INSÄNDARE/DEBATT: Vårt lasarett har tidigare betraktats som ett akutsjukhus. Vi inom SPF-Seniorerna ser inte längre att vi kan kalla det för det, nu när kirurgi/ortopedi/urologi sedan oktober 2020 blivit nedlagt på sen kväll och nattetid. Trygghet är för oss äldre är mycket viktigt. Därför är vi som pensionärsorganisation bekymrade.
Den som akut inte kan tömma sin blåsa, eller någon som ramlat och brutit sig, eller om man skuret sig är behovet om snar hjälp viktigt. Att tvingas transportera sig många mil innan man når hjälp är inte bara onödigt lidande, det kan till och med förvärra skadan. Vi vill att äldre ska ha rätt till trygghet och säkerhet på dygnets alla timmar.
Långsiktigt är det än mer bekymmersamt. Var ska det sluta. Vad läggs ner härnäst?
Vi vet att Lindesbergs lasarett har varit ett mycket högt rankat sjukhus, med sjukhuset har börjat sjunka i den rankingen. Vad händer om man succesivt monterar ner verksamheten? Kommer vi få behålla kompetens inom sjukvården? Kommer vi att attrahera människor att vilja flytta in till Lindesberg? Och kommer vi att kunna se ett blomstrande samhälle? Kommer vi äldre att känna trygghet och tillit? Vi inom SPF-Seniorerna har svårt att se det. Vi måste återställa Lindesbergs lasarett till det akutsjukhus det var och skapa framtidstro.
Vi är inte ensamma med vår oro. Många av de lokala politiska partierna, många
organisationer, många företag ser med samma oro på situationen.
Snälla! Gör något innan det är försent. Återskapa den trygghet som vi äldre kände innan
oktober 2020 då kvälls/natt-jouren för kirurgi/ortopedi/urologi togs bort.
SPF-Seniorerna i Lindesberg
SPF- Seniorerna Löa-Storåbygden
SPF-Seniorerna Ljusnarsberg
SPF Seniorerna Agenta Hällefors
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.