Linde Stadsfest blev en lyckad satsning förra sommaren och nu följer man upp med en ny, större och mer finslipad fest. Precis som i premiären är det Järnvägsparken (Flugparken) som kommer att användas som festområde. Till skillnad från i fjol, kommer årets upplaga att vara i dagarna två.
Stadsfesten lockade 600 besökare i fjol och den besökssiffran blev man mycket nöjda med. Men det var kanske ändå mest det positiva bemötandet från såväl invånarna som Lindesbergs kommun, som peppade trion Kenth Persson (Storå Folkets Hus), Håkan Einarsson och Anders Södergren (Vasselhyttans Taxi) att fortsätta att jobba med den nya festtillställningen i Lindesberg. Och en fortsättning blev det alltså – i ännu större omfattning.
-Ja, det blev ju en succé så vi kör på med stadsfesten och utvecklar den till en ännu bättre fest, förklarar Håkan Einarsson.
De få ”klagomål” folk hade på festen i fjol har man tagit till sig och åtgärdat.
-Det var en alldeles för liten servering inne på området, det kändes nästan som att sitta i en bur, säger Anders Södergren.
-Men nu utökar vi serveringen ordentligt och det kommer att bli restaurangerna Palmas och Bellas som står för maten på festområdet, tillägger Håkan.
Dragplåster
Linde Stadsfest arrangeras 1-2 juli. Under den första festdagen har man öronmärkt scenen för lokala musiker. Larssons Rockband samt David & Jesper kommer att stå för musikunderhållningen dag ett. Men naturligtvis har man också ett dragplåster bokat för festen.
-På lördagen kommer det populära dansbandet ZEKES att stå för underhållningen. De är nya inom genren men har redan blivit ett av landets mest populära dansband. De kom förövrigt tvåa i Dansbandskampen, berättar Håkan Einarsson.
Fjolårets besökssiffra förväntas stiga ordentligt i år. Inte enbart för att man arrangerar festen under två dagar, utan mest för att det inte kolliderar med något annat större evenemang – som var fallet förra året då parkfesten arrangerades samma dag.
-Det kommer inte att kollidera med parkfesten i år igen och därför borde vi kunna förvänta oss ca 1000 besökare under de två dagarna. Det är nog en rimlig siffra förutsatt att vädret är på vår sida, säger Håkan.
Stadsfestens hemsida
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.