Nu på söndag håller Lindlövens sponsorer upp dörrarna på hovet för att fylla ut läktaren till bristningsgränsen med supporters. Det har blivit dags för årets gratismatch, ett fenomen som innebär att folket går in gratis – företagen tar notan.-Det här är vi evineligt tacksamma för, det ger alltid några hundra extra på läktaren och det kommer vi att behöva när Enköping står för motståndet, ler tränare Tomas Östlund.
Företagen som sponsrar Lindlövens IF, bjuder nu på entréavgiften till alla invånarna i Lindesberg (så mycket läktaren står pall för). Och det är absolut ingen slump att detta inträffar samtidigt som Enköping hjular in över kommungränsen. Enköping leder seriespelet och har 2-0 i matcher mot Löven, som dock har ett fläckfritt protokoll på hemmaplan i fortsättningsserien, så när krutdurken väl exploderar på söndag kan det gå precis hur som helst.
-Vi vet att Enköping är ett väldigt duktig lag, men det finns svagheter som vi kommer att nyttja. Dessutom är vi starka hemma, så det här kommer verkligen att bli en härlig sammandrabbning, kommenterar Östlund.
Nedsläpp i gratismatchen sker kl. 16:00 på söndag.
Dessa företag tar notan åt folket
Swed Import
Svensk Fastighetsförmedling
Carlssons Industriservice
Rejmes Bil AB
Möller Bil
Linde Byggnadsplåt
Lindesbergs Nya Gummiverkstad
Hugo Eriksson Bil AB
Lågprisvaruhuset Mejk
Namo-Liab
Samuel Karlsson Bil
Jadlers Åkeri
J. Anderbert Bygg
Lindesbergs Bygg AB
Linde Bildelar (BDS)
Elspar Lindesberg
Vasselhyttans Taxi & Buss
LindeNytt
Blombergska Bokhandeln
Fagrells Bil & Maskin
Lindegården Värdshus
Guldsmedshyttans Mack
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.