Stabila Lindlöven segrar men missar semin

Under onsdagskvällen skulle det avgöras hur Lindlöven spelar sitt kommande slutspel. Av kvällens fem matcher så var tre av dessa viktiga att följa, framförallt efter att Lindlöven utklassat Vallentuna i loppet om en semifinal. Hudiksvall vann över Brödernas/Väsby medan Piteå knep den andra semiplatsen. Lindlöven blir därmed trea i AllEttan.
– Det känns ändå riktigt bra och jag ser bara positivt på det här, säger Emil Norberg.

Med rökeffekter så kliver Lindlöven ut på isen i Lindehov inför säsongens näst största hemmapublik, där det skulle avgöras hur slutspelets förutsättningar ser ut. Lindesbergs Fastigheter bjöd på entrén till matchen där tre poäng hade möjligheten att leda Lindlöven till föreningens första semifinal inför Allsvenskan.

Tabellen svajade längs de fem matcherna, där varje mål i samtliga av onsdagens matcher gav den aktuella livetabellen en nytt utseende.

Trots att matchens första tio minuter användes till att mjuka upp truppen och känna på det gästande Vallentuna, så visade Lindlöven en enorm stabilitet. Under matchens ordinarie sextio minuter så fick Vallentuna någon enstaka chans, men all händelse var runt gästernas målbur.

Nico Vuorijarvi gör 2-0 i den andra perioden. Foto: Hasse Persson

Lindlöven gör en av sina bättre matcher vilket gav en överlägsen och odramatisk seger, med enbart en utvisning under matchen. Jonathan Frykholm gör ännu en gång en rejäl match i målet, medan Emil Norberg blir matchens stora målgörare med två fullträffar.

– Jag tycker att vi har varit ruggigt stabila i många matcher. Även tränarna noterade det att under våra tio vinster i AllEttan, så har vi väl släppt in sex-sju mål. Något måste det ligga i att vi är ruskigt täta bakåt. Jag skulle nog tycka att det är överdrivet att kalla kvällens match för våran bästa för säsongen, men vi gör en stabil insats, säger Lindlövens dubbla målgörare Emil Norberg.

– ”Fryckan” gör det extremt bra bakåt. Jag tror att han berättade i bilen att det inte är någon annan målvakt i HockeyEttan eller AllEttan som har stått i samtliga arton matcher. En eloge till honom att han orkat att hålla den nivån som han har gjort, berättar Emil Norberg. Foto: Hasse Persson

Övertidsdrama avgör Lindlövens öde: ”Det känns ändå riktigt bra”
Även om Lindlöven säkrar tre poäng så var truppen beroende av de andra matcherna. Hudiksvall vann hemmamötet mot Brödernas/Väsby med 3-1, vilket gjorde att en övertidsseger för Boden mot norrlandsrivalen Piteå var enda sättet att gå till semifinal.

Trots en bra publik på läktarna, så var det lättare att ta på stämminingen i omklädningsrummet efter matchen. Hela truppen följde matchen mellan Boden och Piteå, där det mot alla odds blev ett övertidsspel i norrlandsderbyt. Det blev tyst bakom kulisserna, en tystnad som bröts av besvikna toner efter att Piteå tagit bonuspoängen och därmed semifinalplatsen.

För Lindlöven blir det därmed ingen vila. Tredje platsen i tabellen är Lindlövens högsta placering inom AllEttan, men den innebär även att det blir nya matcher under nästa vecka.

– Det känns ändå riktigt bra och jag ser bara positivt på det här. Förutom oss själva så var det nog inga andra som trodde att vi skulle sluta så här högt. Alla grabbar satt i omklädningsrummet och hoppades på att Boden skulle ta bonuspoängen mot Piteå, men jag vet inte om det hade varit till våran fördel att vara ledig i två veckor. Nu tar vi det härifrån, säger Emil Norberg.

Det blev målglädje vid fyra tillfällen under onsdagen. Foto: Hasse Persson

På söndag kommer kvartsfinalens lag att skapa sitt spelschema. Med sin höga placering i AllEttan så kommer Lindlöven att vara det andra laget att välja sin motståndare.

Resultat Lindlöven-Vallentuna Hockey
Slutresultat
: 4-0 (1-0, 1-0, 2-0)
Skott: 24-22 (8-1, 10-7, 6-14)
Publik: 467 personer

Mål:
1-0 Emil Norberg
2-0 Nico Vuorijarvi (Ass: Sebastian Falk, Isak Jonsson)
3-0 Sebastian Falk (Ass: Lukas Johansson)
4-0 Emil Norberg (Ass: Sebastian Falk, Nico Vuorijarvi)

Slutställning i AllEttans tabell 2023/2024:
1. Hudiksvalls HC – 33 poäng (+17)
2. Piteå HC – 33 poäng (+8)
—————-
3. Lindlöven – 32 poäng (+15)
4. Bodens HF – 31 poäng (+6)
5. IF Sundsvall Hockey – 29 poäng (+6)
6. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng (+17)
7. Hanvikens SK – 28 poäng (+9)
8. Vallentuna Hockey – 28 poäng (-11)
—————-
9. Kiruna IF – 16 poäng (-38)
10. Nyköpings SK – 12 poäng (-29)

Publicerad 28 februari 2024 klockan 22:44

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.

6 juni 2026 klockan 22:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. B...

Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).

3 juni 2026 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

På nationaldagen vajar den svenska flaggan traditionsenligt runt om i kommunen. Arkivfoto: Fredrik Norman

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.

2 juni 2026 klockan 14:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
2 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika ...
1 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna försöker skriva om historien
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://lindenytt.com/nyheter/svar-till-...
30 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.

30 maj 2026 klockan 13:01 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
22 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en...
21 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-06-07 09:56