Linde Stadsfest blev en lyckad satsning förra sommaren och nu följer man upp med en ny, större och mer finslipad fest. Precis som i premiären är det Järnvägsparken (Flugparken) som kommer att användas som festområde. Till skillnad från i fjol, kommer årets upplaga att vara i dagarna två.
Stadsfesten lockade 600 besökare i fjol och den besökssiffran blev man mycket nöjda med. Men det var kanske ändå mest det positiva bemötandet från såväl invånarna som Lindesbergs kommun, som peppade trion Kenth Persson (Storå Folkets Hus), Håkan Einarsson och Anders Södergren (Vasselhyttans Taxi) att fortsätta att jobba med den nya festtillställningen i Lindesberg. Och en fortsättning blev det alltså – i ännu större omfattning.
-Ja, det blev ju en succé så vi kör på med stadsfesten och utvecklar den till en ännu bättre fest, förklarar Håkan Einarsson.
De få ”klagomål” folk hade på festen i fjol har man tagit till sig och åtgärdat.
-Det var en alldeles för liten servering inne på området, det kändes nästan som att sitta i en bur, säger Anders Södergren.
-Men nu utökar vi serveringen ordentligt och det kommer att bli restaurangerna Palmas och Bellas som står för maten på festområdet, tillägger Håkan.
Dragplåster
Linde Stadsfest arrangeras 1-2 juli. Under den första festdagen har man öronmärkt scenen för lokala musiker. Larssons Rockband samt David & Jesper kommer att stå för musikunderhållningen dag ett. Men naturligtvis har man också ett dragplåster bokat för festen.
-På lördagen kommer det populära dansbandet ZEKES att stå för underhållningen. De är nya inom genren men har redan blivit ett av landets mest populära dansband. De kom förövrigt tvåa i Dansbandskampen, berättar Håkan Einarsson.
Fjolårets besökssiffra förväntas stiga ordentligt i år. Inte enbart för att man arrangerar festen under två dagar, utan mest för att det inte kolliderar med något annat större evenemang – som var fallet förra året då parkfesten arrangerades samma dag.
-Det kommer inte att kollidera med parkfesten i år igen och därför borde vi kunna förvänta oss ca 1000 besökare under de två dagarna. Det är nog en rimlig siffra förutsatt att vädret är på vår sida, säger Håkan.
Stadsfestens hemsida
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.