Anmälningarna börjar komma och spelarteamen tar form. Det är nu endast ett fåtal dagar kvar till Lindesbergs dataspelsturnering går av stapeln. Som tidigare nämnts är det stadens nya internetkafé iCafé som står som arrangör av tillställningen i lokalen på Kungsgatan. Väldigt många har visat intresse för sammandrabbningen, men alla har inte vågat ta steget ut och anmäla sig till spelen. Även om det hittills ”bara” är ett 20-tal anmälda, så förväntas den siffran växa innan veckans slut. –Som det ser ut nu blir det en ren Counter-Strike-turnering. Väldigt få har önskan att få spela andra spel. Men det spelar ingen roll, Counter-Strike är ju stort så det är ingen överraskning att det fått flest att nappa på det, förklarar Torbjörn Andersson på iCafé.
Även om det kan tyckas lite med 20 spelare, i nuläget bör tilläggas, så går det ändå att genomföra på vanligt vis – med laguppdelning och regler efter vanligt sätt. Nu blir säkerligen antalet spelarlag ändå fler än vad som just nu är fallet med de fyra lag som bildas utav 20 spelare. Det är alltid i slutklämmen folk anmäler sig, då man ser att andra redan gjort det. –Samtidigt som det skulle vara roligt med fler spelare, så är det ganska bra att det inte blir en folkstorm så här på en gång. Det är trots allt första gången jag själv arrangerar något liknande. Det kan med andra ord vara bra med en lugn början på det här med turneringar. För fler kommer det att bli framöver, säger Torbjörn.
I samma veva som iCafé ordnar med en spelturnering för dataspelsintresserade, så berättas det att en publik spelserver för allmänheten snart kommer att finnas på plats. På en sådan kan man från sin hemdator koppla upp sig och spela mot andra människor som antingen sitter på kaféet eller hemma och spelar. –Ja, en server som ständigt är uppe och tillgänglig för spel, då Counter-Strike, är på gång. Servern är en 1000 Mhz och bör klara kraven med galans, berättar Torbjörn. Mer om Lindesbergs lokala spelserver kommer så snart den är tillgänglig för spel. Enligt beräkningarna kommer den vara klar för spel i nästa vecka.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.