Restaurang Fenix på Kungsgatan, har blivit rapporterad för att spontandans har förekommit i lokalen i samband med livemusikframträdanden. Ulf Wiman, tillståndsenheten, uppger att krögaren i fråga ej vidtagit åtgärder mot detta, varför man rapporterat det till polisen.
Restaurangägaren Dusko Cuturic har tvingats att ställa in alla framtida trubadurkvällar sedan tillståndsenheten uppmärksammat att spontandans förekommit bland gästerna när sådana tillställningar anordnats. Med spontandans menas att enskilda gäster spontant skakat loss till en låt som framförts. Restaurangen har inte något danstillstånd, vilket är kravet för att dylik spontanitet skall få förekomma, uppger Ulf Wiman på kommunens tillståndsenhet.
-Vid tillsyn har vi märkt att det här förekommit vid flera tillfällen, man har alltså inte stoppat dansen trots att vi berättat om att reglerna säger att det krävs tillstånd samt ordningsvakt, kommenterar Wiman.
Han menar att det inte är hela världen om det inträffar vid något enstaka tillfälle, att en eller ett par gäster spontandansar, men när det upprepas vid flera tillfällen så måste det rapporteras.
-Sådana är reglerna men jag förstår att det inte är lätt för en krögare att hindra att sådant förekommer, säger han.
Dusko anser sig vara motarbetad och trakasserad av kommunens tillsynsman.
-Det är bara löjligt. Vad det här handlar om, är att 5-6 vuxna människor har dansat lite till en låt som trubaduren framfört, det är ju inte tal om ett disco eller så. En av gästerna, en kvinna i 80-årsåldern som ofta gästar oss, blev mycket ledsen när hon fick höra att vi nu tvingas sluta med trubadurkvällarna, berättar Dusko Cuturic.
Restaurangen har alltså ställt in samtliga trubadurkvällar med omedelbar verkan. Detta är enda sättet att gardera sig.
-Ja, jag vågar inte chansa och det är omöjligt för mig att söka tillstånd och betala för en vakt, bara för att någon gäst kanske ställer sig upp under kvällen och gungar lite till musiken. Det går inte att få ekonomi i det, säger han.
Restaurangen har mellan 30-50 gäster en vanlig helgkväll. När man nu släcker ned ”scenen” och endast har öppet utan underhållning, tror han att det blir riktigt tufft.
-Ja, herregud! Det kommer alldeles säkert att sjunka så jag med familj kommer behöva satsa mer på vårt andra företag, vi driver en städfirma vid sidan av restaurangen. Det är enda sättet att överleva för oss så länge man motarbetas av Lindesbergs kommun på det här sättet, avslutar Dusko Cuturic på Restaurang Fenix.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…