Staffan Blixt, gymnasieläraren som deltog i Postkodsmiljonären, och då han tycker om att vinna var givetvis hans mål att nå toppen. Dessvärre blev det inte någon miljonvinst, men kammade ändå hem hundratusen kronor, vilket han känner sig nöjd med. – Det är mycket pengar för den insatsen jag gjorde, säger Staffan Blixt.
I tre program av Postkodsmiljonären fick vi följa Staffan Blixt, Frövibon som började klättringen mot miljonen. När frågan om vilken av fyra amerikanska delstater som inte ligger vid Stilla Havet, tog det tyvärr stopp och Staffan fick kliva ner från stolen och tacka för sig.
– Jag hade frågan annorlunda utformad i huvudet, förklarar Staffan Blixt missen och fortsätter:
– Det kändes surt när jag lyckats krångla mig ur betydligt svårare frågor. Men jag är jätteglad för det jag vunnit. Det är mycket pengar för den insatsen jag gjorde. Det var bra ur ett ekonomiskt perspektiv, men jag vill ju alltid vinna.
Ja, för Staffan behövde ju inte gå tomhänt därifrån, utan plockade med sig hundratusen kronor hem. Pengar som han godhjärtat beslutade att inte behålla för sig själv. Den utlovade champagnefrukosten till eleverna blir av, och både Stefan Jansson och svärföräldrarna fick en beskärd del.
– Om jag hade jobbat ihop och gett bort de här pengarna så hade det varit en helt annan grej. Det är många som talar om vilka de skulle ge bort pengar till om de vann, men jag vann verkligen pengar, kommenterar Staffan.
Men nu känner Staffan att det är skönt att det är klart, framförallt att slippa hemlighålla hans resultat och istället kunna prata om det. Och supporten har varit stor, inte bara från nära och kära. Staffan berättar:
– Det är många främmande människor som till exempel har skickat vänförfrågningar på Facebook. Det har varit hysteriskt, helt sjukt. Det var lugnare att göra inspelningen. Men nu känns bra. Det är skönt att det är över – men det var en rolig upplevelse!
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.