Anmälningarna börjar komma och spelarteamen tar form. Det är nu endast ett fåtal dagar kvar till Lindesbergs dataspelsturnering går av stapeln. Som tidigare nämnts är det stadens nya internetkafé iCafé som står som arrangör av tillställningen i lokalen på Kungsgatan. Väldigt många har visat intresse för sammandrabbningen, men alla har inte vågat ta steget ut och anmäla sig till spelen. Även om det hittills ”bara” är ett 20-tal anmälda, så förväntas den siffran växa innan veckans slut. –Som det ser ut nu blir det en ren Counter-Strike-turnering. Väldigt få har önskan att få spela andra spel. Men det spelar ingen roll, Counter-Strike är ju stort så det är ingen överraskning att det fått flest att nappa på det, förklarar Torbjörn Andersson på iCafé.
Även om det kan tyckas lite med 20 spelare, i nuläget bör tilläggas, så går det ändå att genomföra på vanligt vis – med laguppdelning och regler efter vanligt sätt. Nu blir säkerligen antalet spelarlag ändå fler än vad som just nu är fallet med de fyra lag som bildas utav 20 spelare. Det är alltid i slutklämmen folk anmäler sig, då man ser att andra redan gjort det. –Samtidigt som det skulle vara roligt med fler spelare, så är det ganska bra att det inte blir en folkstorm så här på en gång. Det är trots allt första gången jag själv arrangerar något liknande. Det kan med andra ord vara bra med en lugn början på det här med turneringar. För fler kommer det att bli framöver, säger Torbjörn.
I samma veva som iCafé ordnar med en spelturnering för dataspelsintresserade, så berättas det att en publik spelserver för allmänheten snart kommer att finnas på plats. På en sådan kan man från sin hemdator koppla upp sig och spela mot andra människor som antingen sitter på kaféet eller hemma och spelar. –Ja, en server som ständigt är uppe och tillgänglig för spel, då Counter-Strike, är på gång. Servern är en 1000 Mhz och bör klara kraven med galans, berättar Torbjörn. Mer om Lindesbergs lokala spelserver kommer så snart den är tillgänglig för spel. Enligt beräkningarna kommer den vara klar för spel i nästa vecka.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.