Sportslig bredd på Fornaboda

Montélopp, kallblodslopp och 3-åringslopp, det var en salig blandning bland det sportsliga när Fornaboda Travbana körde sin nästsista tävlingsdag för säsongen, förutom denna breda uppställning av lopp skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras för 15:e gången i rad.

Bland de nio loppen som skulle köras på Fornaboda under måndagslunchen så bjöds det på en bred blandning bland det sportsliga, fyra tv-sända lunchtävlingar inledde dagen i vanlig ordning där ett av de fyra loppen innehöll ett speciellt lopp som var skrivet för kuskar som bara körde högst 100 lopp under fjolåret.

Dagen inleddes dock med ett annorlunda kört sulkylopp där ledande Miracle of Love galopperade när ekipagen hade varvet kvar till mål, istället fick Oskar J Andersson ta över ledningen med Xanthis Fortune, en position som han höll hela vägen in i mål.

– Jag märkte att ledaren drog på i ledningen så det var mest att behålla positionen där bakom, hästen springer mest och” leker” just nu men besitter en jättekapacitet vilket gör att det kan bli ett roligt år, menar vinnarkusken som är Jorma Kontios närmsta utmanare om championtiteln.

Strax start i lopp 1 Foto: Timmy Lundegård

Det stora huvudloppet kom dock efter att tv-kamerorna slocknat, trots att det är uträknat att vara mindre kvalade 2-åringar i Sverige under året så skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras, ett lopp som lockade till sig 7 hästar i startlistan.

En av hästarna kunde dock inte delta när startdatumet närmade sig och med sex kvarvarande ekipage på plats inleddes loppet med två omstarter som båda orsakades av samma ekipage, detta innebar att ekipaget blev tvungen att lämna banan då två omstarter leder till en automatisk strykning.

Med de fem resterande ekipagen på plats kom loppet snabbt igång där Åke Lindblom tog sig till ledningen med sin egentränade Imperatore Doc, förhandsfavoriten Global Countess hittade dock snabbt ner i ryggen och när upploppet återstod styrde Mattias Djuse ut sin 2-åring och avgjorde enkelt om segern.

– Det blev ett perfekt lopp för vår del där jag, trots en bra öppning, kunde köra ner i rygg på ledaren och därifrån var det bara att köra på säkerhet fram till upploppet, hon har hittills gjort allting rätt i det tidiga arbetet och hon är väldigt lugn och fin så omstarterna var inga problem, sade Mattias Djuse direkt efter loppet som kom från banan utan något segertäcke.

– De delade ut ett segertäcke vid vinnarcirkeln men eftersom hon är så orutinerad så kändes det dumt att chansa med att sätta på det, berättar Mattias som är den första tränaren att vinna Fornaboda Grand Prix tre gånger.

Bland hemmahästarna bjöd Jimmi Ehlers-tränade Announcement på en imponerande uppvisning där han, från de bakre positionerna i det tredje loppet, snabbt tog sig framåt på upploppet trots ett bitande tempo och säkrade en 3:e plats med Jorma Kontio i sulkyn.

– Han var riktigt bra idag, i de här klasserna är det inte så enkelt att plocka placeringar bakifrån så att avsluta så här bra är riktigt bra, berättar hästens skötare Jeanette Holmskov.

– Han går med fasta bomullstussar i öronen men när Jorma kom in efter loppet sa han att han ville ha ”något snöre att rycka i” men det vet jag inte om jag vågar sätta dit, skrattade Jeanette efter loppet och menar i att hästen är i toppform.

Efter att alla tävlingar gått i mål kördes ett kvalificeringslopp som främst är till för hästar som aldrig startat eller för hästar som inte startat på över ett år, detta för att visa att de kan sköta sig på tävlingsbanan och springa en viss tid.
Att köra ”kvallopp” är inget nytt utan körs snarare nästintill varje tävlingsdag men under dagens kvallopp fick man beskåda trippelmiljonären och den tidigare Monté-SM-vinnaren Candor Hall som tidigare tränats av Björn Goop, nu i träning hos Lauri Mikkola i Kopparberg.

– Han känns bra i jobben och springglädjen verkar finnas så vi kände att vi provar med att kvala honom och se hur han känns, berättar hästens uppfödare, ägare och skötare Caroline Elvenäs som har ägt hästen genom hela karriären.

Trots en startgalopp så kom Candor Hall i mål på tiden 19,9 efter en snabb avslutning och är därmed klar för start om kretsen så önskar.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Xanthis Fortune – Oskar J Andersson (Jasmine Ising) – 1,52
Lopp 2: I Am Rapida – Per Nordlund – 4,74
Lopp 3: Stonecapes Pecca – Jarno Koskela (Heikki Matias Koskela) – 10,12
Lopp 4: Francisfromheaven – Magdalena Ulriksson-Siminski – 45,00
Lopp 5: Halifax Mearas – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 9,59
Lopp 6: Global Countess – Mattias Djuse – 1,32
Lopp 7: Bridge Commander – Tuomas Korvenoja – 1,92
Lopp 8: Volcan d’Inverne – Emilia Leo (Bo Jernkvist) – 1,92
Lopp 9: Perle Bo – Ulf Ohlsson (Peter Grundmann) – 5,99

Ställningen körsvensligan:
1. Jorma Kontio (9 segrar, 5 andra, 4 tredje)
2. Oskar J Andersson (6 segrar, 7 andra, 2 tredje)
3. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
4. Ulf Ohlsson (4 segrar, 3 andra, 2 tredje)
5. Mats E Djuse (4 segrar, 2 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 16:e augusti med start kl. 14.00 som är Fornabodas årsfinal (publikfritt)

Publicerad 3 augusti 2020 klockan 17:57

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Anders Persson (LPO) arbetar som lärare på Lindeskolan, där han nu utreds. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.

23 september 2026 klockan 15:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.

21 september 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
18 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.

17 september 2026 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete f...

Pressbild: Conny Ärlerud, Moderaterna.

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.

12 september 2026 klockan 13:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-24 01:46