Linde Stadsfest blev en lyckad satsning förra sommaren och nu följer man upp med en ny, större och mer finslipad fest. Precis som i premiären är det Järnvägsparken (Flugparken) som kommer att användas som festområde. Till skillnad från i fjol, kommer årets upplaga att vara i dagarna två.
Stadsfesten lockade 600 besökare i fjol och den besökssiffran blev man mycket nöjda med. Men det var kanske ändå mest det positiva bemötandet från såväl invånarna som Lindesbergs kommun, som peppade trion Kenth Persson (Storå Folkets Hus), Håkan Einarsson och Anders Södergren (Vasselhyttans Taxi) att fortsätta att jobba med den nya festtillställningen i Lindesberg. Och en fortsättning blev det alltså – i ännu större omfattning.
-Ja, det blev ju en succé så vi kör på med stadsfesten och utvecklar den till en ännu bättre fest, förklarar Håkan Einarsson.
De få ”klagomål” folk hade på festen i fjol har man tagit till sig och åtgärdat.
-Det var en alldeles för liten servering inne på området, det kändes nästan som att sitta i en bur, säger Anders Södergren.
-Men nu utökar vi serveringen ordentligt och det kommer att bli restaurangerna Palmas och Bellas som står för maten på festområdet, tillägger Håkan.
Dragplåster
Linde Stadsfest arrangeras 1-2 juli. Under den första festdagen har man öronmärkt scenen för lokala musiker. Larssons Rockband samt David & Jesper kommer att stå för musikunderhållningen dag ett. Men naturligtvis har man också ett dragplåster bokat för festen.
-På lördagen kommer det populära dansbandet ZEKES att stå för underhållningen. De är nya inom genren men har redan blivit ett av landets mest populära dansband. De kom förövrigt tvåa i Dansbandskampen, berättar Håkan Einarsson.
Fjolårets besökssiffra förväntas stiga ordentligt i år. Inte enbart för att man arrangerar festen under två dagar, utan mest för att det inte kolliderar med något annat större evenemang – som var fallet förra året då parkfesten arrangerades samma dag.
-Det kommer inte att kollidera med parkfesten i år igen och därför borde vi kunna förvänta oss ca 1000 besökare under de två dagarna. Det är nog en rimlig siffra förutsatt att vädret är på vår sida, säger Håkan.
Stadsfestens hemsida
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.