Nu på söndag håller Lindlövens sponsorer upp dörrarna på hovet för att fylla ut läktaren till bristningsgränsen med supporters. Det har blivit dags för årets gratismatch, ett fenomen som innebär att folket går in gratis – företagen tar notan.-Det här är vi evineligt tacksamma för, det ger alltid några hundra extra på läktaren och det kommer vi att behöva när Enköping står för motståndet, ler tränare Tomas Östlund.
Företagen som sponsrar Lindlövens IF, bjuder nu på entréavgiften till alla invånarna i Lindesberg (så mycket läktaren står pall för). Och det är absolut ingen slump att detta inträffar samtidigt som Enköping hjular in över kommungränsen. Enköping leder seriespelet och har 2-0 i matcher mot Löven, som dock har ett fläckfritt protokoll på hemmaplan i fortsättningsserien, så när krutdurken väl exploderar på söndag kan det gå precis hur som helst.
-Vi vet att Enköping är ett väldigt duktig lag, men det finns svagheter som vi kommer att nyttja. Dessutom är vi starka hemma, så det här kommer verkligen att bli en härlig sammandrabbning, kommenterar Östlund.
Nedsläpp i gratismatchen sker kl. 16:00 på söndag.
Dessa företag tar notan åt folket
Swed Import
Svensk Fastighetsförmedling
Carlssons Industriservice
Rejmes Bil AB
Möller Bil
Linde Byggnadsplåt
Lindesbergs Nya Gummiverkstad
Hugo Eriksson Bil AB
Lågprisvaruhuset Mejk
Namo-Liab
Samuel Karlsson Bil
Jadlers Åkeri
J. Anderbert Bygg
Lindesbergs Bygg AB
Linde Bildelar (BDS)
Elspar Lindesberg
Vasselhyttans Taxi & Buss
LindeNytt
Blombergska Bokhandeln
Fagrells Bil & Maskin
Lindegården Värdshus
Guldsmedshyttans Mack
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.