Gitarrlegendaren Janne Schaffer briljerade på sin röda gitarr. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kvällens arrangör, Sara Lundström. Foto: Youtube
Stämningsfull konsert till minne av Förintelsens offer: ”så länge vi minns lever deras minne”
Gitarrlegendaren Janne Schaffer briljerade på sin röda gitarr. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Kvällens arrangör, Sara Lundström. Foto: Youtube
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Stämningsfull konsert till minne av Förintelsens offer: ”så länge vi minns lever deras minne”
På dagen 78 år efter att koncentrationslägret Auschwitz-Birkenau befriats, genomfördes på fredagskvällen en minneskonsert i Lindeskolans aula. En kväll för att minnas alla de människor vars liv tog slut i nazisternas gaskammare, men också för att aldrig glömma det som hänt, så det aldrig sker igen.
– Tyvärr är det inte så många överlevare kvar livet, men många av deras barn och barnbarn berättar nu deras historia, för så länge vi minns lever deras minne, sade Lillemor Bodman (M) under sitt invigningstal.
Annons
Lillemor Bodman (M), invigningstalade i egenskap av hennes roll som ordförande för Barn- och utbildningsnämnden, men också som lärare, där hon under lång tid arbetat mot antisemitism.
– Jag har under lång tid arbetat mot antisemitism i mitt yrke som lärare, men också i mitt arbete i svenska kommittén mot antisemitism. Jag har gjort resor med ungdomar till förintelsens platser, i huvudsak det före detta koncentrationslägret Auschwitz. Det har också varit viktigt att få personliga berättelser, men tyvärr är det inte så många överlevare kvar livet, men många av deras barn och barnbarn berättar nu deras historia, för så länge vi minns lever deras minne, sade hon.
Gitarrlegendaren Janne Schaffer framförde, tillsammans med sångaren Jonas Gideon, en mycket stämningsfull repertoar, speciellt framtagen för kvällen.
Bertil Oppenheimer. Foto: Jennie Einarsson
Författaren Bertil Oppenheimer var kvällens föreläsare, där han berättade sin historia som andra generationens överlevare. En historia som började med att Bertil som 16-åring började att släktforska, då han ville veta om han var släkt med Robert Oppenheimer, atombombens fader. Det han fick veta hade han aldrig kunnat förbereda sig på, då hans föräldrar aldrig berättat för honom vad som egentligen hände under andra världskriget.
– Min mammas morfar bodde på ett ålderdomshem och skrev ett brev till mina föräldrar, då han förstod vad som väntade, vilket också hände. Jag hittade för några år sedan dödsattesten från koncentrationslägret Theresienstadt, där det står att han dog av tarmkatarr, det kan man ju fundera på om det var sant eller inte, jag tror knappast det, berättade han och fortsatte:
– Mitt mål i livet är att ta över stafettpinnen från de överlevare som orkat åka runt och berätta sin historia.
Som avslutning på kvällen sjöng konsertens arrangör, Sara Lönnström, en vacker judisk vers. Därefter hölls en tyst minut för att hedra alla de miljontals människor som föll offer för nazisternas grymhet.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...