Staffan Blixt, gymnasieläraren som deltog i Postkodsmiljonären, och då han tycker om att vinna var givetvis hans mål att nå toppen. Dessvärre blev det inte någon miljonvinst, men kammade ändå hem hundratusen kronor, vilket han känner sig nöjd med. – Det är mycket pengar för den insatsen jag gjorde, säger Staffan Blixt.
I tre program av Postkodsmiljonären fick vi följa Staffan Blixt, Frövibon som började klättringen mot miljonen. När frågan om vilken av fyra amerikanska delstater som inte ligger vid Stilla Havet, tog det tyvärr stopp och Staffan fick kliva ner från stolen och tacka för sig.
– Jag hade frågan annorlunda utformad i huvudet, förklarar Staffan Blixt missen och fortsätter:
– Det kändes surt när jag lyckats krångla mig ur betydligt svårare frågor. Men jag är jätteglad för det jag vunnit. Det är mycket pengar för den insatsen jag gjorde. Det var bra ur ett ekonomiskt perspektiv, men jag vill ju alltid vinna.
Ja, för Staffan behövde ju inte gå tomhänt därifrån, utan plockade med sig hundratusen kronor hem. Pengar som han godhjärtat beslutade att inte behålla för sig själv. Den utlovade champagnefrukosten till eleverna blir av, och både Stefan Jansson och svärföräldrarna fick en beskärd del.
– Om jag hade jobbat ihop och gett bort de här pengarna så hade det varit en helt annan grej. Det är många som talar om vilka de skulle ge bort pengar till om de vann, men jag vann verkligen pengar, kommenterar Staffan.
Men nu känner Staffan att det är skönt att det är klart, framförallt att slippa hemlighålla hans resultat och istället kunna prata om det. Och supporten har varit stor, inte bara från nära och kära. Staffan berättar:
– Det är många främmande människor som till exempel har skickat vänförfrågningar på Facebook. Det har varit hysteriskt, helt sjukt. Det var lugnare att göra inspelningen. Men nu känns bra. Det är skönt att det är över – men det var en rolig upplevelse!
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.