Hemma på Stadsskogsvallen välkomnades igår Skyllbergs IK i en match där pusselbitarna börjar falla på plats hos tjejerna i laget och det till slut inte var något snack om vart segern skulle gå. – Det som känns kul är att alla har haft olika ryggsäckar med oss till detta nykoponerade lag men nu så har alla snart samma packning i dem, laget har växt samman mer och mer, konstaterar tränaren Jörgen Malmqvist.
Matchen startade positivt, IFK var på tårna och låg på rätt så bra och de vassaste chanserna hade Ebba Öhrwall
och Fanny Schough inom första kvarten, men utdelningen lät
vänta på sig. I den 16:e min så fick Skyllbergs IK en hands i
målområdet mot sig. Ida Skoglund satte straffen i mål men den dömdes bort
eftersom Nina Renström rört sig in för tidigt i straffområdet. Ida
fick lägga om straffen och la den strax över istället. Efter straffen mattades
IFK lite, det dröjde ända till den 37:e matchminuten innan Emma Karlsson
spelade fram till Ebba Öhrwall som satte dit 1-0. Tre minuter senare var det Ebba som bjöd tillbaka när hon skarvade fram en fint
slagen boll från Jenny Sandin till Emma Karlsson som fick göra 2-0.
– Vi håller oss inte riktigt till matchplanen idag men
gör ändå ett väl förrättat dagsverk efter två matcher i benen på tre dagar,
säger Jörgen.
I starten av andra halvlek försökte IFK Lindesberg gå ut
och ta tag i taktpinnen och IFK skapar några chanser innan Skyllberg kom
närmast med ett skott i stolpen. Efter 55 minuter kommer dock reduceringen
till 2-1. Nu kommer en period av hawaiifotboll där Skyllberg spelar säkert
och IFK har svårt att skapa något farligt. Laget samlade i alla fall ihop sig
och gjorde 3-1 efter 57 min genom Emma Karlsson med en framspelning av
Ebba Öhrwall och 4-1 i den 77:e min med en passning från Emelie Andersson till
Ebba Öhrwall som fick sätta punkt på målgörandet.
– Benen var kanske lite sega men ändå känns det skönt att
vi lyckas göra det vi behöver göra för att kunna avsluta vårsäsongen på
ett bra sätt och kan ha häng på lagen framför oss i tabellen, berättar Jörgen
Malmkvist.
Laget utsåg Lena Borg till matchens lirare men hela laget
ska ha beröm efter den stabila insatsen.
– Det kommer fler nyförvärv framledes, så hösten ser ljus
ut på spelarfronten, avslutar Malmqvist.
Slutresultat: 4-1 (2-0)

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.