Lindesbergs Stadshotell behöver rustas. Främst är det festlokalerna som behöver renoveras berättar Johnny Gustavsson, delägare av hotellet. Lokalerna behöver en helrenovering och kommunen har redan bestämt sig för att hjälpa till med finansieringen. Bland annat kommer kommunen att stå för kostnaderna för golv, väggar och tak. –Det behövs verkligen en rust. Nya dansgolv, toaletter och inredning är verkligen viktigt att vi fixar nu. Att kommunen insett att det är viktigt för hotellet och nöjeslivet i staden och hjälper till ekonomiskt känns mycket bra, säger Johnny. Budgeteringen är redan klar och om tidsplanen håller kommer renoveringen bli klar redan i år.
Dock kvarstår utsidan. Det blir en senare fråga, men är minst lika viktig. Där ingår nämligen en del nya inslag som delägarna haft som önskemål sedan de tog över verksamheten. De syftar främst på baksidan och sommarens höjdpunkter – parkfesterna. Ännu är det oklart om hotellägarnas önskemål går att uppfylla till fullo. –Vi vill gärna få tillstånd att fälla något av träden plus buskage. Vi vill nämligen ha en lite öppnare yta för att bland annat kunna bygga en stationär scen samt ett snyggt staket i trä med väderskydd. Men det kommer vi inte hinna med i år även om vi får tillstånd till det. Därför måste vi tyvärr köra med de vanliga byggstängslen även vid årets parkfester – åtminstone vid den första som är nu i juni.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.