Lindesbergs Stadshotell behöver rustas. Främst är det festlokalerna som behöver renoveras berättar Johnny Gustavsson, delägare av hotellet. Lokalerna behöver en helrenovering och kommunen har redan bestämt sig för att hjälpa till med finansieringen. Bland annat kommer kommunen att stå för kostnaderna för golv, väggar och tak. –Det behövs verkligen en rust. Nya dansgolv, toaletter och inredning är verkligen viktigt att vi fixar nu. Att kommunen insett att det är viktigt för hotellet och nöjeslivet i staden och hjälper till ekonomiskt känns mycket bra, säger Johnny. Budgeteringen är redan klar och om tidsplanen håller kommer renoveringen bli klar redan i år.
Dock kvarstår utsidan. Det blir en senare fråga, men är minst lika viktig. Där ingår nämligen en del nya inslag som delägarna haft som önskemål sedan de tog över verksamheten. De syftar främst på baksidan och sommarens höjdpunkter – parkfesterna. Ännu är det oklart om hotellägarnas önskemål går att uppfylla till fullo. –Vi vill gärna få tillstånd att fälla något av träden plus buskage. Vi vill nämligen ha en lite öppnare yta för att bland annat kunna bygga en stationär scen samt ett snyggt staket i trä med väderskydd. Men det kommer vi inte hinna med i år även om vi får tillstånd till det. Därför måste vi tyvärr köra med de vanliga byggstängslen även vid årets parkfester – åtminstone vid den första som är nu i juni.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.