Restaurang Bistro Bellman har haft påhälsning av inbrottstjuvar vid två olika tillfällen under en och samma vecka. Tjuvarna har kommit över ganska stora mängder sprit samt växelkassa på 5000-6000 kr.
Det senaste inbrottet upptäcktes på måndagsmorgonen. Precis som tidigare i förra veckan, har tjuvarna tagit sig in genom att slå sönder ett fönster. Sedan har de mer eller mindre rensat hyllorna från spritflaskor samt tagit växelkassan innan de lämnat lokalen.
Det är fortfarande oklart hur mycket sprit som har stulits totalt. Dock rör det sig om ganska stora mängder eftersom tjuvarna mer eller mindre lämnat hyllorna tomma efter sig vid båda tillfällena.
Enligt uppgift har polisen gripit en misstänkt för det första inbrottet.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.