Linde Stadsfest blev en lyckad satsning förra sommaren och nu följer man upp med en ny, större och mer finslipad fest. Precis som i premiären är det Järnvägsparken (Flugparken) som kommer att användas som festområde. Till skillnad från i fjol, kommer årets upplaga att vara i dagarna två.
Stadsfesten lockade 600 besökare i fjol och den besökssiffran blev man mycket nöjda med. Men det var kanske ändå mest det positiva bemötandet från såväl invånarna som Lindesbergs kommun, som peppade trion Kenth Persson (Storå Folkets Hus), Håkan Einarsson och Anders Södergren (Vasselhyttans Taxi) att fortsätta att jobba med den nya festtillställningen i Lindesberg. Och en fortsättning blev det alltså – i ännu större omfattning.
-Ja, det blev ju en succé så vi kör på med stadsfesten och utvecklar den till en ännu bättre fest, förklarar Håkan Einarsson.
De få ”klagomål” folk hade på festen i fjol har man tagit till sig och åtgärdat.
-Det var en alldeles för liten servering inne på området, det kändes nästan som att sitta i en bur, säger Anders Södergren.
-Men nu utökar vi serveringen ordentligt och det kommer att bli restaurangerna Palmas och Bellas som står för maten på festområdet, tillägger Håkan.
Dragplåster
Linde Stadsfest arrangeras 1-2 juli. Under den första festdagen har man öronmärkt scenen för lokala musiker. Larssons Rockband samt David & Jesper kommer att stå för musikunderhållningen dag ett. Men naturligtvis har man också ett dragplåster bokat för festen.
-På lördagen kommer det populära dansbandet ZEKES att stå för underhållningen. De är nya inom genren men har redan blivit ett av landets mest populära dansband. De kom förövrigt tvåa i Dansbandskampen, berättar Håkan Einarsson.
Fjolårets besökssiffra förväntas stiga ordentligt i år. Inte enbart för att man arrangerar festen under två dagar, utan mest för att det inte kolliderar med något annat större evenemang – som var fallet förra året då parkfesten arrangerades samma dag.
-Det kommer inte att kollidera med parkfesten i år igen och därför borde vi kunna förvänta oss ca 1000 besökare under de två dagarna. Det är nog en rimlig siffra förutsatt att vädret är på vår sida, säger Håkan.
Stadsfestens hemsida
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.