Det händer mycket i världen just nu med den pågående Coronapandemin, även inom sportvärlden sker stora händelser för att alla serier ska få fortsätta och med olika beslut från samtliga förbund så har vi samlat information om hur sporten kommer att se ut i Lindesberg.
Med den fortsatt stora smittorisken för Covid-19 så är det mycket som påverkas runt om i landet, detta gäller även inom sportvärlden där flera av de olika idrottsförbunden har fått ta tuffa beslut.
Ishockey Lindlövens IF (AllEttan/HockeyEttan)
De schemalagda matcherna kommer att fortsätta spelas, matcherna kommer inte att spelas med publik utan man hänvisar istället publiken till HockeyEttans sändningar.
Nästa match: Söndag 22:a november, hemmamatch mot Borlänge med nedsläpp kl. 16.00
Volleyboll Linde Volley (Elitserien)
Precis som hockeyn så kommer volleybollens matcher att fortsätta enligt det tidigare spelschemat.
Nästa match: Lördag 21:a november (idag), bortamatch mot Gislaved med matchstart kl. 14.00
Handboll LIF Lindesberg (Allsvenskan)
Det Svenska Handbollsförbundet har med den andra Coronavågen tagit beslutet att samtliga handbollsserier kommer att pausas fram till julen 2020, detta gäller däremot inte de två översta serierna som är Elitserien och Allsvenskan som kommer att fortsätta sitt spelande.
Den Allsvenska serien kommer däremot att pausas i två veckor innan spelandet fortsätter, det innebär att dagens bortamatch mot Tyresö och fredagens hemmamatch mot Skånela kommer att flyttas fram.
Nästa match: Lördag 5:e december, bortamatch mot Torslanda med matchstart kl. 16.00
Innebandy WSK Lindesberg (Herrtvåan/Damtvåan)
På damsidan tog serien slut innan den hann börja, på grund av sjukdomar och höga smittorisker har WSK tagit sig ur Division 2-serien för att ladda upp inför 2021/2022.
Herrarna är däremot kvar i sin serie, på grund av den andra Coronavågen har man dock blivit tvungna att skjuta upp flertalet matcher.
Inledningsvis handlade det om två bortamatcher mot Köping och Hallsta samt en hemmamatch mot Västerås under november, nyligen har nu även två nya matcher skjutits upp på obestämd tid.
De uppskjutna matcherna är en bortamatch mot Arboga (Ursprungligen 28:e november) och en hemmamatch mot Tillberga (4:e december).
Nästa match: I skrivandes stund okänt.
Bilden är tagen i ett tidigare sammanhang och har inget med besluten att göra.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.