I torsdags sprängde Lindesbergspolisen en spritfabrik i trakterna kring Grönbo. Efter spanings- och utredningsarbete samt tips kunde polisen slå till mot den ensliga gården där uthuset fungerat som spritfabrik en tid. En stor mängd mäsk och färdig sprit beslagtogs efter husrannsakan. En man i 40-årsåldern har gripits misstänkt för att ha tillverkat spriten.Polisen misstänker att 40-åringen tillverkat stora mängder sprit som sedan har sålts vidare. Den misstänkte erkänner tillverkning men inte försäljning av spriten.
-Det svåra är att kunna bevisa försäljningen. Det krävs nästan att en person som köpt spriten kontaktar polisen, men det är ovanligt att sånt händer, berättar Anders Nohlgren.
Efter beslaget konstaterades att hela 760 liter mäsk och 128 liter färdig sprit fanns på gården. Tillverkningen har skett i en stor brännare, och mäsken har blandats i stora tunnor. Reningsutrustning och andra tillbehör som till exempel socker togs också i beslag.
Att den mängd sprit som beslagtogs inte är den första den misstänkte 40-åringen tillverkat är polisen helt säker på.
-Så är det. Även om vi inte kommer kunna bevisa att försäljningen varit omfattande, så är tillverkningen i alla fall borta.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.