Lindesbergs sportfanatiker serverades en härlig sportbuffé den gångna helgen. Både Lindlövens IF och Lindesberg Volley visade nämligen fin form när de vann mot respektive motståndarlag.
I division 1-hockeyn hade Löven hemmamatch mot Tierp på söndagen. Efter en rätt sur inledning vaknade hemmalaget till – och det rejält också. Efter första perioden ledde nämligen Tierp med tre mål mot ett. Men ett betydligt starkare Löven övertygade resten av matchen och Tierp fick storstryk i resterande perioder. Hemmaliraren Daniel Wallén levererade själv hela fyra mål. Matchen slutade 8-4.
Lindesbergs Volley har haft det svårt med sitt bortaspel denna säsong. Därför kan tänkas att de 55 milen till motståndaren Svedala kändes lagom peppande i lördags.
Lindesberg inledde något trevande och förlorade det första setet. Men redan i andra setet bröt man trenden och siffrorna 25-12 gav elittjejerna ett boostat självförtroende resten av matchen. Lindesberg fixade segern med siffrorna 3-1 i set. De 55 milen hem igen torde ha känts betydligt lättare nu.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.