Linde Stadsfest blev en lyckad satsning förra sommaren och nu följer man upp med en ny, större och mer finslipad fest. Precis som i premiären är det Järnvägsparken (Flugparken) som kommer att användas som festområde. Till skillnad från i fjol, kommer årets upplaga att vara i dagarna två.
Stadsfesten lockade 600 besökare i fjol och den besökssiffran blev man mycket nöjda med. Men det var kanske ändå mest det positiva bemötandet från såväl invånarna som Lindesbergs kommun, som peppade trion Kenth Persson (Storå Folkets Hus), Håkan Einarsson och Anders Södergren (Vasselhyttans Taxi) att fortsätta att jobba med den nya festtillställningen i Lindesberg. Och en fortsättning blev det alltså – i ännu större omfattning.
-Ja, det blev ju en succé så vi kör på med stadsfesten och utvecklar den till en ännu bättre fest, förklarar Håkan Einarsson.
De få ”klagomål” folk hade på festen i fjol har man tagit till sig och åtgärdat.
-Det var en alldeles för liten servering inne på området, det kändes nästan som att sitta i en bur, säger Anders Södergren.
-Men nu utökar vi serveringen ordentligt och det kommer att bli restaurangerna Palmas och Bellas som står för maten på festområdet, tillägger Håkan.
Dragplåster
Linde Stadsfest arrangeras 1-2 juli. Under den första festdagen har man öronmärkt scenen för lokala musiker. Larssons Rockband samt David & Jesper kommer att stå för musikunderhållningen dag ett. Men naturligtvis har man också ett dragplåster bokat för festen.
-På lördagen kommer det populära dansbandet ZEKES att stå för underhållningen. De är nya inom genren men har redan blivit ett av landets mest populära dansband. De kom förövrigt tvåa i Dansbandskampen, berättar Håkan Einarsson.
Fjolårets besökssiffra förväntas stiga ordentligt i år. Inte enbart för att man arrangerar festen under två dagar, utan mest för att det inte kolliderar med något annat större evenemang – som var fallet förra året då parkfesten arrangerades samma dag.
-Det kommer inte att kollidera med parkfesten i år igen och därför borde vi kunna förvänta oss ca 1000 besökare under de två dagarna. Det är nog en rimlig siffra förutsatt att vädret är på vår sida, säger Håkan.
Stadsfestens hemsida
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.