Hemma på Stadsskogsvallen välkomnades igår Skyllbergs IK i en match där pusselbitarna börjar falla på plats hos tjejerna i laget och det till slut inte var något snack om vart segern skulle gå. – Det som känns kul är att alla har haft olika ryggsäckar med oss till detta nykoponerade lag men nu så har alla snart samma packning i dem, laget har växt samman mer och mer, konstaterar tränaren Jörgen Malmqvist.
Matchen startade positivt, IFK var på tårna och låg på rätt så bra och de vassaste chanserna hade Ebba Öhrwall
och Fanny Schough inom första kvarten, men utdelningen lät
vänta på sig. I den 16:e min så fick Skyllbergs IK en hands i
målområdet mot sig. Ida Skoglund satte straffen i mål men den dömdes bort
eftersom Nina Renström rört sig in för tidigt i straffområdet. Ida
fick lägga om straffen och la den strax över istället. Efter straffen mattades
IFK lite, det dröjde ända till den 37:e matchminuten innan Emma Karlsson
spelade fram till Ebba Öhrwall som satte dit 1-0. Tre minuter senare var det Ebba som bjöd tillbaka när hon skarvade fram en fint
slagen boll från Jenny Sandin till Emma Karlsson som fick göra 2-0.
– Vi håller oss inte riktigt till matchplanen idag men
gör ändå ett väl förrättat dagsverk efter två matcher i benen på tre dagar,
säger Jörgen.
I starten av andra halvlek försökte IFK Lindesberg gå ut
och ta tag i taktpinnen och IFK skapar några chanser innan Skyllberg kom
närmast med ett skott i stolpen. Efter 55 minuter kommer dock reduceringen
till 2-1. Nu kommer en period av hawaiifotboll där Skyllberg spelar säkert
och IFK har svårt att skapa något farligt. Laget samlade i alla fall ihop sig
och gjorde 3-1 efter 57 min genom Emma Karlsson med en framspelning av
Ebba Öhrwall och 4-1 i den 77:e min med en passning från Emelie Andersson till
Ebba Öhrwall som fick sätta punkt på målgörandet.
– Benen var kanske lite sega men ändå känns det skönt att
vi lyckas göra det vi behöver göra för att kunna avsluta vårsäsongen på
ett bra sätt och kan ha häng på lagen framför oss i tabellen, berättar Jörgen
Malmkvist.
Laget utsåg Lena Borg till matchens lirare men hela laget
ska ha beröm efter den stabila insatsen.
– Det kommer fler nyförvärv framledes, så hösten ser ljus
ut på spelarfronten, avslutar Malmqvist.
Slutresultat: 4-1 (2-0)

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.