Sportslig bredd på Fornaboda

Montélopp, kallblodslopp och 3-åringslopp, det var en salig blandning bland det sportsliga när Fornaboda Travbana körde sin nästsista tävlingsdag för säsongen, förutom denna breda uppställning av lopp skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras för 15:e gången i rad.

Bland de nio loppen som skulle köras på Fornaboda under måndagslunchen så bjöds det på en bred blandning bland det sportsliga, fyra tv-sända lunchtävlingar inledde dagen i vanlig ordning där ett av de fyra loppen innehöll ett speciellt lopp som var skrivet för kuskar som bara körde högst 100 lopp under fjolåret.

Dagen inleddes dock med ett annorlunda kört sulkylopp där ledande Miracle of Love galopperade när ekipagen hade varvet kvar till mål, istället fick Oskar J Andersson ta över ledningen med Xanthis Fortune, en position som han höll hela vägen in i mål.

– Jag märkte att ledaren drog på i ledningen så det var mest att behålla positionen där bakom, hästen springer mest och” leker” just nu men besitter en jättekapacitet vilket gör att det kan bli ett roligt år, menar vinnarkusken som är Jorma Kontios närmsta utmanare om championtiteln.

Strax start i lopp 1 Foto: Timmy Lundegård

Det stora huvudloppet kom dock efter att tv-kamerorna slocknat, trots att det är uträknat att vara mindre kvalade 2-åringar i Sverige under året så skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras, ett lopp som lockade till sig 7 hästar i startlistan.

En av hästarna kunde dock inte delta när startdatumet närmade sig och med sex kvarvarande ekipage på plats inleddes loppet med två omstarter som båda orsakades av samma ekipage, detta innebar att ekipaget blev tvungen att lämna banan då två omstarter leder till en automatisk strykning.

Med de fem resterande ekipagen på plats kom loppet snabbt igång där Åke Lindblom tog sig till ledningen med sin egentränade Imperatore Doc, förhandsfavoriten Global Countess hittade dock snabbt ner i ryggen och när upploppet återstod styrde Mattias Djuse ut sin 2-åring och avgjorde enkelt om segern.

– Det blev ett perfekt lopp för vår del där jag, trots en bra öppning, kunde köra ner i rygg på ledaren och därifrån var det bara att köra på säkerhet fram till upploppet, hon har hittills gjort allting rätt i det tidiga arbetet och hon är väldigt lugn och fin så omstarterna var inga problem, sade Mattias Djuse direkt efter loppet som kom från banan utan något segertäcke.

– De delade ut ett segertäcke vid vinnarcirkeln men eftersom hon är så orutinerad så kändes det dumt att chansa med att sätta på det, berättar Mattias som är den första tränaren att vinna Fornaboda Grand Prix tre gånger.

Bland hemmahästarna bjöd Jimmi Ehlers-tränade Announcement på en imponerande uppvisning där han, från de bakre positionerna i det tredje loppet, snabbt tog sig framåt på upploppet trots ett bitande tempo och säkrade en 3:e plats med Jorma Kontio i sulkyn.

– Han var riktigt bra idag, i de här klasserna är det inte så enkelt att plocka placeringar bakifrån så att avsluta så här bra är riktigt bra, berättar hästens skötare Jeanette Holmskov.

– Han går med fasta bomullstussar i öronen men när Jorma kom in efter loppet sa han att han ville ha ”något snöre att rycka i” men det vet jag inte om jag vågar sätta dit, skrattade Jeanette efter loppet och menar i att hästen är i toppform.

Efter att alla tävlingar gått i mål kördes ett kvalificeringslopp som främst är till för hästar som aldrig startat eller för hästar som inte startat på över ett år, detta för att visa att de kan sköta sig på tävlingsbanan och springa en viss tid.
Att köra ”kvallopp” är inget nytt utan körs snarare nästintill varje tävlingsdag men under dagens kvallopp fick man beskåda trippelmiljonären och den tidigare Monté-SM-vinnaren Candor Hall som tidigare tränats av Björn Goop, nu i träning hos Lauri Mikkola i Kopparberg.

– Han känns bra i jobben och springglädjen verkar finnas så vi kände att vi provar med att kvala honom och se hur han känns, berättar hästens uppfödare, ägare och skötare Caroline Elvenäs som har ägt hästen genom hela karriären.

Trots en startgalopp så kom Candor Hall i mål på tiden 19,9 efter en snabb avslutning och är därmed klar för start om kretsen så önskar.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Xanthis Fortune – Oskar J Andersson (Jasmine Ising) – 1,52
Lopp 2: I Am Rapida – Per Nordlund – 4,74
Lopp 3: Stonecapes Pecca – Jarno Koskela (Heikki Matias Koskela) – 10,12
Lopp 4: Francisfromheaven – Magdalena Ulriksson-Siminski – 45,00
Lopp 5: Halifax Mearas – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 9,59
Lopp 6: Global Countess – Mattias Djuse – 1,32
Lopp 7: Bridge Commander – Tuomas Korvenoja – 1,92
Lopp 8: Volcan d’Inverne – Emilia Leo (Bo Jernkvist) – 1,92
Lopp 9: Perle Bo – Ulf Ohlsson (Peter Grundmann) – 5,99

Ställningen körsvensligan:
1. Jorma Kontio (9 segrar, 5 andra, 4 tredje)
2. Oskar J Andersson (6 segrar, 7 andra, 2 tredje)
3. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
4. Ulf Ohlsson (4 segrar, 3 andra, 2 tredje)
5. Mats E Djuse (4 segrar, 2 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 16:e augusti med start kl. 14.00 som är Fornabodas årsfinal (publikfritt)

Publicerad 3 augusti 2020 klockan 17:57

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.

20 maj 2025 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Reflektion över fru Klockars uttalanden

REPLIK: Tack Monika för att du så tydligt i din insändare i din insändare talar om hur du ser på din roll som vice ...

Vindkraftverken i Munkhyttan, sett från Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Öppet brev till Lindesbergs kommun: ”Var ligger MILJÖEFFEKTEN???”

INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.

18 maj 2025 klockan 13:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Räddningstjänsten släcker seglivad majbrasa

Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.

18 maj 2025 klockan 13:57 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Systemfelen i Lindesberg kvarstår – oavsett politisk turbulens
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna ...
17 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Fåglar högt & lågt
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga ...
16 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Vill utrota HPV-relaterad cancer – men för få vaccinerar sig
I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till kvinnor födda 1994–1999, där gratis vaccinering mot HPV ...
15 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Monika Klockars, vice ordförande Socialnämnden. Foto: Moderaterna

Sanningen bakom!

INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.

15 maj 2025 klockan 15:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ramträffen 2024 lockade 115 mountainbike-entusiaster till Ramsberg. Foto: Privat

Efter fjolårets fullträff – nu samlas MTB-cyklisterna i trollskogen igen

Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.

14 maj 2025 klockan 16:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt

Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina ...

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

Foto: Sami Rahkonen

bildspel Bränna däck under kontrollerade former blev en omedelbar succé: ”Jättekul”

I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.

12 maj 2025 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Ansvar måste utkrävas – Socialnämnden bör inte beviljas ansvarsfrihet

INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet f...

bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder

Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora gr...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.

9 maj 2025 klockan 13:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. ...
9 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret ...
9 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”
På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omåttligt populära folkfesten Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals ...
8 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-08

2025-05-08

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-06

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-01

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-05-20 21:54