att det var brist på större spelträffar, och vi har kört vidare varje år sedan dess. Vi är väldigt nischade mot spelgenren och inte alls mot japansk populärkultur som många andra spelevent är. Vårt stora fokus är på brädspel, tv-spel och rollspel, säger Rickhard.
Rickhard Nilsén passar på att köra en omgång av TV-spelet Ultimate Chicken. Foto: Jennie Larsson
Under spelhelgens första dag hade ett 30-tal spelnyfikna kommit på besök och nästan lika många nya ansikten kom under lördagens första timmar när LindeNytt besöker spelträffen. Vi får också veta att vissa inte ens lämnade lokalen efter första kvällen, utan valde att övernatta i Musikhuset Hillstreet där Hillcon hålles.
– De som besökt oss är huvudsakligen från Örebro län och inte bara från Lindesberg, vilket är jättekul!
I stora lokalen spelas en draft i spelet Magic the Gathering, där s k booster packs står på spel. Rickhard berättar lite kort att en draft går till att man drar en booster och väljer ett kort, sedan skickas högen med kort vidare till nästa spelare, på så vis är det slumpmässigt vilka kort man får. Det är en form av TCG (trading card game).
– I lokalen längre bort kör de Warhammer i mindre skala, och vi kommer också ha en rollspelssektion anpassat till nybörjare så de kan lära sig hur det funkar och ha roligt, men även för mer erfarna spelare.
För den som blir lite spelsugen finns det fortfarande tid kvar att anmäla sig till:
LÖRDAG 5/11
19.00 – Rocket League – TV-SPEL
22.00 – Ultimate Chicken Horse – DATOR
SÖNDAG 6/11
10.00 – Munchkin – BRÄDSPEL
Anmälan görs på plats nere på Hillstreet 1 på Kullgatan i Lindesberg eller via Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...