Det händer mycket i världen just nu med den pågående Coronapandemin, även inom sportvärlden sker stora händelser för att alla serier ska få fortsätta och med olika beslut från samtliga förbund så har vi samlat information om hur sporten kommer att se ut i Lindesberg.
Med den fortsatt stora smittorisken för Covid-19 så är det mycket som påverkas runt om i landet, detta gäller även inom sportvärlden där flera av de olika idrottsförbunden har fått ta tuffa beslut.
Ishockey Lindlövens IF (AllEttan/HockeyEttan)
De schemalagda matcherna kommer att fortsätta spelas, matcherna kommer inte att spelas med publik utan man hänvisar istället publiken till HockeyEttans sändningar.
Nästa match: Söndag 22:a november, hemmamatch mot Borlänge med nedsläpp kl. 16.00
Volleyboll Linde Volley (Elitserien)
Precis som hockeyn så kommer volleybollens matcher att fortsätta enligt det tidigare spelschemat.
Nästa match: Lördag 21:a november (idag), bortamatch mot Gislaved med matchstart kl. 14.00
Handboll LIF Lindesberg (Allsvenskan)
Det Svenska Handbollsförbundet har med den andra Coronavågen tagit beslutet att samtliga handbollsserier kommer att pausas fram till julen 2020, detta gäller däremot inte de två översta serierna som är Elitserien och Allsvenskan som kommer att fortsätta sitt spelande.
Den Allsvenska serien kommer däremot att pausas i två veckor innan spelandet fortsätter, det innebär att dagens bortamatch mot Tyresö och fredagens hemmamatch mot Skånela kommer att flyttas fram.
Nästa match: Lördag 5:e december, bortamatch mot Torslanda med matchstart kl. 16.00
Innebandy WSK Lindesberg (Herrtvåan/Damtvåan)
På damsidan tog serien slut innan den hann börja, på grund av sjukdomar och höga smittorisker har WSK tagit sig ur Division 2-serien för att ladda upp inför 2021/2022.
Herrarna är däremot kvar i sin serie, på grund av den andra Coronavågen har man dock blivit tvungna att skjuta upp flertalet matcher.
Inledningsvis handlade det om två bortamatcher mot Köping och Hallsta samt en hemmamatch mot Västerås under november, nyligen har nu även två nya matcher skjutits upp på obestämd tid.
De uppskjutna matcherna är en bortamatch mot Arboga (Ursprungligen 28:e november) och en hemmamatch mot Tillberga (4:e december).
Nästa match: I skrivandes stund okänt.
Bilden är tagen i ett tidigare sammanhang och har inget med besluten att göra.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.