Den man som greps och senare anhölls misstänkt för kassastölden hos butiken Tygex, har släppts fri. Han greps inte i butiken, utan först efter att han flytt ett par hundra meter norrut längs Kungsgatan och åklagaren anser att det inte går att bevisa att han är inblandad. -Det är fritt fram att begå brott, det är tydligt, säger den drabbade butiksägaren Marita Ohls.
Ett skrattretande beslut, anser Marita Ohls med flera som har butik i Lindesberg och såg tjuvarna i tisdags. Hon är dock inte förvånad att åklagare släppte honom fri.
-När han greps, då sa jag direkt att han kommer gå fri snart. Det verkar som att de kan härja fritt, lagen är ju på brottslingens sida och inte offrets. Jag blir bara så arg och ledsen, suckar Marita.
Många snatterier och stölder sker utan butiksägarens vetskap. Så var inte fallet hos Tygex. De tre misstänkta kommer in, en av dem får Marita att lämna kassadisken. Han pratar inte med henne, men försöker med kroppsspråk få henne att tro att han vill titta på gardinstänger och tyger. När de befinner sig vid den avdelningen av butiken hör Marita ett ljud från kassan och hon reagerar instinktivt och går för att se efter. Då flyr samtliga män – med sig har de dagskassan på 2500 kr. Medan Marita kontrollerar kassan och upptäcker att pengarna är borta, går männen norrut på Kungsgatan innan de viker av ner mot Strandpromenaden.
När de viker av ner mot sjön, passerar de affären Stil & Tings entré. Vid detta laget har Marita Ohls kommit ut på gatan för att titta efter tjuvarna. Hon får då syn på centrumvakten som står vid hörnet av Kungsgatan/Skolgatan, vid entrén till Stil & Ting. Tjuvarna går förbi vakten och vidare ner mot sjön. Vakten tar nu upp jakten och då delar de upp sig och flyr i olika riktningar.
En av männen, han som greps och anhölls men nu är fri, beskrivs som överviktig och klarade inte att hålla samma tempo som de övriga misstänkta. Han följdes av vakten och en rad butiksägare som tillsammans höll koll på honom – och han kunde strax gripas av polis i hörnet av Bistro Bellman.
Både vakten och butiksägarna är mycket upprörda efter åklagarens beslut. Det fanns ju flera vittnen. Borde inte det räcka, frågar de sig. Svaret är tydligt – ett nej.
-Det är en väldigt tydlig signal att det är fritt fram att begå brott här i Lindesberg. De här människorna var ju inte hos mig för att shoppa gardinstänger och tyg, det fattar väl vem som helst, påpekar Marita Ohls.
Även centrumvaktens bedömning är att om det här inte skall räcka till åtal, då är det verkligen omöjligt att få någon fälld för den här typen av brott.
För något år sedan fattade åklagare ett lika märkligt beslut i ett lika solkart fall. En man lämnar en klädbutik med plagg på sig utan att betala. Flera personer blev vittne till brottet. Åklagare lägger dock ner fallet sedan tjuven förklarat att han inte hade hittat kassan i den lilla butiken. Därför lämnade han lokalen för att leta vidare på annat håll.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).