Det händer mycket i världen just nu med den pågående Coronapandemin, även inom sportvärlden sker stora händelser för att alla serier ska få fortsätta och med olika beslut från samtliga förbund så har vi samlat information om hur sporten kommer att se ut i Lindesberg.
Med den fortsatt stora smittorisken för Covid-19 så är det mycket som påverkas runt om i landet, detta gäller även inom sportvärlden där flera av de olika idrottsförbunden har fått ta tuffa beslut.
Ishockey Lindlövens IF (AllEttan/HockeyEttan)
De schemalagda matcherna kommer att fortsätta spelas, matcherna kommer inte att spelas med publik utan man hänvisar istället publiken till HockeyEttans sändningar.
Nästa match: Söndag 22:a november, hemmamatch mot Borlänge med nedsläpp kl. 16.00
Volleyboll Linde Volley (Elitserien)
Precis som hockeyn så kommer volleybollens matcher att fortsätta enligt det tidigare spelschemat.
Nästa match: Lördag 21:a november (idag), bortamatch mot Gislaved med matchstart kl. 14.00
Handboll LIF Lindesberg (Allsvenskan)
Det Svenska Handbollsförbundet har med den andra Coronavågen tagit beslutet att samtliga handbollsserier kommer att pausas fram till julen 2020, detta gäller däremot inte de två översta serierna som är Elitserien och Allsvenskan som kommer att fortsätta sitt spelande.
Den Allsvenska serien kommer däremot att pausas i två veckor innan spelandet fortsätter, det innebär att dagens bortamatch mot Tyresö och fredagens hemmamatch mot Skånela kommer att flyttas fram.
Nästa match: Lördag 5:e december, bortamatch mot Torslanda med matchstart kl. 16.00
Innebandy WSK Lindesberg (Herrtvåan/Damtvåan)
På damsidan tog serien slut innan den hann börja, på grund av sjukdomar och höga smittorisker har WSK tagit sig ur Division 2-serien för att ladda upp inför 2021/2022.
Herrarna är däremot kvar i sin serie, på grund av den andra Coronavågen har man dock blivit tvungna att skjuta upp flertalet matcher.
Inledningsvis handlade det om två bortamatcher mot Köping och Hallsta samt en hemmamatch mot Västerås under november, nyligen har nu även två nya matcher skjutits upp på obestämd tid.
De uppskjutna matcherna är en bortamatch mot Arboga (Ursprungligen 28:e november) och en hemmamatch mot Tillberga (4:e december).
Nästa match: I skrivandes stund okänt.
Bilden är tagen i ett tidigare sammanhang och har inget med besluten att göra.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.