Restaurang Fenix på Kungsgatan, har blivit rapporterad för att spontandans har förekommit i lokalen i samband med livemusikframträdanden. Ulf Wiman, tillståndsenheten, uppger att krögaren i fråga ej vidtagit åtgärder mot detta, varför man rapporterat det till polisen.
Restaurangägaren Dusko Cuturic har tvingats att ställa in alla framtida trubadurkvällar sedan tillståndsenheten uppmärksammat att spontandans förekommit bland gästerna när sådana tillställningar anordnats. Med spontandans menas att enskilda gäster spontant skakat loss till en låt som framförts. Restaurangen har inte något danstillstånd, vilket är kravet för att dylik spontanitet skall få förekomma, uppger Ulf Wiman på kommunens tillståndsenhet.
-Vid tillsyn har vi märkt att det här förekommit vid flera tillfällen, man har alltså inte stoppat dansen trots att vi berättat om att reglerna säger att det krävs tillstånd samt ordningsvakt, kommenterar Wiman.
Han menar att det inte är hela världen om det inträffar vid något enstaka tillfälle, att en eller ett par gäster spontandansar, men när det upprepas vid flera tillfällen så måste det rapporteras.
-Sådana är reglerna men jag förstår att det inte är lätt för en krögare att hindra att sådant förekommer, säger han.
Dusko anser sig vara motarbetad och trakasserad av kommunens tillsynsman.
-Det är bara löjligt. Vad det här handlar om, är att 5-6 vuxna människor har dansat lite till en låt som trubaduren framfört, det är ju inte tal om ett disco eller så. En av gästerna, en kvinna i 80-årsåldern som ofta gästar oss, blev mycket ledsen när hon fick höra att vi nu tvingas sluta med trubadurkvällarna, berättar Dusko Cuturic.
Restaurangen har alltså ställt in samtliga trubadurkvällar med omedelbar verkan. Detta är enda sättet att gardera sig.
-Ja, jag vågar inte chansa och det är omöjligt för mig att söka tillstånd och betala för en vakt, bara för att någon gäst kanske ställer sig upp under kvällen och gungar lite till musiken. Det går inte att få ekonomi i det, säger han.
Restaurangen har mellan 30-50 gäster en vanlig helgkväll. När man nu släcker ned ”scenen” och endast har öppet utan underhållning, tror han att det blir riktigt tufft.
-Ja, herregud! Det kommer alldeles säkert att sjunka så jag med familj kommer behöva satsa mer på vårt andra företag, vi driver en städfirma vid sidan av restaurangen. Det är enda sättet att överleva för oss så länge man motarbetas av Lindesbergs kommun på det här sättet, avslutar Dusko Cuturic på Restaurang Fenix.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.