Tre poäng på hemmaisen men ändå ingen semifinalplats. Istället får Lindlöven ta sin högsta placering någonsin inom AllEttan, där truppen får välja sitt motstånd inför kvartsfinalen. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Stabila Lindlöven segrar men missar semin
Tre poäng på hemmaisen men ändå ingen semifinalplats. Istället får Lindlöven ta sin högsta placering någonsin inom AllEttan, där truppen får välja sitt motstånd inför kvartsfinalen. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Stabila Lindlöven segrar men missar semin
Under onsdagskvällen skulle det avgöras hur Lindlöven spelar sitt kommande slutspel. Av kvällens fem matcher så var tre av dessa viktiga att följa, framförallt efter att Lindlöven utklassat Vallentuna i loppet om en semifinal. Hudiksvall vann över Brödernas/Väsby medan Piteå knep den andra semiplatsen. Lindlöven blir därmed trea i AllEttan.
– Det känns ändå riktigt bra och jag ser bara positivt på det här, säger Emil Norberg.
Med rökeffekter så kliver Lindlöven ut på isen i Lindehov inför säsongens näst största hemmapublik, där det skulle avgöras hur slutspelets förutsättningar ser ut. Lindesbergs Fastigheter bjöd på entrén till matchen där tre poäng hade möjligheten att leda Lindlöven till föreningens första semifinal inför Allsvenskan.
Tabellen svajade längs de fem matcherna, där varje mål i samtliga av onsdagens matcher gav den aktuella livetabellen en nytt utseende.
Trots att matchens första tio minuter användes till att mjuka upp truppen och känna på det gästande Vallentuna, så visade Lindlöven en enorm stabilitet. Under matchens ordinarie sextio minuter så fick Vallentuna någon enstaka chans, men all händelse var runt gästernas målbur.
Nico Vuorijarvi gör 2-0 i den andra perioden. Foto: Hasse Persson
Lindlöven gör en av sina bättre matcher vilket gav en överlägsen och odramatisk seger, med enbart en utvisning under matchen. Jonathan Frykholm gör ännu en gång en rejäl match i målet, medan Emil Norberg blir matchens stora målgörare med två fullträffar.
– Jag tycker att vi har varit ruggigt stabila i många matcher. Även tränarna noterade det att under våra tio vinster i AllEttan, så har vi väl släppt in sex-sju mål. Något måste det ligga i att vi är ruskigt täta bakåt. Jag skulle nog tycka att det är överdrivet att kalla kvällens match för våran bästa för säsongen, men vi gör en stabil insats, säger Lindlövens dubbla målgörare Emil Norberg.
– ”Fryckan” gör det extremt bra bakåt. Jag tror att han berättade i bilen att det inte är någon annan målvakt i HockeyEttan eller AllEttan som har stått i samtliga arton matcher. En eloge till honom att han orkat att hålla den nivån som han har gjort, berättar Emil Norberg. Foto: Hasse Persson
Övertidsdrama avgör Lindlövens öde: ”Det känns ändå riktigt bra” Även om Lindlöven säkrar tre poäng så var truppen beroende av de andra matcherna. Hudiksvall vann hemmamötet mot Brödernas/Väsby med 3-1, vilket gjorde att en övertidsseger för Boden mot norrlandsrivalen Piteå var enda sättet att gå till semifinal.
Trots en bra publik på läktarna, så var det lättare att ta på stämminingen i omklädningsrummet efter matchen. Hela truppen följde matchen mellan Boden och Piteå, där det mot alla odds blev ett övertidsspel i norrlandsderbyt. Det blev tyst bakom kulisserna, en tystnad som bröts av besvikna toner efter att Piteå tagit bonuspoängen och därmed semifinalplatsen.
För Lindlöven blir det därmed ingen vila. Tredje platsen i tabellen är Lindlövens högsta placering inom AllEttan, men den innebär även att det blir nya matcher under nästa vecka.
– Det känns ändå riktigt bra och jag ser bara positivt på det här. Förutom oss själva så var det nog inga andra som trodde att vi skulle sluta så här högt. Alla grabbar satt i omklädningsrummet och hoppades på att Boden skulle ta bonuspoängen mot Piteå, men jag vet inte om det hade varit till våran fördel att vara ledig i två veckor. Nu tar vi det härifrån, säger Emil Norberg.
Det blev målglädje vid fyra tillfällen under onsdagen. Foto: Hasse Persson
På söndag kommer kvartsfinalens lag att skapa sitt spelschema. Med sin höga placering i AllEttan så kommer Lindlöven att vara det andra laget att välja sin motståndare.
Resultat Lindlöven-Vallentuna Hockey
Slutresultat: 4-0 (1-0, 1-0, 2-0) Skott: 24-22 (8-1, 10-7, 6-14) Publik: 467 personer
Mål: 1-0 Emil Norberg
2-0 Nico Vuorijarvi (Ass: Sebastian Falk, Isak Jonsson)
3-0 Sebastian Falk (Ass: Lukas Johansson)
4-0 Emil Norberg (Ass: Sebastian Falk, Nico Vuorijarvi)
Slutställning i AllEttans tabell 2023/2024: 1. Hudiksvalls HC – 33 poäng (+17)
2. Piteå HC – 33 poäng (+8)
—————- 3. Lindlöven – 32 poäng (+15)
4. Bodens HF – 31 poäng (+6)
5. IF Sundsvall Hockey – 29 poäng (+6)
6. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng (+17)
7. Hanvikens SK – 28 poäng (+9)
8. Vallentuna Hockey – 28 poäng (-11)
—————-
9. Kiruna IF – 16 poäng (-38)
10. Nyköpings SK – 12 poäng (-29)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...