Sportslig bredd på Fornaboda

Montélopp, kallblodslopp och 3-åringslopp, det var en salig blandning bland det sportsliga när Fornaboda Travbana körde sin nästsista tävlingsdag för säsongen, förutom denna breda uppställning av lopp skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras för 15:e gången i rad.

Bland de nio loppen som skulle köras på Fornaboda under måndagslunchen så bjöds det på en bred blandning bland det sportsliga, fyra tv-sända lunchtävlingar inledde dagen i vanlig ordning där ett av de fyra loppen innehöll ett speciellt lopp som var skrivet för kuskar som bara körde högst 100 lopp under fjolåret.

Dagen inleddes dock med ett annorlunda kört sulkylopp där ledande Miracle of Love galopperade när ekipagen hade varvet kvar till mål, istället fick Oskar J Andersson ta över ledningen med Xanthis Fortune, en position som han höll hela vägen in i mål.

– Jag märkte att ledaren drog på i ledningen så det var mest att behålla positionen där bakom, hästen springer mest och” leker” just nu men besitter en jättekapacitet vilket gör att det kan bli ett roligt år, menar vinnarkusken som är Jorma Kontios närmsta utmanare om championtiteln.

Strax start i lopp 1 Foto: Timmy Lundegård

Det stora huvudloppet kom dock efter att tv-kamerorna slocknat, trots att det är uträknat att vara mindre kvalade 2-åringar i Sverige under året så skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras, ett lopp som lockade till sig 7 hästar i startlistan.

En av hästarna kunde dock inte delta när startdatumet närmade sig och med sex kvarvarande ekipage på plats inleddes loppet med två omstarter som båda orsakades av samma ekipage, detta innebar att ekipaget blev tvungen att lämna banan då två omstarter leder till en automatisk strykning.

Med de fem resterande ekipagen på plats kom loppet snabbt igång där Åke Lindblom tog sig till ledningen med sin egentränade Imperatore Doc, förhandsfavoriten Global Countess hittade dock snabbt ner i ryggen och när upploppet återstod styrde Mattias Djuse ut sin 2-åring och avgjorde enkelt om segern.

– Det blev ett perfekt lopp för vår del där jag, trots en bra öppning, kunde köra ner i rygg på ledaren och därifrån var det bara att köra på säkerhet fram till upploppet, hon har hittills gjort allting rätt i det tidiga arbetet och hon är väldigt lugn och fin så omstarterna var inga problem, sade Mattias Djuse direkt efter loppet som kom från banan utan något segertäcke.

– De delade ut ett segertäcke vid vinnarcirkeln men eftersom hon är så orutinerad så kändes det dumt att chansa med att sätta på det, berättar Mattias som är den första tränaren att vinna Fornaboda Grand Prix tre gånger.

Bland hemmahästarna bjöd Jimmi Ehlers-tränade Announcement på en imponerande uppvisning där han, från de bakre positionerna i det tredje loppet, snabbt tog sig framåt på upploppet trots ett bitande tempo och säkrade en 3:e plats med Jorma Kontio i sulkyn.

– Han var riktigt bra idag, i de här klasserna är det inte så enkelt att plocka placeringar bakifrån så att avsluta så här bra är riktigt bra, berättar hästens skötare Jeanette Holmskov.

– Han går med fasta bomullstussar i öronen men när Jorma kom in efter loppet sa han att han ville ha ”något snöre att rycka i” men det vet jag inte om jag vågar sätta dit, skrattade Jeanette efter loppet och menar i att hästen är i toppform.

Efter att alla tävlingar gått i mål kördes ett kvalificeringslopp som främst är till för hästar som aldrig startat eller för hästar som inte startat på över ett år, detta för att visa att de kan sköta sig på tävlingsbanan och springa en viss tid.
Att köra ”kvallopp” är inget nytt utan körs snarare nästintill varje tävlingsdag men under dagens kvallopp fick man beskåda trippelmiljonären och den tidigare Monté-SM-vinnaren Candor Hall som tidigare tränats av Björn Goop, nu i träning hos Lauri Mikkola i Kopparberg.

– Han känns bra i jobben och springglädjen verkar finnas så vi kände att vi provar med att kvala honom och se hur han känns, berättar hästens uppfödare, ägare och skötare Caroline Elvenäs som har ägt hästen genom hela karriären.

Trots en startgalopp så kom Candor Hall i mål på tiden 19,9 efter en snabb avslutning och är därmed klar för start om kretsen så önskar.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Xanthis Fortune – Oskar J Andersson (Jasmine Ising) – 1,52
Lopp 2: I Am Rapida – Per Nordlund – 4,74
Lopp 3: Stonecapes Pecca – Jarno Koskela (Heikki Matias Koskela) – 10,12
Lopp 4: Francisfromheaven – Magdalena Ulriksson-Siminski – 45,00
Lopp 5: Halifax Mearas – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 9,59
Lopp 6: Global Countess – Mattias Djuse – 1,32
Lopp 7: Bridge Commander – Tuomas Korvenoja – 1,92
Lopp 8: Volcan d’Inverne – Emilia Leo (Bo Jernkvist) – 1,92
Lopp 9: Perle Bo – Ulf Ohlsson (Peter Grundmann) – 5,99

Ställningen körsvensligan:
1. Jorma Kontio (9 segrar, 5 andra, 4 tredje)
2. Oskar J Andersson (6 segrar, 7 andra, 2 tredje)
3. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
4. Ulf Ohlsson (4 segrar, 3 andra, 2 tredje)
5. Mats E Djuse (4 segrar, 2 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 16:e augusti med start kl. 14.00 som är Fornabodas årsfinal (publikfritt)

Publicerad 3 augusti 2020 klockan 17:57

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Kungsörn. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

20 mars 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Andreas Palm tillsammans med sina föräldrar Gösta och Lisbet Palm. Foto: Privat

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden

Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.

20 mars 2026 klockan 11:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.

17 mars 2026 klockan 11:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på ...
13 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
13 mars 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.

12 mars 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett ...

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

En oenig kommunstyrelse beslutade att säga nej till att ansöka om pengar för en förstudie avseende kärnkraft. Foto: Camilla Lagerman

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).

10 mars 2026 klockan 17:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 ...

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.

6 mars 2026 klockan 11:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i ...
5 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades å...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-03-21 04:21