Sportslig bredd på Fornaboda

Montélopp, kallblodslopp och 3-åringslopp, det var en salig blandning bland det sportsliga när Fornaboda Travbana körde sin nästsista tävlingsdag för säsongen, förutom denna breda uppställning av lopp skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras för 15:e gången i rad.

Bland de nio loppen som skulle köras på Fornaboda under måndagslunchen så bjöds det på en bred blandning bland det sportsliga, fyra tv-sända lunchtävlingar inledde dagen i vanlig ordning där ett av de fyra loppen innehöll ett speciellt lopp som var skrivet för kuskar som bara körde högst 100 lopp under fjolåret.

Dagen inleddes dock med ett annorlunda kört sulkylopp där ledande Miracle of Love galopperade när ekipagen hade varvet kvar till mål, istället fick Oskar J Andersson ta över ledningen med Xanthis Fortune, en position som han höll hela vägen in i mål.

– Jag märkte att ledaren drog på i ledningen så det var mest att behålla positionen där bakom, hästen springer mest och” leker” just nu men besitter en jättekapacitet vilket gör att det kan bli ett roligt år, menar vinnarkusken som är Jorma Kontios närmsta utmanare om championtiteln.

Strax start i lopp 1 Foto: Timmy Lundegård

Det stora huvudloppet kom dock efter att tv-kamerorna slocknat, trots att det är uträknat att vara mindre kvalade 2-åringar i Sverige under året så skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras, ett lopp som lockade till sig 7 hästar i startlistan.

En av hästarna kunde dock inte delta när startdatumet närmade sig och med sex kvarvarande ekipage på plats inleddes loppet med två omstarter som båda orsakades av samma ekipage, detta innebar att ekipaget blev tvungen att lämna banan då två omstarter leder till en automatisk strykning.

Med de fem resterande ekipagen på plats kom loppet snabbt igång där Åke Lindblom tog sig till ledningen med sin egentränade Imperatore Doc, förhandsfavoriten Global Countess hittade dock snabbt ner i ryggen och när upploppet återstod styrde Mattias Djuse ut sin 2-åring och avgjorde enkelt om segern.

– Det blev ett perfekt lopp för vår del där jag, trots en bra öppning, kunde köra ner i rygg på ledaren och därifrån var det bara att köra på säkerhet fram till upploppet, hon har hittills gjort allting rätt i det tidiga arbetet och hon är väldigt lugn och fin så omstarterna var inga problem, sade Mattias Djuse direkt efter loppet som kom från banan utan något segertäcke.

– De delade ut ett segertäcke vid vinnarcirkeln men eftersom hon är så orutinerad så kändes det dumt att chansa med att sätta på det, berättar Mattias som är den första tränaren att vinna Fornaboda Grand Prix tre gånger.

Bland hemmahästarna bjöd Jimmi Ehlers-tränade Announcement på en imponerande uppvisning där han, från de bakre positionerna i det tredje loppet, snabbt tog sig framåt på upploppet trots ett bitande tempo och säkrade en 3:e plats med Jorma Kontio i sulkyn.

– Han var riktigt bra idag, i de här klasserna är det inte så enkelt att plocka placeringar bakifrån så att avsluta så här bra är riktigt bra, berättar hästens skötare Jeanette Holmskov.

– Han går med fasta bomullstussar i öronen men när Jorma kom in efter loppet sa han att han ville ha ”något snöre att rycka i” men det vet jag inte om jag vågar sätta dit, skrattade Jeanette efter loppet och menar i att hästen är i toppform.

Efter att alla tävlingar gått i mål kördes ett kvalificeringslopp som främst är till för hästar som aldrig startat eller för hästar som inte startat på över ett år, detta för att visa att de kan sköta sig på tävlingsbanan och springa en viss tid.
Att köra ”kvallopp” är inget nytt utan körs snarare nästintill varje tävlingsdag men under dagens kvallopp fick man beskåda trippelmiljonären och den tidigare Monté-SM-vinnaren Candor Hall som tidigare tränats av Björn Goop, nu i träning hos Lauri Mikkola i Kopparberg.

– Han känns bra i jobben och springglädjen verkar finnas så vi kände att vi provar med att kvala honom och se hur han känns, berättar hästens uppfödare, ägare och skötare Caroline Elvenäs som har ägt hästen genom hela karriären.

Trots en startgalopp så kom Candor Hall i mål på tiden 19,9 efter en snabb avslutning och är därmed klar för start om kretsen så önskar.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Xanthis Fortune – Oskar J Andersson (Jasmine Ising) – 1,52
Lopp 2: I Am Rapida – Per Nordlund – 4,74
Lopp 3: Stonecapes Pecca – Jarno Koskela (Heikki Matias Koskela) – 10,12
Lopp 4: Francisfromheaven – Magdalena Ulriksson-Siminski – 45,00
Lopp 5: Halifax Mearas – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 9,59
Lopp 6: Global Countess – Mattias Djuse – 1,32
Lopp 7: Bridge Commander – Tuomas Korvenoja – 1,92
Lopp 8: Volcan d’Inverne – Emilia Leo (Bo Jernkvist) – 1,92
Lopp 9: Perle Bo – Ulf Ohlsson (Peter Grundmann) – 5,99

Ställningen körsvensligan:
1. Jorma Kontio (9 segrar, 5 andra, 4 tredje)
2. Oskar J Andersson (6 segrar, 7 andra, 2 tredje)
3. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
4. Ulf Ohlsson (4 segrar, 3 andra, 2 tredje)
5. Mats E Djuse (4 segrar, 2 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 16:e augusti med start kl. 14.00 som är Fornabodas årsfinal (publikfritt)

Publicerad 3 augusti 2020 klockan 17:57

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.

30 maj 2026 klockan 13:01 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och r...

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella ...
27 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att ...
27 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
15 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-30 18:54