Hemma på Stadsskogsvallen välkomnades igår Skyllbergs IK i en match där pusselbitarna börjar falla på plats hos tjejerna i laget och det till slut inte var något snack om vart segern skulle gå. – Det som känns kul är att alla har haft olika ryggsäckar med oss till detta nykoponerade lag men nu så har alla snart samma packning i dem, laget har växt samman mer och mer, konstaterar tränaren Jörgen Malmqvist.
Matchen startade positivt, IFK var på tårna och låg på rätt så bra och de vassaste chanserna hade Ebba Öhrwall
och Fanny Schough inom första kvarten, men utdelningen lät
vänta på sig. I den 16:e min så fick Skyllbergs IK en hands i
målområdet mot sig. Ida Skoglund satte straffen i mål men den dömdes bort
eftersom Nina Renström rört sig in för tidigt i straffområdet. Ida
fick lägga om straffen och la den strax över istället. Efter straffen mattades
IFK lite, det dröjde ända till den 37:e matchminuten innan Emma Karlsson
spelade fram till Ebba Öhrwall som satte dit 1-0. Tre minuter senare var det Ebba som bjöd tillbaka när hon skarvade fram en fint
slagen boll från Jenny Sandin till Emma Karlsson som fick göra 2-0.
– Vi håller oss inte riktigt till matchplanen idag men
gör ändå ett väl förrättat dagsverk efter två matcher i benen på tre dagar,
säger Jörgen.
I starten av andra halvlek försökte IFK Lindesberg gå ut
och ta tag i taktpinnen och IFK skapar några chanser innan Skyllberg kom
närmast med ett skott i stolpen. Efter 55 minuter kommer dock reduceringen
till 2-1. Nu kommer en period av hawaiifotboll där Skyllberg spelar säkert
och IFK har svårt att skapa något farligt. Laget samlade i alla fall ihop sig
och gjorde 3-1 efter 57 min genom Emma Karlsson med en framspelning av
Ebba Öhrwall och 4-1 i den 77:e min med en passning från Emelie Andersson till
Ebba Öhrwall som fick sätta punkt på målgörandet.
– Benen var kanske lite sega men ändå känns det skönt att
vi lyckas göra det vi behöver göra för att kunna avsluta vårsäsongen på
ett bra sätt och kan ha häng på lagen framför oss i tabellen, berättar Jörgen
Malmkvist.
Laget utsåg Lena Borg till matchens lirare men hela laget
ska ha beröm efter den stabila insatsen.
– Det kommer fler nyförvärv framledes, så hösten ser ljus
ut på spelarfronten, avslutar Malmqvist.
Slutresultat: 4-1 (2-0)

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.