Viljans makt är stor. Och viljan – eller lättjan snarare – att slippa gå ner i gångtunneln under järnvägen gör att många genar över spåren vid perrongen, trots att det är förbjudet.
Boende nära stationsområdet vittnar om att de ganska ofta ser folk springa över här och att det börjar bli ett allvarligt problem. Fler och fler tycks följa exemplet att gena och det kan ju faktiskt inträffa en svår olycka här förr eller senare, konstaterar ett vittne som tycker något måste göras åt saken. Samtidigt har man viss förståelse eftersom tunneln har många brister: Det är mörkt och allmänt skitigt, vissa gånger med en dagsfärsk spya eller någon som markerat revir – urinerat alltså.
Dörren till denna frihet ligger alltså i att en sektion av staketet är helt förstört. Den stora öppningen inbjuder naturligtvis många att ”ta den enkla vägen” över till andra sidan, istället för att gå via tunneln. Och den tydligt upptrampade ”stigen” här skvallrar om att det är många fotsulor som passerar dagligen.
Jan Gustavsson på Lindesbergs kommun kände inte till detta och reagerade mycket starkt när han informerades om saken.
-Det här måste ju åtgärdas omedelbart! Jag känner som sagt inte till det här, så jag kan inte svara på om staketet avsiktligt förstörts för att man ska kunna gå här. Jag vet dock att det har pågått ett grävarbete på Banvägen, men om det är orsaken måste jag kolla upp. Hur som helst ska detta åtgärdas nu, konstaterar Jan Gustavsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.