Lindesbergs Stadshotell behöver rustas. Främst är det festlokalerna som behöver renoveras berättar Johnny Gustavsson, delägare av hotellet. Lokalerna behöver en helrenovering och kommunen har redan bestämt sig för att hjälpa till med finansieringen. Bland annat kommer kommunen att stå för kostnaderna för golv, väggar och tak. –Det behövs verkligen en rust. Nya dansgolv, toaletter och inredning är verkligen viktigt att vi fixar nu. Att kommunen insett att det är viktigt för hotellet och nöjeslivet i staden och hjälper till ekonomiskt känns mycket bra, säger Johnny. Budgeteringen är redan klar och om tidsplanen håller kommer renoveringen bli klar redan i år.
Dock kvarstår utsidan. Det blir en senare fråga, men är minst lika viktig. Där ingår nämligen en del nya inslag som delägarna haft som önskemål sedan de tog över verksamheten. De syftar främst på baksidan och sommarens höjdpunkter – parkfesterna. Ännu är det oklart om hotellägarnas önskemål går att uppfylla till fullo. –Vi vill gärna få tillstånd att fälla något av träden plus buskage. Vi vill nämligen ha en lite öppnare yta för att bland annat kunna bygga en stationär scen samt ett snyggt staket i trä med väderskydd. Men det kommer vi inte hinna med i år även om vi får tillstånd till det. Därför måste vi tyvärr köra med de vanliga byggstängslen även vid årets parkfester – åtminstone vid den första som är nu i juni.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.