Det händer mycket i världen just nu med den pågående Coronapandemin, även inom sportvärlden sker stora händelser för att alla serier ska få fortsätta och med olika beslut från samtliga förbund så har vi samlat information om hur sporten kommer att se ut i Lindesberg.
Med den fortsatt stora smittorisken för Covid-19 så är det mycket som påverkas runt om i landet, detta gäller även inom sportvärlden där flera av de olika idrottsförbunden har fått ta tuffa beslut.
Ishockey Lindlövens IF (AllEttan/HockeyEttan)
De schemalagda matcherna kommer att fortsätta spelas, matcherna kommer inte att spelas med publik utan man hänvisar istället publiken till HockeyEttans sändningar.
Nästa match: Söndag 22:a november, hemmamatch mot Borlänge med nedsläpp kl. 16.00
Volleyboll Linde Volley (Elitserien)
Precis som hockeyn så kommer volleybollens matcher att fortsätta enligt det tidigare spelschemat.
Nästa match: Lördag 21:a november (idag), bortamatch mot Gislaved med matchstart kl. 14.00
Handboll LIF Lindesberg (Allsvenskan)
Det Svenska Handbollsförbundet har med den andra Coronavågen tagit beslutet att samtliga handbollsserier kommer att pausas fram till julen 2020, detta gäller däremot inte de två översta serierna som är Elitserien och Allsvenskan som kommer att fortsätta sitt spelande.
Den Allsvenska serien kommer däremot att pausas i två veckor innan spelandet fortsätter, det innebär att dagens bortamatch mot Tyresö och fredagens hemmamatch mot Skånela kommer att flyttas fram.
Nästa match: Lördag 5:e december, bortamatch mot Torslanda med matchstart kl. 16.00
Innebandy WSK Lindesberg (Herrtvåan/Damtvåan)
På damsidan tog serien slut innan den hann börja, på grund av sjukdomar och höga smittorisker har WSK tagit sig ur Division 2-serien för att ladda upp inför 2021/2022.
Herrarna är däremot kvar i sin serie, på grund av den andra Coronavågen har man dock blivit tvungna att skjuta upp flertalet matcher.
Inledningsvis handlade det om två bortamatcher mot Köping och Hallsta samt en hemmamatch mot Västerås under november, nyligen har nu även två nya matcher skjutits upp på obestämd tid.
De uppskjutna matcherna är en bortamatch mot Arboga (Ursprungligen 28:e november) och en hemmamatch mot Tillberga (4:e december).
Nästa match: I skrivandes stund okänt.
Bilden är tagen i ett tidigare sammanhang och har inget med besluten att göra.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.