Stabila Lindlöven segrar men missar semin

Under onsdagskvällen skulle det avgöras hur Lindlöven spelar sitt kommande slutspel. Av kvällens fem matcher så var tre av dessa viktiga att följa, framförallt efter att Lindlöven utklassat Vallentuna i loppet om en semifinal. Hudiksvall vann över Brödernas/Väsby medan Piteå knep den andra semiplatsen. Lindlöven blir därmed trea i AllEttan.
– Det känns ändå riktigt bra och jag ser bara positivt på det här, säger Emil Norberg.

Med rökeffekter så kliver Lindlöven ut på isen i Lindehov inför säsongens näst största hemmapublik, där det skulle avgöras hur slutspelets förutsättningar ser ut. Lindesbergs Fastigheter bjöd på entrén till matchen där tre poäng hade möjligheten att leda Lindlöven till föreningens första semifinal inför Allsvenskan.

Tabellen svajade längs de fem matcherna, där varje mål i samtliga av onsdagens matcher gav den aktuella livetabellen en nytt utseende.

Trots att matchens första tio minuter användes till att mjuka upp truppen och känna på det gästande Vallentuna, så visade Lindlöven en enorm stabilitet. Under matchens ordinarie sextio minuter så fick Vallentuna någon enstaka chans, men all händelse var runt gästernas målbur.

Nico Vuorijarvi gör 2-0 i den andra perioden. Foto: Hasse Persson

Lindlöven gör en av sina bättre matcher vilket gav en överlägsen och odramatisk seger, med enbart en utvisning under matchen. Jonathan Frykholm gör ännu en gång en rejäl match i målet, medan Emil Norberg blir matchens stora målgörare med två fullträffar.

– Jag tycker att vi har varit ruggigt stabila i många matcher. Även tränarna noterade det att under våra tio vinster i AllEttan, så har vi väl släppt in sex-sju mål. Något måste det ligga i att vi är ruskigt täta bakåt. Jag skulle nog tycka att det är överdrivet att kalla kvällens match för våran bästa för säsongen, men vi gör en stabil insats, säger Lindlövens dubbla målgörare Emil Norberg.

– ”Fryckan” gör det extremt bra bakåt. Jag tror att han berättade i bilen att det inte är någon annan målvakt i HockeyEttan eller AllEttan som har stått i samtliga arton matcher. En eloge till honom att han orkat att hålla den nivån som han har gjort, berättar Emil Norberg. Foto: Hasse Persson

Övertidsdrama avgör Lindlövens öde: ”Det känns ändå riktigt bra”
Även om Lindlöven säkrar tre poäng så var truppen beroende av de andra matcherna. Hudiksvall vann hemmamötet mot Brödernas/Väsby med 3-1, vilket gjorde att en övertidsseger för Boden mot norrlandsrivalen Piteå var enda sättet att gå till semifinal.

Trots en bra publik på läktarna, så var det lättare att ta på stämminingen i omklädningsrummet efter matchen. Hela truppen följde matchen mellan Boden och Piteå, där det mot alla odds blev ett övertidsspel i norrlandsderbyt. Det blev tyst bakom kulisserna, en tystnad som bröts av besvikna toner efter att Piteå tagit bonuspoängen och därmed semifinalplatsen.

För Lindlöven blir det därmed ingen vila. Tredje platsen i tabellen är Lindlövens högsta placering inom AllEttan, men den innebär även att det blir nya matcher under nästa vecka.

– Det känns ändå riktigt bra och jag ser bara positivt på det här. Förutom oss själva så var det nog inga andra som trodde att vi skulle sluta så här högt. Alla grabbar satt i omklädningsrummet och hoppades på att Boden skulle ta bonuspoängen mot Piteå, men jag vet inte om det hade varit till våran fördel att vara ledig i två veckor. Nu tar vi det härifrån, säger Emil Norberg.

Det blev målglädje vid fyra tillfällen under onsdagen. Foto: Hasse Persson

På söndag kommer kvartsfinalens lag att skapa sitt spelschema. Med sin höga placering i AllEttan så kommer Lindlöven att vara det andra laget att välja sin motståndare.

Resultat Lindlöven-Vallentuna Hockey
Slutresultat
: 4-0 (1-0, 1-0, 2-0)
Skott: 24-22 (8-1, 10-7, 6-14)
Publik: 467 personer

Mål:
1-0 Emil Norberg
2-0 Nico Vuorijarvi (Ass: Sebastian Falk, Isak Jonsson)
3-0 Sebastian Falk (Ass: Lukas Johansson)
4-0 Emil Norberg (Ass: Sebastian Falk, Nico Vuorijarvi)

Slutställning i AllEttans tabell 2023/2024:
1. Hudiksvalls HC – 33 poäng (+17)
2. Piteå HC – 33 poäng (+8)
—————-
3. Lindlöven – 32 poäng (+15)
4. Bodens HF – 31 poäng (+6)
5. IF Sundsvall Hockey – 29 poäng (+6)
6. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng (+17)
7. Hanvikens SK – 28 poäng (+9)
8. Vallentuna Hockey – 28 poäng (-11)
—————-
9. Kiruna IF – 16 poäng (-38)
10. Nyköpings SK – 12 poäng (-29)

Publicerad 28 februari 2024 klockan 22:44

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.

13 mars 2026 klockan 18:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Foto: Lindesbergs kommun

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.

11 mars 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Projektledare Simon Tullstedt, museichef Mikael Tiderman och samhällsutvecklingschef Isabella Lohse. Foto: Lindesbergs kommun

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.

11 mars 2026 klockan 12:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att ...
10 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde ...
9 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Borensjö visade upp sina fantasifulla blommor gjorda av kräppapper. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.

8 mars 2026 klockan 14:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.

5 mars 2026 klockan 17:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten...
2 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-03-14 03:55