Nu på söndag håller Lindlövens sponsorer upp dörrarna på hovet för att fylla ut läktaren till bristningsgränsen med supporters. Det har blivit dags för årets gratismatch, ett fenomen som innebär att folket går in gratis – företagen tar notan.-Det här är vi evineligt tacksamma för, det ger alltid några hundra extra på läktaren och det kommer vi att behöva när Enköping står för motståndet, ler tränare Tomas Östlund.
Företagen som sponsrar Lindlövens IF, bjuder nu på entréavgiften till alla invånarna i Lindesberg (så mycket läktaren står pall för). Och det är absolut ingen slump att detta inträffar samtidigt som Enköping hjular in över kommungränsen. Enköping leder seriespelet och har 2-0 i matcher mot Löven, som dock har ett fläckfritt protokoll på hemmaplan i fortsättningsserien, så när krutdurken väl exploderar på söndag kan det gå precis hur som helst.
-Vi vet att Enköping är ett väldigt duktig lag, men det finns svagheter som vi kommer att nyttja. Dessutom är vi starka hemma, så det här kommer verkligen att bli en härlig sammandrabbning, kommenterar Östlund.
Nedsläpp i gratismatchen sker kl. 16:00 på söndag.
Dessa företag tar notan åt folket
Swed Import
Svensk Fastighetsförmedling
Carlssons Industriservice
Rejmes Bil AB
Möller Bil
Linde Byggnadsplåt
Lindesbergs Nya Gummiverkstad
Hugo Eriksson Bil AB
Lågprisvaruhuset Mejk
Namo-Liab
Samuel Karlsson Bil
Jadlers Åkeri
J. Anderbert Bygg
Lindesbergs Bygg AB
Linde Bildelar (BDS)
Elspar Lindesberg
Vasselhyttans Taxi & Buss
LindeNytt
Blombergska Bokhandeln
Fagrells Bil & Maskin
Lindegården Värdshus
Guldsmedshyttans Mack
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.