Det händer mycket i världen just nu med den pågående Coronapandemin, även inom sportvärlden sker stora händelser för att alla serier ska få fortsätta och med olika beslut från samtliga förbund så har vi samlat information om hur sporten kommer att se ut i Lindesberg.
Med den fortsatt stora smittorisken för Covid-19 så är det mycket som påverkas runt om i landet, detta gäller även inom sportvärlden där flera av de olika idrottsförbunden har fått ta tuffa beslut.
Ishockey Lindlövens IF (AllEttan/HockeyEttan)
De schemalagda matcherna kommer att fortsätta spelas, matcherna kommer inte att spelas med publik utan man hänvisar istället publiken till HockeyEttans sändningar.
Nästa match: Söndag 22:a november, hemmamatch mot Borlänge med nedsläpp kl. 16.00
Volleyboll Linde Volley (Elitserien)
Precis som hockeyn så kommer volleybollens matcher att fortsätta enligt det tidigare spelschemat.
Nästa match: Lördag 21:a november (idag), bortamatch mot Gislaved med matchstart kl. 14.00
Handboll LIF Lindesberg (Allsvenskan)
Det Svenska Handbollsförbundet har med den andra Coronavågen tagit beslutet att samtliga handbollsserier kommer att pausas fram till julen 2020, detta gäller däremot inte de två översta serierna som är Elitserien och Allsvenskan som kommer att fortsätta sitt spelande.
Den Allsvenska serien kommer däremot att pausas i två veckor innan spelandet fortsätter, det innebär att dagens bortamatch mot Tyresö och fredagens hemmamatch mot Skånela kommer att flyttas fram.
Nästa match: Lördag 5:e december, bortamatch mot Torslanda med matchstart kl. 16.00
Innebandy WSK Lindesberg (Herrtvåan/Damtvåan)
På damsidan tog serien slut innan den hann börja, på grund av sjukdomar och höga smittorisker har WSK tagit sig ur Division 2-serien för att ladda upp inför 2021/2022.
Herrarna är däremot kvar i sin serie, på grund av den andra Coronavågen har man dock blivit tvungna att skjuta upp flertalet matcher.
Inledningsvis handlade det om två bortamatcher mot Köping och Hallsta samt en hemmamatch mot Västerås under november, nyligen har nu även två nya matcher skjutits upp på obestämd tid.
De uppskjutna matcherna är en bortamatch mot Arboga (Ursprungligen 28:e november) och en hemmamatch mot Tillberga (4:e december).
Nästa match: I skrivandes stund okänt.
Bilden är tagen i ett tidigare sammanhang och har inget med besluten att göra.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.