Den man som greps och senare anhölls misstänkt för kassastölden hos butiken Tygex, har släppts fri. Han greps inte i butiken, utan först efter att han flytt ett par hundra meter norrut längs Kungsgatan och åklagaren anser att det inte går att bevisa att han är inblandad. -Det är fritt fram att begå brott, det är tydligt, säger den drabbade butiksägaren Marita Ohls.
Ett skrattretande beslut, anser Marita Ohls med flera som har butik i Lindesberg och såg tjuvarna i tisdags. Hon är dock inte förvånad att åklagare släppte honom fri.
-När han greps, då sa jag direkt att han kommer gå fri snart. Det verkar som att de kan härja fritt, lagen är ju på brottslingens sida och inte offrets. Jag blir bara så arg och ledsen, suckar Marita.
Många snatterier och stölder sker utan butiksägarens vetskap. Så var inte fallet hos Tygex. De tre misstänkta kommer in, en av dem får Marita att lämna kassadisken. Han pratar inte med henne, men försöker med kroppsspråk få henne att tro att han vill titta på gardinstänger och tyger. När de befinner sig vid den avdelningen av butiken hör Marita ett ljud från kassan och hon reagerar instinktivt och går för att se efter. Då flyr samtliga män – med sig har de dagskassan på 2500 kr. Medan Marita kontrollerar kassan och upptäcker att pengarna är borta, går männen norrut på Kungsgatan innan de viker av ner mot Strandpromenaden.
När de viker av ner mot sjön, passerar de affären Stil & Tings entré. Vid detta laget har Marita Ohls kommit ut på gatan för att titta efter tjuvarna. Hon får då syn på centrumvakten som står vid hörnet av Kungsgatan/Skolgatan, vid entrén till Stil & Ting. Tjuvarna går förbi vakten och vidare ner mot sjön. Vakten tar nu upp jakten och då delar de upp sig och flyr i olika riktningar.
En av männen, han som greps och anhölls men nu är fri, beskrivs som överviktig och klarade inte att hålla samma tempo som de övriga misstänkta. Han följdes av vakten och en rad butiksägare som tillsammans höll koll på honom – och han kunde strax gripas av polis i hörnet av Bistro Bellman.
Både vakten och butiksägarna är mycket upprörda efter åklagarens beslut. Det fanns ju flera vittnen. Borde inte det räcka, frågar de sig. Svaret är tydligt – ett nej.
-Det är en väldigt tydlig signal att det är fritt fram att begå brott här i Lindesberg. De här människorna var ju inte hos mig för att shoppa gardinstänger och tyg, det fattar väl vem som helst, påpekar Marita Ohls.
Även centrumvaktens bedömning är att om det här inte skall räcka till åtal, då är det verkligen omöjligt att få någon fälld för den här typen av brott.
För något år sedan fattade åklagare ett lika märkligt beslut i ett lika solkart fall. En man lämnar en klädbutik med plagg på sig utan att betala. Flera personer blev vittne till brottet. Åklagare lägger dock ner fallet sedan tjuven förklarat att han inte hade hittat kassan i den lilla butiken. Därför lämnade han lokalen för att leta vidare på annat håll.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.