INSÄNDARE/DEBATT: Vårt lasarett har tidigare betraktats som ett akutsjukhus. Vi inom SPF-Seniorerna ser inte längre att vi kan kalla det för det, nu när kirurgi/ortopedi/urologi sedan oktober 2020 blivit nedlagt på sen kväll och nattetid. Trygghet är för oss äldre är mycket viktigt. Därför är vi som pensionärsorganisation bekymrade.
Den som akut inte kan tömma sin blåsa, eller någon som ramlat och brutit sig, eller om man skuret sig är behovet om snar hjälp viktigt. Att tvingas transportera sig många mil innan man når hjälp är inte bara onödigt lidande, det kan till och med förvärra skadan. Vi vill att äldre ska ha rätt till trygghet och säkerhet på dygnets alla timmar.
Långsiktigt är det än mer bekymmersamt. Var ska det sluta. Vad läggs ner härnäst?
Vi vet att Lindesbergs lasarett har varit ett mycket högt rankat sjukhus, med sjukhuset har börjat sjunka i den rankingen. Vad händer om man succesivt monterar ner verksamheten? Kommer vi få behålla kompetens inom sjukvården? Kommer vi att attrahera människor att vilja flytta in till Lindesberg? Och kommer vi att kunna se ett blomstrande samhälle? Kommer vi äldre att känna trygghet och tillit? Vi inom SPF-Seniorerna har svårt att se det. Vi måste återställa Lindesbergs lasarett till det akutsjukhus det var och skapa framtidstro.
Vi är inte ensamma med vår oro. Många av de lokala politiska partierna, många
organisationer, många företag ser med samma oro på situationen.
Snälla! Gör något innan det är försent. Återskapa den trygghet som vi äldre kände innan
oktober 2020 då kvälls/natt-jouren för kirurgi/ortopedi/urologi togs bort.
SPF-Seniorerna i Lindesberg
SPF- Seniorerna Löa-Storåbygden
SPF-Seniorerna Ljusnarsberg
SPF Seniorerna Agenta Hällefors
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.