Natten till fredag har restaurang Spishällen ännu en gång haft påhälsning av sprittjuvar. Precis som vid inbrottet för bara en vecka sedan, så krossades ett fönster av tjuven. Och precis som tidigare uppmärksammades en boende intill av glaskrosset och ringde genast till polisen. Under tiden vittnet hade kontakt med polis i telefon sågs tjuven komma tillbaka ut igen med flaskorna. Sedan försvann han spårlöst, uppger polisen.
Inbrottet ägde rum strax efter klockan 03. Drygt en timme senare anträffades en ung man av patrullen i centrum. Denne visade sig vara hemmahörande i Norrköping och bar vapen. En fjäderbatong samt en kniv beslagtogs. Dessutom har han vägrat att inställa sig för häktningsförhandlingar i Stockholm, varför han nu greps. I det läget fanns även misstanke om att han är tjuven som tidigare under natten tagit sig in i restaurangen på Kungsgatan. Några spritflaskor från inbrottet har ej påträffats.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.